Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Skullcap: Yararları, Yan Etkileri ve Dozu

Alt satırda

 1. Skullcap (bazen hecelenen skullcap) nane ailesindeki çiçekli bitkilerin bir türü olan Scutellaria'nın ortak adıdır.

 2. Ad, bu bitkilerin küçük çiçekleri bulaşık veya kask benzeri bir şekle sahip olduklarından, "küçük yemek" anlamına gelen Latince scutella kelimesinden türetilmiştir. Skullcap, zehirli bir mantar olan ölüm başlıkları ile karıştırılmamalıdır (1). [! 2316 => 1140 = 1!

 3. Bugün, bu bitki takviye formunda yaygın olarak bulunmakta ve kalp sağlığını artırmaktan endişe duymaya kadar bir dizi sağlık yararı sağlama iddiasındadır.

 4. Bu makale, kafatası kapağı hakkında bilmeniz gereken her şeyi size kullanımları, olası sağlık yararları ve yan etkileri de dahil olmak üzere anlatıyor.

Skullcap nedir ve nasıl kullanılır?

 1. Skullcap ismi, Scutellaria familyasındaki herhangi bir bitkiye işaret etse de, Amerikan ve Çin çeşitleri en çok doğal tıpta kullanılıyor.

 2. Çin skullcap (Scutellaria baicalensis), hem Rusya hem de birçok Asya ülkesi için yerli.

 3. Bu bitkinin kurumuş kökleri, ishal, uykusuzluk, dizanteri, yüksek tansiyon, kanama, solunum yolu enfeksiyonları ve iltihaplanmayı tedavi etmek için yüzyıllardır Huang Qin olarak bilinen geleneksel bir Çin tıbbı olarak kullanılmıştır. 1).

 4. Asya'da, Huang Qin, ateş, mide-bağırsak sorunları gibi koşulları tedavi etmek için kullanılan popüler bir formülasyon olan Xiao Chai Hu Tang veya Sho-saiko-to (SST) gibi bitkisel ilaçlarda kullanılır, ve karaciğer hastalığı (1).

 5. Hem Amerikan hem de Çin skullcap çevrimiçi olarak veya sağlık mağazalarında satın alınabilecek takviyeler olarak mevcuttur. Scutellaria barbata gibi diğer çeşitler de alternatif tıpta kullanılmaktadır ve potansiyel sağlık yararları için çalışılmıştır.

 6. Skullcap kapsüllerde, tozlarda ve sıvı özütlerde satılmaktadır. Bitkinin yaprakları gibi kurutulmuş kısımları da çay demlemek için kullanılır.

Kafatasının potansiyel yararları

 1. Bu alanların çoğunda araştırmalar sınırlı olsa da skullcap ile takviye etmek birçok fayda sağlayabilir.

 2. Amerikan kafatasının ruh halini arttırdığı ve kaygı semptomlarını azalttığı gösterilmiştir.

 3. 43 kişiden oluşan bir çalışma, 2 hafta boyunca günde 1.050 mg Amerikan skullcap alanların ruh hallerinde plasebo grubuna kıyasla anlamlı artışlar rapor ettiğini göstermiştir (4). [! 2316 => 1140 = 3!

 4. Aslında, çoğu anksiyete karşıtı ilaç GABA aktivitesini artırarak benzer şekilde çalışmaktadır (6).

 5. Scutellaria (S.) barbata - aynı zamanda barbat skullcap olarak da bilinir - tıbbi özelliklere sahip başka bir türdür. Çalışmalar güçlü antiviral ve antibakteriyel etkilere sahip olduğunu göstermektedir.

 6. Bir tüp çalışması 30 Çin otundan fazla örnek aldı ve sadece S. barbata ekstresinin, pnömoninin önde gelen bir bakteri olan Acinetobacter baumannii'ye (XDRAB) karşı% 100 antibakteriyel aktivite gösterdiğini buldu. hastanede yatan hastalar (7).

 7. Ayrıca, bu ekstrakt, ortak bir antibiyotik olan kolistinden daha iyi antibakteriyel etkiler gösterdi.

 8. Aynı çalışma, S. barbata'nın, farelerin akciğerlerinde XDRAB bakteriyel yükünü azaltmada, bir kontrol grubuyla karşılaştırıldığında etkili olduğunu gösterdi (7).

 9. Dahası, Çin kafatasının antibakteriyel etkilere sahip olduğu iddia ediliyor ve bağırsakta bakteri çoğalmasını tedavi etmek için kullanılan popüler bir doğal ilaç olan Candbactin adlı bir bitkisel karışımın bir bileşenidir (8). [! 2316 => 1140 = 3!

 10. Serbest radikallerle antioksidanlar arasındaki dengesizlikten kaynaklanan oksidatif stres, bazı kanserler ve kalp hastalıkları gibi bazı kronik durumlarla bağlantılıdır (9). [! 2316 => 1140 = 3!

 11. Örneğin, test tüpü çalışmalarında, baicalin prostat ve rahim ağzı kanseri hücrelerinde hücre ölümüne neden olurken yumurtalık ve pankreas kanseri hücrelerinin büyümesini önemli ölçüde inhibe eder (10).

 12. Scutellarein, tüp çalışmalarında güçlü antikanser potansiyeli gösteren başka bir Amerikan skullcap bileşiğidir (11).

 13. Ek olarak, hayvan çalışmaları, Çin ve Amerikan kafataslarında flavonoid bir bileşik olan wogoninin, alerjik rinit gibi enflamatuar alerjik hastalıkların tedavisinde özellikle etkili olduğunu ortaya koymaktadır (12, 13).

 14. Çin ve Amerikan kafatasının diğer birçok anti-enflamatuar bileşik içerdiğini belirtmeye değer. Aslında, 50'den fazla flavonoid yalnızca Çin türlerinden izole edilmiştir (12, 13, 14).

 15. Skullcap aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer birçok avantajla bağlantılıydı:

 16. Bu etkiler umut verici olmakla birlikte, kafatasının bu durumlar için etkili bir tedavi olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Skullcap önlemleri

 1. Skullcap ile takviye etmek sağlığa faydalı olsa da, herkes için uygun olmayabilir ve bazı durumlarda ciddi yan etkilere neden olabilir.

 2. Örneğin, Amerikan ve Çin skullcap bazı insanlarda karaciğer hasarı ve hatta karaciğer yetmezliği ile ilişkilidir. Bununla birlikte, bu vakalar çoğunlukla sadece skullcap (21) değil, birçok bitki içeren takviyeleri içermektedir. [! 2316 => 1140 = 4!

 3. Çin kafatası kapağı ayrıca akciğer komplikasyonları ile de ilişkilendirildi ve diğer çeşitler - Amerikan çeşitliliği dahil - bazılarında düzensiz kalp atışı, tikler, anksiyete, uyuşukluk ve zihinsel karışıklık gibi yan etkilere neden olabilir insanlar (22, 23).

 4. Kafatasının kan sulandırıcı, kolesterol düşürücü ilaç, sitokrom P450 substrat ilaç ve ağrı kesici gibi birçok yaygın ilaçla etkileşime girebileceği belirtilmelidir (24).

 5. Ek olarak, yetersiz güvenlik bilgisi nedeniyle çocuklar veya hamile veya emziren kadınlar için hiçbir tipte kafa kapağı önerilmemektedir (24, 25).

 6. Ayrıca, bazı takviyelerin adulteratlar içerdiği gösterilmiştir. Diğerleri etiketinde (21) bulunmayan malzemeleri barındırabilir.

 7. Herhangi bir takviyede olduğu gibi skullcap alırken dikkatli olun. Üçüncü bir şahıs veya bağımsız bir laboratuvar tarafından onaylanan güvenilir şirketlere güvenin.

 8. Çeşitli hastalıkların tedavisinde eski zamanlardan beri farklı formlar kullanılsa da, insan güvenliği ve etkinliği konusundaki çalışmaları eksik. Skullcap dahil herhangi bir bitkisel takviye almadan önce her zaman sağlık uzmanınıza danışın.

Kafatası başlığı dozu

 1. Kafatasının kapları genellikle genellikle bölünmüş dozlarda (23) günde 1-2 gram arasında değişir.

 2. Bununla birlikte, dozaj bu bitkinin türüne ve biçimine bağlı olabilir, bu nedenle daha fazla bilgi için bireysel takviyeleri kontrol etmek en iyisidir.

 3. Kafatasından yapılmış çaylar - bazen limon otu gibi diğer bitkilerle harmanlanmış - sağlık dükkanlarında ve çevrimiçi ortamda da bulunur, ancak çaylar tipik olarak takviyelerle aynı etkiye sahip olmayabilir. daha az konsantre.

 4. Kafatasının ve kediotu kökü gibi potansiyel olarak yatıştırıcı bitkilerin bulunduğu tentürler de mevcuttur. Tenteler için dozaj, konsantrasyona ve bileşenlere bağlıdır.

Alt satırda

 1. Skullcap, geleneksel tıpta uzun süre kullanılan çiçekli bir bitkidir.

 2. Skullcap ile takviye etmek, gelişmiş ruh hali, düşük iltihaplanma ve antikanser etkileri gibi birçok sağlık yararı sağlayabilir.

 3. Bununla birlikte, kafatası başlığı ile ilgili insan araştırması bulunmuyor ve bu ek bazı olumsuz yan etkilere neden olabilir.

 4. Bu nedenle, herhangi bir kafatası başlığı almakla ilgileniyorsanız, sağlık uzmanınıza danışmak en iyisidir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407