Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


İskandinav Diyeti: Kanıta Dayalı Bir İnceleme

Karides, Yengeç ve Bamya Sakızlı

 1. İskandinav diyeti İskandinav ülkelerinde insanlar tarafından yaygın olarak tüketilen yiyecekleri içerir.

 2. Birkaç çalışma, bu şekilde yemenin kilo kaybına neden olabileceğini ve sağlık belirteçlerini iyileştirebileceğini göstermektedir - en azından kısa vadede (1, 2).

 3. Bu makale, potansiyel sağlık yararlarının yanı sıra, yemek ve kaçınılacak yiyecekler de dahil olmak üzere Nordik diyeti incelemektedir. [! 4688 => 1130 = 2!

 1. İskandinav diyeti, İskandinav ülkelerinde - Norveç, Danimarka, İsveç, Finlandiya ve İzlanda - yerel kaynaklı yiyeceklere odaklanan bir beslenme şeklidir.

 2. İskandinav ülkelerinde artan obezite oranlarını ve sürdürülemez tarım uygulamalarını ele almak için 2004 yılında bir grup beslenme uzmanı, bilim adamı ve şef tarafından oluşturuldu.

 3. Yerel kaynaklı ve sürdürülebilir tarıma sahip yiyecekleri vurguladığı için çevresel açıdan iyi bir seçim olabilir.

 4. Ortalama bir Batı diyetine kıyasla, daha az şeker ve yağ içerir, ancak iki kez lif ve deniz ürünleri içerir (3). [! 4688 => 1140 = 2!

 5. İskandinav diyeti Akdeniz diyetine çok benziyor. En büyük fark, sızma zeytinyağı yerine kanola yağını vurgulamasıdır.

 6. Eleştirmenlerin doğru bir şekilde işaret ettiği gibi, İskandinav diyetindeki yiyeceklerin bir kısmı yüzyıllar önce İskandinav ülkelerinde yoktu.

 7. Bunlar, modern yiyecekler olan az yağlı süt ve kanola yağını içerir. Çoğu meyve kuzeyde de iyi yetişmez - elmalar ve çeşitli meyveler hariç.

 8. Yine de, İskandinav diyeti, yüzlerce yıl önce İskandinav halkının diyetini yansıtacak şekilde tasarlanmamıştı. Bunun yerine, günümüz İskandinavya'sında yerel olarak elde edilen sağlıklı yiyecekleri vurgulamaktadır.

Kilo Kaybı Yardım Ediyor mu?

 1. Çeşitli araştırmalar Nordic diyetinin kilo verme etkilerini değerlendirdi.

 2. 147 obez kişiden birinde yapılan bir çalışmada, kalori kısıtlamaması talimatı verilen bir obez kişide, Nordik bir diyet uygulayanlar 10.4 kilo (4.7 kg), tipik bir Danimarkalı diyet yeme edenler sadece 3.3 kilo (1.5 kg) kaybetti. ) (1).

 3. Ancak, bir yıl sonra yapılan bir takip çalışmasında, İskandinav diyet katılımcıları kiloların çoğunu geri kazanmıştı (4).

 4. Bu sonuçlar kilo kaybı üzerine yapılan uzun vadeli çalışmalar için çok tipiktir. İnsanlar başlangıçta kilo kaybederler ancak daha sonra yavaş yavaş 1-2 yıl içinde geri kazanırlar.

 5. 6 haftalık bir çalışma, Nordic diyet grubunun vücut ağırlığının% 4'ünü kaybettiği için - Nordic diyetinin vücut ağırlığının% 4'ünü kaybettiği için - standart bir diyete göre daha fazla (5) ).

Potansiyel Sağlık Faydaları

 1. Sağlıklı beslenme kilo vermenin ötesine geçer.

 2. Ayrıca metabolik sağlıkta önemli gelişmelere yol açabilir ve birçok kronik hastalık riskini azaltabilir.

 3. Çeşitli çalışmalar Nordik diyetin sağlık belirteçleri üzerindeki etkilerini incelemiştir.

 4. Obez kişilerde yapılan 6 aylık bir çalışmada, Nordic diyeti sistolik ve diyastolik kan basıncını sırasıyla kontrol diyetine kıyasla sırasıyla 5.1 ve 3.2 mmHg azalttı (1).

 5. 12 haftalık bir çalışma, metabolik sendromu olan katılımcılarda diyastolik kan basıncında (bir okumanın en düşük sayısı) anlamlı bir azalma buldu (6). [! 4688 => 1140 = 4!

 6. Bazı - fakat hepsi değil - çalışmalar trigliseritlerde bir azalma buluyor, ancak LDL (kötü) ve HDL (iyi) kolesterol üzerindeki etkiler istatistiksel olarak önemsiz (1, 2).

 7. Yine de bir çalışmada HDL olmayan kolesterol, LDL-c / HDL-c ve Apo B / Apo A1 oranlarında hafif bir azalma gözlendi - hepsi güçlü risk kalp hastalığı faktörleri (2).

 8. Nordik diyet kan şekeri seviyesini düşürmede çok etkili görünmemekle birlikte, bir çalışmada oruç kan şekerinde küçük bir azalma olduğu belirtilmiştir (1, 2).

 9. Kronik inflamasyon birçok ciddi hastalığın ana itici gücüdür.

 10. Nordik diyet ve iltihap üzerine yapılan çalışmalar karışık sonuçlar veriyor. Bir çalışma, inflamatuar belirteç CRP'de bir azalma bulurken, diğerleri istatistiksel olarak anlamlı bir etki gözlenmedi (1, 2).

 11. Başka bir çalışma Nordic diyetinin vücudunuzun yağ dokularında iltihaplanma ile ilgili gen ekspresyonunu azalttığını gösterdi (7).

Alt Çizgi

 1. İskandinav diyeti sağlıklıdır, çünkü işlenmiş gıdaların tamamını tek bileşenli gıdalarla değiştirir.

 2. Kısa süreli kilo kaybına ve kan basıncı ve inflamatuar belirteçlerde bir miktar azalmaya neden olabilir. Bununla birlikte, kanıtlar zayıf ve tutarsızdır.

 3. Genel olarak, standart Batı abur cuburları yerine tüm yiyecekleri vurgulayan herhangi bir diyetin bazı kilo kaybına ve sağlık iyileştirmelerine yol açması muhtemeldir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407