Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Sitrik Asit Nedir ve Sizin İçin Kötü mü?

Paket servis

 1. Turunçgillerde, özellikle limonlarda ve limonlarda doğal olarak sitrik asit bulunur. Onlara ekşi tatlarını veren şey budur.

 2. Üretilmiş bir sitrik asit formu, gıdada, temizleme maddelerinde ve besin takviyelerinde katkı maddesi olarak yaygın şekilde kullanılır.

 3. Ancak bu üretilen form, turunçgillerde doğal olarak bulunanlardan farklı.

 4. Bu nedenle, sizin için iyi ya da kötü olup olmadığını merak edebilirsiniz.

 5. Bu makale, doğal ve üretilen sitrik asit arasındaki farkları açıklıyor ve faydalarını, kullanımlarını ve güvenliğini araştırıyor.

Sitrik Asit Nedir?

 1. Sitrik asit ilk olarak 1784 yılında İsveçli bir araştırmacı tarafından limon suyundan türetildi (1).

 2. Kokusuz ve renksiz bileşik, araştırmacıların aynı zamanda şekerden beslendiğinde sitrik asit oluşturan Aspergillus niger adlı siyah kalıptan yapılabileceğini keşfettiği 1900'lerin başlarına kadar limon suyundan üretildi. (1, 2).

 3. Asit, ekşi tatma özelliğinden dolayı sitrik asit, özellikle alkolsüz içecekler ve şekerlerde, özellikle aroma verici ve koruyucu bir madde olarak kullanılır.

 4. Ayrıca ilaçları stabilize etmek veya korumak için ve virüslere ve bakterilere karşı dezenfektan olarak kullanmak için de kullanılır.

Doğal Gıda Kaynakları

 1. Turunçgiller ve meyve suları en iyi doğal sitrik asit kaynaklarıdır (3).

 2. Aslında sitrik kelimesi Latince sitrus kelimesinden geliyor. (2). [! 98341 => 1140 = 3!] Narenciye örnekleri şunları içerir:

 3. Diğer meyveler de sitrik asit içerir ancak daha az miktarda bulunur. Bunlar:

 4. Bu meyveleri içeren içecekler veya yiyecek ürünleri - domates durumunda ketçap gibi - ayrıca sitrik asit içerir.

 5. Doğal olarak oluşmamasına rağmen, sitrik asit ayrıca peynir, şarap ve ekşi hamur ekmeğinin bir yan ürünüdür.

 6. Besinlerin ve takviyelerin içeriklerinde listelenen sitrik asit üretilir - narenciye meyvelerinde doğal olarak bulunanlar değil (4).

 7. Bu katkı maddesinin narenciye meyvelerinden üretilmesi çok pahalı ve talebin arzı aştığı için.

Yapay Kaynaklar ve Kullanımlar

 1. Sitrik asidin özellikleri onu çeşitli endüstriler için önemli bir katkı yapar.

 2. Yiyecek ve içecekler tahmini% 70 oranında üretilen sitrik asit kullanıyor, ilaç ve diyet takviyeleri% 20 kullanıyor ve geri kalan% 10 temizlik maddelerine giriyor (4).

 3. İmal edilmiş sitrik asit, dünyadaki en yaygın gıda katkı maddelerinden biridir.

 4. Asitliği arttırmak, lezzetini arttırmak ve malzemeyi korumak için kullanılır (5).

 5. Sodalar, meyve suları, toz içecekler, şekerler, dondurulmuş gıdalar ve bazı süt ürünleri genellikle üretilen sitrik asit içerir.

 6. Toksin üreten Clostridium botulinum bakterilerinin neden olduğu nadir fakat ciddi bir hastalık olan botulizme karşı korunmak için konserve meyve ve sebzelere de eklendi.

 7. Sitrik asit, ilaçlarda ve besin takviyelerinde kullanılan endüstriyel bir malzemedir.

 8. Aktif bileşenleri stabilize etmeye ve korumaya yardımcı olmak için ilaçlara eklendi ve çiğnenebilir ve şurup bazlı ilaçların tadını geliştirmek ya da maskelemek için kullanılır (6).

 9. Magnezyum ve kalsiyum gibi mineral takviyeleri, sitrik asit - sitrat formunda - absorpsiyonu arttırmak için de içerebilir.

 10. Sitrik asit, çeşitli bakteri ve virüslere karşı yararlı bir dezenfektandır (7, 8, 9).

 11. Bir test tüpü çalışması, gıda kaynaklı hastalıkların önde gelen bir nedeni olan insan norovirüsünün tedavisinde veya önlenmesinde etkili olabileceğini göstermiştir (10). [! 98341 => 1140 = 4!] Sitrik asit, ticari olarak genel bir dezenfektan ve sabun köpüğü, sert su lekeleri, kireç ve pas çıkarmak için temizlik maddesi olarak satılıyor.

 12. Quat ve klor ağartıcı (1) gibi geleneksel dezenfektan ve temizlik ürünlerine daha güvenli bir alternatif olarak görülüyor.

Sağlık Faydaları ve Vücut Kullanımları

 1. Sitrik asidin birçok etkileyici sağlık yararı ve işlevi var.

 2. Sitrat - yakından ilişkili bir sitrik asit molekülü - sitrik asit döngüsü adı verilen bir işlem sırasında oluşan ilk moleküldür.

 3. Trikarboksilik asit (TCA) veya Krebs döngüsü olarak da bilinir, vücudunuzdaki bu kimyasal reaksiyonlar gıdaları kullanılabilir enerjiye dönüştürmeye yardımcı olur (11).

 4. İnsanlar ve diğer organizmalar enerjilerinin çoğunu bu döngüden alırlar.

 5. Tamamlayıcı mineraller çeşitli şekillerde bulunur.

 6. Fakat vücudunuz biraz daha etkili kullandığı için tüm formlar eşit yaratılmıyor.

 7. Sitrik asit minerallerin biyoyararlanımını arttırır, vücudunuzun onları daha iyi emmesini sağlar (12, 13, 14).

 8. Örneğin, kalsiyum sitrat emilim için mide asidi gerektirmez. Ayrıca, gaz, şişkinlik veya kabızlık gibi yan etkileri de kalsiyum karbonat (15, 16) olarak adlandırılan başka bir formdan daha azdır. [! 98341 => 1140 = 5!] Bu nedenle kalsiyum sitrat, mide asidi olan kişiler için, yaşlı yetişkinler gibi daha iyi bir seçenektir.

 9. Benzer şekilde, sitrat formundaki magnezyum daha tamamen emilir ve magnezyum oksit ve magnezyum sülfattan (17, 18, 19) daha biyolojik olarak kullanılabilir.

 10. Sitrik asit ayrıca çinko takviyelerinin emilimini de arttırır (20).

 11. Sitrik asit - potasyum sitrat formunda - yeni böbrek taşı oluşumunu önler ve daha önce oluşturulmuş olanları parçalar (21, 22, 23)

 12. Böbrek taşları, tipik olarak böbreklerinizden kaynaklanan kristallerden yapılmış katı kütlelerdir.

 13. Sitrik asit, idrarınızı taş oluşumu için daha az uygun hale getirerek böbrek taşlarına karşı korur (24).

 14. Böbrek taşları sıklıkla sitrik asit ile potasyum sitrat olarak işlem görür. Bununla birlikte, bu doğal asit gibi narenciye meyvelerinde yüksek gıdalar tüketmek benzer taş önleyici yararlar sağlayabilir (3, 25).

Güvenlik ve Riskler

 1. Üretilen sitrik asit, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) (5) tarafından genellikle güvenli (GRAS) olarak kabul edilir.

 2. Uzun süre çok miktarda tüketildiğinde üretilen sitrik asidin güvenliğini araştıran hiçbir bilimsel çalışma yoktur.

 3. Yine de, katkı maddesine hastalık ve alerjik reaksiyonlar bildirildi.

 4. Bir raporda, şişmiş ve sertlik, kas ve mide ağrısı ile eklem ağrısı ve dört kişide üretilen sitrik asit içeren gıdalar tükettikten sonra nefes darlığı görüldü.

 5. Bu aynı semptomlar, limon ve limon gibi asidin doğal formlarını tüketen kişilerde gözlenmedi.

 6. Araştırmacılar, üretilen sitrik asidin bu semptomlardan sorumlu olduğunu kanıtlayamadıklarını kabul ettiler ancak bunun yiyecek ve içeceklerde kullanımının daha fazla çalışılmasını önerdiler.

 7. Her iki durumda da bilim adamları, semptomların, bileşiğin kendisinden ziyade sitrik asit üretmek için kullanılan küf ile ilişkili olduğunu öne sürdüler.

Alt satırda

 1. Sitrik asit turunçgil meyvelerinde doğal olarak bulunur, ancak bir tür küften üretilen sentetik versiyonlar genellikle gıdalara, ilaçlara, takviye maddelerine ve temizlik maddelerine eklenir.

 2. İmalat işlemindeki küf kalıntıları nadir durumlarda alerjileri tetikleyebilirken, sitrik asit genellikle güvenli kabul edilir.