Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Simit Sağlıklı mı? Beslenme, Kalori ve En İyi Seçenekler

Alt satırda

 1. 17. yüzyıla kadar uzanan simitler, dünyadaki en sevilen konfor yiyeceklerinden biridir.

 2. Kahvaltıda çok sık yemek yerken, öğle veya akşam yemeği menülerinde de simit görmek nadir değildir.

 3. Son yıllarda, bu unlu mamuller, yüksek karbonhidrat içeriğinin kendilerini doğal olarak sağlıksız hale getirdiği iddiasıyla oldukça olumsuz bir üne kavuştu.

 4. Bu makale, simitlerin sağlıklı bir diyete uyup uymadığını incelemekte ve besin değerlerini en üst düzeye çıkarmak için ipuçları sunmaktadır.

Simit beslenme gerçekleri

 1. Simitlerin besin içeriği çok çeşitli olabilir, çünkü çeşitli bileşenlerden yapılan sayısız çeşit farklı boyutlarda mevcuttur.

 2. En temel simitler, rafine buğday unu, tuz, su ve maya kombinasyonundan yapılır. Bazı türler, otlar, baharatlar, şeker ve kurutulmuş meyveler gibi ek bileşenler içerebilir.

 3. Tipik, orta boy, sade bir simit (105 gram) aşağıdakileri içerebilir (1):

 4. Simit karbonhidratlarda çok az bulunurken, az miktarda yağ ve protein sağlar.

 5. Doğal olarak az miktarda vitamin ve mineral içerirler, ancak Amerika Birleşik Devletleri gibi bazı ülkelerde, simitler ve diğer rafine tahıl ürünleri işleme sırasında kaybedilen bazı besinlerle zenginleştirilir. , yani B vitaminleri ve demir (2).

 1. Simitlerin sağlıklı beslenmede bir yeri olmasına rağmen, potansiyel sakıncaları var.

 2. Simitlerle ilgili en büyük potansiyel sorunlardan biri, bir oturuşta kaç kalori sağladıkları ve istemeden aşırı derecede aşmak için ne kadar kolay olabilecekleridir.

 3. Ulusal Sağlık Enstitüsüne göre, ortalama bir simitin porsiyon büyüklüğü son 20 yılda neredeyse iki katına çıktı (3).

 4. Simitlerin çoğu tek bir servis gibi görünse de, daha büyük boyuttaki bazı çeşitler 600 kalorilik bir yukarı alabilir. Birçok insan için, bütün bir öğün oluşturmak için yeterli - ve üstüne dağılabileceğiniz tereyağı veya krem ​​peynir içermez.

 5. Simit dahil olmak üzere herhangi bir gıdada bulunan kalorilerin aşırı tüketimi sağlıksız kilo alımına neden olabilir ve kilo vermeyi zorlaştırabilir (4).

 6. Ölçüde çöreklerin tadını çıkarmak ve diyetinize ne kadar kalori kattıklarının farkında olmak en iyisi olabilir.

 7. Simitler geleneksel olarak rafine buğday unundan yapılır ve bazı çeşitleri yüksek dozda ilave şeker içerebilir.

 8. Bazı araştırmalar, simitlerdeki gibi daha fazla rafine karbonhidrat alımının, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi kronik durum riskinin artması riskine katkıda bulunabileceğini öne sürüyor (5, 6, 7) .

 9. Üstelik, ultra işlenmiş yiyeceklerden zengin diyetler genel olarak zayıf diyet kalitesiyle de ilişkilidir (8). [! 2460 => 1140 = 3!

 10. Diyetinize bol miktarda besleyici, bütün yiyecekleri de dahil ettiğinizden emin olmanız önemlidir.

Bazı çeşitler sağlık yararları sağlayabilir

 1. Simitlerin hepsi eşit yaratılmıyor, ancak tüm gıda maddelerini içeren çeşitlerin seçilmesi daha besleyici bir diyet oluşturmanıza yardımcı olabilir.

 2. Çoğu simit, çok fazla kalori ve çok az besin sağlayabilen rafine buğday unundan yapılır. Bununla birlikte, bazıları çeşitli besinler ve potansiyel sağlık yararları sağlayabilen kepekli tahıllarla yapılır.

 3. Kepekli tahıllar lif, vitamin, mineral ve rafine tahılların yoksun olduğu sağlığı teşvik eden birçok bitki bileşiği bakımından zengindir. Bu beslenme özellikleri kan şekerinizi dengelemenize ve sağlıklı sindirimi artırmanıza yardımcı olabilir (9). [! 2460 => 1140 = 4!

 4. Bu avantajlardan yararlanmak için, yulaf, çavdar, yazıldığından veya tam buğday gibi tahıllardan yapılan simitleri arayın - ama porsiyon büyüklüğünüzü kontrol altında tutmayı unutmayın.

Simitinizin besin değeri nasıl optimize edilir

 1. Diyetinize simitler dahil ederken sağlık hedeflerinizin üzerinde kalmak mümkündür. Tek gereken biraz öngörü ve planlama.

 2. Neleri içerdiklerini görmek için sevdiğiniz simitlerin paketindeki beslenme etiketini kontrol edin.

 3. Diyet hedeflerinizin izin verdiğinden daha fazla kalori veya karbonhidrat aldıklarını tespit ederseniz, daha küçük simitler tercih edin veya sadece yarısını yemeyi düşünün. Diğer yarısını daha sonra saklayın veya başka bir kişiyle paylaşın.

 4. Birçok marka aynı zamanda minyatür simit veya simit incik sunmaktadır. Bu seçenekler daha uygun bir servis büyüklüğü olma eğilimindedir.

 5. En sevdiğiniz simitin en sağlıklı seçenek olmadığını düşünüyorsanız, daha sağlıklı bir seçeneğe geçin veya daha az sık yemeyi deneyin. Kahvaltı seçeneklerinizi değiştirin ve daha dengeli bir diyeti sürdürmek ve kesmek için özel günler için simitleri saklayın.

 6. En sevdiğiniz simit içerisindeki içerikler, besin içeriğini ve sağlığınızı önemli ölçüde etkileyebilir.

 7. En besleyici seçenekler kepekli tahıllardan yapılır ve çok az veya hiç şeker içermez. Düşük sodyumlu bir diyet uyguluyorsanız, çok miktarda tuz içeren simitlerden kaçınmalısınız.

 8. Krem peynir, tereyağı ve reçel gibi en popüler simit soslarının çoğu, doymuş yağ ve şeker şeklinde birçok fazla kalori barındırabilir.

 9. Arada bir hoşgörü ile ilgili yanlış bir şey yokken, daha besleyici seçenekler var.

 10. Daha fazla lif ve besin maddesi için krem ​​peynir yerine humus, avokado veya fındık yağı seçmeyi düşünün. Ekstra protein için, dilimlenmiş hindi, somon veya çırpılmış bir yumurta ekleyin.

 11. Simit, kahvaltınızla bir porsiyonda veya iki sebzede gizlice dolaşmak için de mükemmel bir fırsat. Simitinizi sebzeli zengini bir sandviç haline getirmek için dilimlenmiş domates, ıspanak, salatalık ve soğanın üzerine koyun.

Alt satırda

 1. Simitler sıklıkla rafine buğday unu ve şekeri ile yapılır. Artı, porsiyon boyutları genellikle çok büyük.

 2. Yine de, birkaç değişiklikle, sağlıklı bir diyete uyabilirler.

 3. En iyi sağlık için, porsiyon büyüklüğünüze dikkat edin ve bütün olarak minimal işlenmiş malzemelerden yapılan simit ve sosları seçin.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407