Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Serviks Tedavisi Kriyocerrahi: Amaç, Prosedür ve Riskler

Kriyoşirurji mi?

 1. Kriyocerrahi, rahim ağzındaki kanser öncesi hücreleri yok etmek için dondurucu gaz (sıvı azot) kullanan bir prosedürdür. Rahim veya uterusun en alt kısmı olan rahim boynu vajinaya açılır. Bu sağlıksız hücreler yok edildiğinde, vücut onları yeni, sağlıklı hücrelerle değiştirebilir.

 2. Bazen "kriyo" veya "kriyoterapi" olarak adlandırılan kriyoşirurji, genital siğiller gibi cinsel yolla bulaşan bazı hastalıkları (STD'ler) tedavi etmek için de kullanılır.

 3. Daha fazla bilgi: Kriyoşirurji >>

 4. Uyanıkken kriyocerrahi doktorunuzun ofisinde gerçekleştirilir. İşlem genellikle yaklaşık 10 dakika sürer.

Kriyoşirurji için hazırlanır mıyım?

 1. Kriyocerrahi sırasında krampları azaltmak için işlemden önce reçetesiz satılan bir ağrı kesici ilaç alıp alamayacağınızı doktorunuza sorun. Prosedür, bazı kadınların kendilerini başının başının üstünde hissetmesine neden olabilir, bu yüzden sizi eve götürecek birinin ayarlanması iyi bir fikirdir. Adet pedini doktorun ofisine yanınıza aldığınızdan emin olun. Bu işlemden sonra sulu deşarj sık görülür.

Kriyoşirurji yapıldı mı?

 1. Randevunuz için geldiğinizde, bir hemşire veya bir teknisyen size bir hastane elbisesi verecek ve belden aşağıya soyunmanızı söyleyecektir. Daha sonra muayene masasında uzanacaksınız, tıpkı normal bir Pap smear alıyormuş gibi, ayaklarınız üzülecek şekilde. [! 3916 => 1140 = 3!

 2. Doktorunuz daha sonra vajinanıza kriyoprob adı verilen bir alet yerleştirecek ve rahim ağzınıza doğru bastıracaktır. -50oC / -58oF sıcaklıktaki azot gazı metali soğutur ve servikste bir "buz topu" oluşturur. Buz topu anormal hücreleri öldürür. İşlemin bu bölümünde, bazı titreme veya kramp yaşayabilirsiniz.

 3. En iyi sonuçları elde etmek için doktorunuz kriyoprobunu üç dakika boyunca rahim ağzına doğru tutacaktır. Sonra çözülmenin gerçekleşmesi için yaklaşık beş dakika kaldıracaklar ve daha sonra prosedürü tekrar edecekler.

Kriyoşirürji sonrası kendime iyi bakıyor musunuz?

 1. Doktorunuz işlemden sonra anormal hücrelerin tahrip edildiğinden ve tekrarlanmadığından emin olmak için işlemden üç ila altı ay boyunca Pap smear programlayacaktır. Bundan sonra yılda bir veya daha sık izlenmesi gerekebilir. Planlı Parenthood'a göre, kriyoşirürji başarı oranı yüzde 85 ila 90 arasındadır. Anormal hücreler hala üç ila altı ay sonra mevcutsa, doktorunuz farklı bir jinekolojik prosedür önerebilir.

 2. Genellikle, kriyoşirürji biter bitmez normal etkinliklerinize geri dönebileceksiniz. Doktorunuz, kriyoşirürji sonrası iki ila üç hafta boyunca duş almamanızı, tampon kullanmamanızı veya vajinal ilişkide bulunmamanızı isteyecektir. Bu serviks iyileşmek için zaman verir.

 3. Doğum kontrol hapı kullanıyorsanız, programlamaya devam etmeye devam edin.

 4. Kriyocerrahi ameliyatından sonraki ilk hafta veya iki kez, sulu veya kanla çizgili vajinal akıntı görülebilir. Panik olmayın. Bu, vücudunuzun kendisini eski, ölü hücrelerden kurtarmanın yoludur.

Kriyoşirurji riski var mı?

 1. Kriyoşirürji riski en sık görülen işlem sırasında hafif kramplardır.

 2. Kriyocerrahi ameliyatından hemen sonra, bazı kadınlar ayağa kalktıklarında baş dönmesi yaşarlar. Bu size gelirse doktorunuza veya hemşirenize bildirin. Birkaç dakika dinlenme bu belirtiyi hafifletmelidir.

 3. Kriyocerrahinin nadir görülen bazı komplikasyonları şunları içerir:

 4. Prosedür sizi vajinaya yabancı cisimler soktuğu için kanama ve enfeksiyon riski altında tutar. Aşağıdaki semptomlardan herhangi birini yaşarsanız doktorunuza başvurun veya acil servise gidin:

 5. Nadir durumlarda, kriyocerrahi servikal stenoz olarak da bilinen servikste skarlaşmaya neden olabilir. Bu durum hamile kalmanızı, gebe kalmanızı veya vajinal olarak doğum yaptırmanızı zorlaştırabilir. Bunu yaşarsanız, sonraki gebeliklerde daha yakından takip edilirsiniz. Servikal darlık normal adet kanaması sırasında da kramp artmasına neden olabilir.

 6. Hamileyseniz doktorunuza bildirdiğinizden emin olun. Alternatif olmadıklarına inanmazlarsa, beklediğiniz takdirde servikal kriyoşirürji yapmak mümkün değildir. Çoğu durumda, hamileliğinizi tüm dönemlere taşıyabilir ve sonra kriyoşirurji yapabilirsiniz.

 7. Kanser öncesi hücreler yavaş büyür. Doktorunuz anormal değişiklik olmadığından emin olmak için düzenli muayeneler yapabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407