Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Sebzeler Pişirildiğinde Besin Değerlerini Kaybeder mi?

Adım 5

 1. Yetişkinler, ABD Tarım Bakanlığı'ndan MyPlate kurallarına göre, kalorik ihtiyaçlara bağlı olarak günde 2,5 ila 3 bardak sebze yemelidir. Sebzelerinizi pişirmeyi planlıyorsanız, hangi pişirme yöntemlerinin besin değerlerini en iyi koruduğunu ve hatta geliştirdiğini bilmek faydalıdır.

Antioksidan Seviyeleri

 1. İtalya'daki Parma Üniversitesi, bu yöntemlerin havuç, kabak ve brokolinin fitokimyasal içerikleri üzerindeki etkilerini belirlemek için kaynatma, buharlama ve kızartma işlemlerini analiz etti. Buharda pişirilen ve kaynayan sebzelerin en çok antioksidanları koruduğunu buldular. Ayrıca, bu pişmiş sebzelerin hepsinde antioksidan seviyelerinde bir artış buldular, bu da pişirme işleminin aslında antioksidan seviyelerini arttırmaya yardımcı olabileceği sonucuna vardı. Bunu, pişirme işleminin sebze liflerini yumuşatma ve antioksidanların kullanılabilirliğini arttırma yeteneklerine bağlamaktadır. MyPlate gibi bir diyet izleme uygulaması, en sevdiğiniz sebzelerin besin değerini izlemenize yardımcı olabilir.

Vitamin Kayıpları

 1. Columbia Üniversitesi’nin bir bölümü olan Columbia Health, bazı vitaminlerin, özellikle de birçok B vitamininin ve C vitamininin suda pişirme sebzeleri içinde su kaybettikleri için kaybolduğunu veya azaldığını belirtti. Pişirme suyundan tasarruf etmek ve çorbada veya başka bir yerde kullanmak, süzülmüş vitaminleri iyi bir şekilde kullanmanıza yardımcı olur. Ayrıca pişirme süreleri uzadıkça ve ısı arttıkça, bu vitaminlerin daha fazla kaybolduğunu, bu nedenle kısa buharda pişirme, bazı vitaminlerin renk ve lezzet ile birlikte korunmasına yardımcı olabileceğini söylüyorlar.

Mineral Korunması

 1. Kyoto Üniversitesi araştırmacıları, pişirmenin mineral içeriği üzerindeki etkisine ilişkin bir araştırma yaptı. "Beslenme Bilimi ve Vitaminoloji Dergisi" nde yayınlanan sonuçları, pişirme sırasında birçok mineralin kaybolduğunu buldu. Potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, demir, çinko, mangan ve bakır seviyelerini izleyerek, pişirme işleminin mineral içeriğini ortalama yüzde 60 ila yüzde 70 oranında azalttığını buldular. Sebzeleri kaynattıktan sonra sıkmak en büyük zararı verdi. Sebzeleri kızartmak, kızartmak ve haşlamak daha az kayıpla sonuçlandı.

Enzimler ve Diğer Bileşikler

 1. Bazı enzimler ve diğer bileşikler pişirme sırasında tahrip olur. Örneğin, brokolide bulunan myrosinaz denilen bir enzim, kanserojen karaciğerini atmaya yardımcı olur, ancak ısı ile tahrip olur. Sarımsak ve soğanın güçlü tadı ve kokusundan sorumlu olan bileşik olan Allisin, pişirilerek de yok edilir. Allisin, "Mikroplar ve Enfeksiyon" adlı bilim dergisinde yayınlanan bir makaleye göre bakteri ve parazitlerle mücadelede yardımcı olabilir. Ancak, domateslerin kanserle savaşan likopenleri gibi diğer bileşikler, pişirme yoluyla daha erişilebilir hale gelir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407