Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Sebze Samosanın Besinsel Analizi

Karides Genetiği

 1. Hindistan Yarımadası’nın mutfağı, dünyadaki en lezzetli ve egzotik baharatların bazılarını liberal bir şekilde kullanarak, kokulu ve lezzetli yemekler ortaya çıkarıyor. Kıyılmış sebzeleri tutan samosas veya lapa lapa poşet poşetleri, yağ ve kalori içeriği ile sağlık değeri arasında bir denge sağlayan Hint meze örneğidir.

Beslenme Değerleri

 1. Yaklaşık 40 g ağırlığa sahip bir sebze samosasında yaklaşık 80 kalori, 3 g yağ, 2 g protein, 11 g karbonhidrat, 1 g lif ve 1 g şeker bulunur. Bununla birlikte, bir samosa içindeki malzemelerin gerçekten son besin gerçeklerini belirleyen şey olduğunun farkında olmak önemlidir ve tüm vejetaryen samozalar aynı şekilde yapılmaz. Patates ile doldurulmuş ve yağda kızartılmış, tereyağlı hamur işleri ile yapılan bir samosa, düşük kalorili bezelye ve havuçla doldurulmuş ve fırında pişmiş ince pişmiş yufka veya wonton ambalajlarıyla yapılan samosadan daha yüksek yağ, karbonhidrat ve kalorilerde daha yüksek olacaktır. .

Sağlık Faydaları

 1. Et ile doldurulmuş hamur işleri üzerine sebze samosasının seçilmesi doymuş yağ ve kalori alımınızı azaltacak ve daha fazla vitamin ve mineral sağlayacaktır. ChooseMyPlate.gov'a göre, yediğiniz sebze miktarının artırılması, kanser, kalp krizi, felç, yüksek tansiyon, kemik kaybı, diyabet, böbrek taşları ve yüksek kolesterol gibi kronik sağlık durumlarının risklerini azaltmaya yardımcı olabilir. Ek olarak, sindirim sağlığını iyileştiren ve kilo vermenize ya da korumanıza yardımcı olan vejeteryan dolma samosasını yiyerek sağlıklı bir diyet lifi elde edersiniz.

Beslenme Dezavantajları

 1. Tüm samosalar sağlıklı seçimler değildir. Sebzelerin sunduğu besinsel faydalara rağmen, çok miktarda tereyağı veya yağ ile yapılan bir vejeteryan samosa kolesterol ve doymuş yağ bakımından yüksek olabilir. Hamurun kızartılmasını gerektiren sebze samoası için "Yemek Işığı" tarifinde, her 2 inçlik samosanın 160 kalorisi ve 5 g'dan fazla yağı var. Restoran ve kafelerde satılan daha büyük samosanın daha fazla sodyum ve kolesterol gibi daha yüksek değerlere sahip olması muhtemeldir.

Hususlar

 1. Bitkisel dolgulu bir samosa nispeten besleyici bir atıştırmalık veya iştah açıcı olabilir, ancak sadece yağ, sodyum ve kolesterol oranı düşükse. Seçeneğiniz varsa, satın almadan önce bir samosa için besin bilgilerine bakın. Aksi halde, kalori sayısını ve beslenme hakkındaki gerçekleri kontrol etmenizi sağlayacak olan samosalarınızı yapın. En önemlisi, tüm ihtiyaç duyulan besinlerinizi samosa gibi hazır gıdalardan elde etmeye çalışmak yerine, beslenme ihtiyaçlarınızı karşılamak için çok çeşitli sebzelere, meyvelere ve diğer sağlıklı yiyeceklere güvenmeyi öğrenin.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407