Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Sıcak Soğuk Yemeklerde Besinsel Farklılıklar Var mı?

Şişelenmiş Soğuk Yeşil Çay

 1. Bir yemeği pişirmenin besin değerini etkileyip etkilemediğini hiç merak ettiniz mi? Sıcak veya soğuk yiyecekler yemekten etkilenebilecek çeşitli beslenme faktörleri vardır. Bu faktörler, besin maddelerinin emilim oranını, sindirimi ve gıdadaki bazı vitamin ve minerallerin miktarını içerir.

Sindirim

 1. Yavaş tempoda yemek yeme ve tüm yemeğinizin uygun şekilde çiğnenmesini sağlama gibi sindirimi iyileştirmenin birkaç yolu vardır. Sindirimi arttırmanın bir başka yolu soğuk sebzeler yerine sıcak sebzeler yemektir. Havuç, elma ve armut gibi soğuk sebzelerin sindirimi ağızda başlar, bu da vücut için daha fazla çalışmayla sonuçlanır. Öte yandan, pişmiş meyve veya sebzeler gibi sıcak yiyeceklerin sindirimi, gıdaların kimyasalları vücuda girmeden önce bozulmaya başladığında, pişirmeye başlar. Sindirimi artırarak, bu tür yiyeceklerden gelen besinler daha kolay emilecektir, bu nedenle yiyeceklerin genel besin değerini artıracaktır.

Sebze

 1. "Ziraat ve Gıda Kimyası Dergisi" tarafından 2002 yılında tamamlanan bir araştırma, domates gibi sebzelerin pişirilmesinin aslında içlerinde likopen miktarını arttırdığını gösterdi. Likopen, domates, karpuz, kırmızı biber, papaya gibi yiyeceklerde bulunur ve kanser ve kalp krizi riskini azaltır. C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan önemli bir antioksidandır. Sıcak sebzelerin dezavantajı pişirme sürecinde önemli miktarda C vitamini kaybettikleridir.

Su

 1. Çoğu insan neden suyunu ılık veya soğuk içmeyi sevdiklerini belirliyor. Genellikle, insanlar soğuk su içer çünkü serinleticidir ve vücudu serinletir. Besin olarak, soğuk su ılık sudan daha hızlı emilir ve bu nedenle dehidrasyon riskini azaltır. Ayrıca, soğuk su içmek, vücudun suyu ısıtması gerektiğinden aslında daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olabilir. Ilık su içmenin, sindirime yardımcı olduğu ve vücudun detoksifikasyonuna yardımcı olduğu söylenen faydaları da vardır.

Tahıl

 1. Hem sıcak hem de soğuk tahılların besinsel faydaları var, ancak seçtiğiniz sıcak ya da soğuk tahıl türleri bir fark yaratabilir. Çoğu zaman soğuk tahıllar şekerle kaplanır ve öğütme işlemi sırasında besin maddelerinin çoğunu kaybetti. Düşük şekerli, yüksek lifli bir tahıl seçmek, besin değerlerinin iyileştirilmesine yardımcı olacaktır. Yulaf ezmesi gibi sıcak mısır gevrekleri çok miktarda lif içerir. Sıcak tahıl içeriği yüksek lif içeriği sizi daha uzun süre tutmakta yardımcı olur ve bir sonraki yemeğinize kadar geçen süreyi artırır, bu da kilo vermenize yardımcı olabilir.Donate - BNB: bnb16ghhqcjctncdczjpawnl36jduaddx5l4eysm5c