Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Sarımsak ve HIV: Risk mi, Fayda mı?

Güçlü olasılıklar

 1. Sarımsak, uzun süredir birçok sağlık sorunu için alternatif bir tedavi seçeneği olarak lanse edildi. Kolesterolü düşürmekten kanserin önlenmesine kadar, sarımsak beyninde kalmamış gibi görünebilir. Kolesterol ile ilgili belirgin yeteneği, kolesterolü artırabilen HIV ilaçları alan insanlar için özellikle çekici olabilir. Bazı kanıtlar aynı zamanda sarımsak antimikrobiyal ve bağışıklık artırıcı etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Ancak, bitkileri ezmeye, doğramaya ve bitkileri eklemenize başlamadan önce, sarımsakların bazı antiretroviraller de dahil olmak üzere ilaçlarla olumsuz etkileşime girme potansiyeli olduğunu unutmayın.

 2. Sarımsakın risklerini ve yararlarını öğrenin ve kimyasallarından birinin nasıl iyiye zarar verebileceğini anlayın.

Sarımsak yapıyor mu?

 1. Sarımsak yüzyıllarca bakteri ve virüslerle savaşmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için kullanıldı. Eski zamanlarda, sarımsak mide ağrısından enfeksiyonlara ve öksürüğe kadar her şey için bir tedavi yoluydu. Bir araştırmaya göre, modern bilim sarımsak, bağışıklık sisteminin iyileşmesi, kalp-damar hastalıkları ve daha fazlası üzerindeki etkilerini belgelemiştir.

 2. Çiğ sarımsak ezdiğinizde, allisin adı verilen bir kimyasal yapar. Bu bileşik, sarımsaklara güçlü bir koku verir. Ayrıca, otun mikrop mücadele ve sağlığı teşvik edici özelliklerinden kısmen sorumludur. Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleyici Sağlık Merkezi'ne göre (NCCIH):

 3. Önemli olarak, NCCAM, sarımsakların bazı ilaçların etkisine müdahale edebileceğini de not ediyor.

 4. Daha fazla bilgi: İyileştirici gücü olan yiyecekler: Sarımsakın yararları >>

Ve HIV ilaçları

 1. Sarımsak, bazıları HIV tedavisinde kullanılanlar da dahil olmak üzere vücudun ilaçları ne kadar hızlı parçaladığını etkileyebilir. Hassas bir ilaçla sarımsak alırsanız, kanınızdaki ilacın çok fazla veya çok azına neden olabilirsiniz. Bu, HIV tedavisinin sizin için ne kadar iyi çalıştığını etkileyebilir.

 2. Klinik Enfeksiyon Hastalıkları 'nda yayınlanan 2002 tarihli bir çalışmada araştırmacılar, sarımsakın HIV ilacı saquinavir (Invirase) üzerindeki etkilerini incelediler. İlacın sarımsak takviyesi almasının, kan dolaşımındaki ilacın seviyelerinin keskin şekilde düşmesine neden olduğunu bulmuşlardır. Çalışma, insanların bir tek proteaz inhibitörü olarak kullanıldığında sarımsak ile ilacı birleştirmeleri durumunda dikkatli olmalarını önermiştir.

 3. Şu andaki araştırmaların sistematik bir incelemesi, bazı sarımsak türlerinin bazı antiretrovirallerin seviyelerini önemli ölçüde azalttığını doğruladı. DailyMed (NIH) tarafından sağlanan mevcut ilaç bilgilerine göre, ilacın ve sarımsak kapsüllerinin birlikte uygulanması tavsiye edilmez.

 4. Doğal İlaçlar Kapsamlı Veri Tabanına göre, sarımsak takviyeleri de diğer proteaz inhibitörlerinin seviyelerini potansiyel olarak etkileyebilir. Ayrıca, nükleosit olmayan ters transkriptaz inhibitörlerinin (NNRTI) seviyelerini de etkileyebilir. NNRTI'ler, HIV tedavisinde kullanılan başka bir ilaç türüdür. Veri tabanı, sarımsak takviyelerinin HIV ilacı seviyesini azaltsa da, normal miktarda sarımsak yemenin muhtemelen bu etkiye sahip olmayacağını ekliyor. Bununla birlikte, uzun süre bol miktarda sarımsak tüketilmesi sorun yaratabilir.

 5. Bir proteaz inhibitörü veya NNRTI, HIV ilacı rejiminin bir parçasıysa, sarımsak takviyesi almak konusunda doktorunuzla konuşun. Yemeğinize sarımsak eklemek güvenli olabilir, ancak doktorunuz size büyük miktarlarda sarımsak veya sarımsak takviyesi uygulamanızın karışabileceğini söyleyebilir. [! 96909 => 1140 = 3!

Yan etkiler

 1. Potansiyel ilaç etkileşimlerine ek olarak, sarımsak HIV tedavisi alma kabiliyetinizi etkileyebilecek yan etkilere neden olabilir. Sarımsak yan etkileri de HIV veya AIDS'in neden olduğu bazı semptomları taklit edebilir. Doktorunuza, sarımsak etkileriyle hastalığınızın neden olduğu semptomlar arasındaki farkı nasıl söyleyeceğini sorun.

 2. Sarımsakın etkilerinin yanı sıra:

 3. Sarımsak kanı zayıflatabildiğinden, bazı kişilerde kanama sorunlarına neden olabilir. Eğer:

Doktorunuzla sarımsak

 1. Reçetesiz satılanlar dahil, doktorunuza daima aldığınız tüm ilaç ve bitkileri anlatınız. Çiğ veya şişelenmiş sarımsakların sağlığınız için yararlı olup olmadığını ve HIV tedavi planınıza müdahale edip etmeyeceğini doktorunuza sorun. Eczacınıza ayrıca ilaç ve ilaç takviyesi etkileşimleri hakkında sormak için harika bir kaynaktır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407