Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Sarımsak ve HIV arasında bir bağlantı var mı?

Sarımsak ve HIV arasında bir bağlantı var mı?

 1. Sarımsaktaki ana bileşik allisindir. Sarımsak aynı zamanda dialkil polisülfitler ve ajoen dahil diğer bileşikleri de içerir.

 2. Bu makalede, sarımsakların HIV'li insanlarda bağışıklık sistemini etkileyip etkilemediğine bakıyoruz. Ayrıca sarımsak HIV ilaçları ile etkileşime girip girmediğini de kapsar.

HIV ve sarımsak

 1. Bazı insanlar sarımsakların bağışıklık sistemini güçlendirmek gibi antiviral özelliklerinden dolayı HIV ile savaşmaya yardımcı olabileceğini iddia ediyor.

 2. HIV, bağışıklık sistemindeki spesifik bir hücre tipi olan T hücrelerine saldırır. T hücreleri vücutta virüslerle ve tümör hücrelerinde savaşır. HIV, T hücrelerini yok ettiğinde, enfeksiyonlarla mücadele etmek daha zordur.

 3. HIV'li bir kişi virüs de dahil olmak üzere bazı enfeksiyon türlerine daha yatkındır. Bir kişi zayıflamış bir bağışıklık sistemine sahipse bu tür enfeksiyonlar ciddi olabilir.

 4. Bağışıklık sistemini güçlendiren herhangi bir şey HIV'li insanlar için faydalı olabilir, bu yüzden bazı insanların sarımsak takviyesi önerileri var.

 5. İmmünoloji Araştırmaları Dergisi'nde yayınlanan bir analiz, sarımsakların, belirli hücre türlerinin üretimini uyararak bağışıklık sisteminin işlevini iyileştirebileceğini öne sürüyor.

 6. Bu hücreler, doğal öldürücü hücreleri ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olan makrofajları içerir.

 7. Sarımsakın genel sağlık yararları HIV'li insanlar için de faydalı olabilir. Örneğin, Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi'ne göre, bazı çalışmalar sarımsakların kolesterol seviyelerinin düşmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Araştırma ne diyor? [! 96916 => 1140 = 3!] Bir teoride sarımsak, bağışıklık sistemindeki aktiviteyi uyaran ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olan kükürt içeren amino asitlere sahip olmasıdır. [! 96916 => 1140 = 3!] The Journal of Nutrition'da yayınlanan 2016 tarihli bir çalışma, T hücrelerinin ve doğal öldürücü hücrelerin sarımsak dahil diyet değişikliklerine cevap verebileceğini gösteriyor.

 1. Çalışmaya 21-50 yaş arası yetişkinler dahil edildi. Bilim adamları katılımcıları iki gruba ayırdı. Soğuk algınlığı ve grip mevsimi boyunca 90 gün boyunca, bir grup 2.56 gram sarımsak özü, diğer grup plasebo tüketti.

 2. Araştırmacılar daha sonra T hücre ve katil hücre fonksiyonlarını kendi kendine bildiren hastalıklarla birlikte değerlendirdi. Sonuçlar sarımsak ile takviyenin immün hücre fonksiyonunu iyileştirebileceğini göstermiştir.

 3. Bağışıklık sistemini güçlendirmek HIV'li kişilerin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir, ancak araştırmalar sarımsakların özellikle HIV'li kişilerde enfeksiyonları önleyebileceğini doğrulamıyor.

 4. Sarımsakların HIV'li insanların bağışıklık sistemlerini güçlendirmede rol oynayabileceklerini belirlemek için daha büyük çalışmalara ihtiyaç var.

 5. Ulusal Kanser Enstitüsü, sarımsakların bazı antikanser özelliklerinin olabileceğini kabul ediyor.

 6. HIV'li insanlar da belirli kanser türlerine karşı daha hassastır. HIV'li kişilerde kanser riskini azaltmak, bazı durumlarda görüşü iyileştirebilir.

 7. Bir sistematik derlemede ve meta-analizde bilim adamları, sarımsak tüketimi ile kolon kanseri arasındaki bağlantıyı analiz eden 14 çalışmaya baktı. Sarımsak tüketimi kolorektal kanser riskini azalttığı görülmedi.

 8. Ayrıca, HIV ile ilişkili en yaygın kanserlerde bir azalmaya bağlantı olduğunu bildiren çalışmalar mevcut değildir.

Sarımsak ve HIV ilacı

 1. Bazı araştırmalar sarımsak takviyelerinin doktorların HIV tedavisi için yazdığı bazı antiviral ilaçların seviyelerini etkilediğini gösteriyor.

 2. Örneğin, Uluslararası STD AIDS Dergisi'nde yayınlanan mevcut araştırmanın sistematik bir analizi, bazı sarımsak takviyesi formlarının, bazı antiviral ilaçların seviyelerini azaltabileceğini göstermektedir.

 3. Sarımsak ile HIV ilaçlarına müdahale arasında bir bağlantı olduğunu öne süren bazı çalışmaların birkaç yıllık olduğunu belirtmekte fayda var. Ancak, bu ilaçlar zamanla değişti ve gelişti.

 4. Başka bir çalışmada, sarımsak takviyesi alımını bildiren HIV'li 77 kadın vardı. Sonuçlar, kısa süreli sarımsak takviyesi kullanımının, antiretroviral ilaçları, CD4 hücre sayımlarını veya viral yüklerini ne sıklıkta aldıklarını etkilemediğini göstermiştir.

 5. Sarımsaktaki bileşikler karmaşıktır. Örneğin, allisin hızlı bir şekilde diğer kimyasallara dönüşür. Bu nedenle, araştırmacılar sarımsakların çeşitli HIV ilaçlarıyla etkileşimlerini tam olarak anlamıyorlar.

Riskler ve yan etkiler

 1. En iyi tedavi, bir kişinin genel sağlık durumuna ve sahip olabileceği diğer tıbbi koşullara bağlı olarak değişir. Farklı HIV tedavi rejimleri, bazıları sarımsak ile farklı etkileşime girebilen farklı ilaç sınıflarını içerir.

 2. Sarımsak takviyesi almayı düşünen HIV'li insanlar için doktora sormak için birkaç soru var.

 3. Örneğin, doktora sarımsak takviyelerinin bir kişinin o anda aldığı ilaçlarla kullanmanın güvenli olup olmadığını sormak çok önemlidir. En uygun dozajı tartışmak da en iyisidir.

 4. Sarımsakın tipik yan etkileri üzerine bir tartışma da gerekiyor. Sarımsak takviyesi yan etkileri içerebilir:

 5. Sarımsakın yan etkileri bazen mide rahatsızlığı içerebileceğinden, HIV ilaçları veya doğru beslenmeyi engelleyebilir.

 6. Herhangi bir takviyede olduğu gibi, risklere karşı yararları ölçmek esastır.

 7. Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) eklerin kalitesini veya güvenliğini izlememektedir, bu nedenle saygın bir tedarikçiden satın almak hayati önem taşır.

Özet

 1. Araştırmacılar hala sarımsakın tıbbi yararlarını belirlemeye çalışıyor. Sarımsak takviyeleri bazı sağlık yararları olabilir, ancak HIV ve HIV tedavisi üzerindeki etkileri şu anda belirsizdir.

 2. Bazı çalışmalar sarımsak takviyelerinin HIV ilacı ile etkileşime girdiğini gösteriyor, ancak bazı çalışmalar aynı bağı göstermedi.

 3. Kanıtlar kesin olmadığından, HIV'li insanlar, sarımsak takviyesi almadan önce daima doktorları ile konuşmalıdır.

 4. 10 Ocak 2019 Perşembe tarihinde en son incelenen makale. Bu konuyla ilgili en son haberler için HIV ve AIDS kategorisi sayfamızı ziyaret edin ya da HIV ve AIDS hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 5. Chiavarini, M., Minelli, L., Fabiani, R. (2016, Şubat). Erkeklerde sarımsak tüketimi ve kolorektal kanser riski: Sistematik bir derleme ve meta-analiz. Halk Sağlığı Beslenmesi, 19 (Ek 2), 308-317. Https://www.cambridge.org/core/journals/public-health-nutrition/article/garlic-consumption- ve-colorectal-cancer-risk-in-man-a-systematic-review-and-metaanalysis/ adresinden alındı D2CE523568BAC9B9E9FEF08BB4B77CE7

 6. Sarımsak. (2016, Eylül). Https://nccih.nih.gov/health/garlic/ataglance.htm] adresinden alındı

 7. Sarımsak ve kanser önleme. (2008, 22 Ocak). Https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/diet/garlic-fact-sheet] 'den alındı

 8. Gebreyohannes, G., Gebreyohannes, M. (2013, Eylül). Sarımsak tıbbi değerleri: Bir derleme. Uluslararası Tıp ve Tıp Bilimleri Dergisi, 5 (9), 401-408. Https://academicjournals.org/journal/IJMMS/article-full-text-pdf/4438B2713] adresinden alındı

 9. Jalloh, M.A., Gregory, P.J., Hein, D., Risoldi Cochrane, Z., Rodriguez, A. (2017). Antiretrovirallerle besin takviyesi etkileşimleri: Sistematik bir derleme. Uluslararası STD AIDS Dergisi, 28 (1), 4-15. Https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/0956462416671087] adresinden alındı

 10. Liu, C., Wang, C., Robison, E., Levine, AM, Gandhi, M., Schwartz, R., ... Merenstein, D. (2012, Haziran) 18). Kısa süreli sarımsak takviyesi ve oldukça aktif antiretroviral tedavi uyumu, CD4 + hücre sayısı ve insan immün yetmezlik virüsü viral yükü. Sağlık ve Tıpta Alternatif Tedaviler, 18 (1), 18-22. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3376904/] adresinden alındı

 11. Percival, S.S. (2016, 1 Şubat). Yaşlı sarımsak özü, insan bağışıklığını değiştirir. Beslenme Dergisi, 146 (2), 433S-436S. Https://academic.oup.com/jn/article/146/2/433S/4584824] adresinden alındı

 12. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 13. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.