Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Sarı Kabağın Faydaları

Potansiyel Kontrendikasyonlar

 1. Sarı kabak, yaz kabuğunun bir şeklidir ve birkaç çatal ve düz boyun çeşidi içerir. Bu sebzeler, Amerika Birleşik Devletleri'nin birçok bölgesinde yetişir ve mevsimde, yerel çiftçi pazarlarında, meyve ve sebze stantlarında ve marketlerde genellikle sarı kabak bulabilirsiniz. Sarı kabak, çeşitli besinsel faydalar sağlayan ve birçok yemek türünde kullanılan çok yönlü bir sebzedir.

Düşük Karbonhidratlar ve Kaloriler

 1. Sarı kabak, kalorilerde olağanüstü düşüktür, küçük boylu bir sebzede yaklaşık 20 kalorisi ve orta boylu bir sebzede 30 kalorisi vardır. Sarı kabaktaki birkaç kalori, temel olarak, aynı zamanda düşük olan karbonhidrat içeriğinden gelir. 1 fincan dilimlenmiş sarı kabak porsiyonu yaklaşık 4 gram karbonhidrat içerir. Sarı kabak, özellikle günlük kalori alımınızı azaltmaya çalışıyorsanız, beslenme planınızda patates ve mısır gibi yüksek kalorili sebzeleri değiştirmek için iyi bir seçenektir.

Düşük Yağ, Kolesterolsüz

 1. Çoğu sebze gibi sarı kabak da az miktarda yağ içerir ve ölçülebilir kolesterol içermez. Küçük bir sarı kabak veya bir fincan dilimlenmiş kabak, yaklaşık 0.2 gram yağ içerir; orta sarı bir kabak kabaca 0.4 gram içerir. Taze sarı kabağı hazırlamak için sağlıklı seçenekler, ilave yağlar olmadan ızgara, fırınlama ve buğulamadır. Yağ ve kolesterol alımınızı sınırlamak, kalp hastalığı riskinizi azaltmanıza yardımcı olmak için önemli bir adımdır.

C vitamini

 1. Beslenme planınıza sarı kabak eklenmesi, orta düzeyde bir D vitamini kaynağı sağlar. Dilimli, sarı kabaktan 1 bardak porsiyon yaklaşık 19 miligram C vitamini içerir. Cildinizde, kan damarlarınızda, eklemlerde ve kemiklerde bulunan kollajeni oluşturmak için C vitaminine ihtiyaç duyar. C Vitamini ayrıca bağışıklık sisteminizi destekleyerek enfeksiyonlarla savaşmanıza yardımcı olur.

Demir ve Folate

 1. Demir ve folat et, yumurta ve diğer hayvansal gıdalarda yüksek konsantrasyonlarda bulunur. Sarı kabak bu besinlerin alternatif bir sebze kaynağıdır. Bir bardak dilimlenmiş sarı kabak size yaklaşık 0,5 miligram demir ve 35 mikrogram folat sağlar. Vücudunuzun normal kırmızı kan hücresi üretim hızını korumak ve anemiyi önlemek için demir ve folat gerektiriyor. Folat, hamileliğin erken döneminde fetal beynin ve sinir sisteminin normal gelişimini destekleyen de önemlidir.

Beta Karoten ve Lutein

 1. Sarı kabak, yüksek konsantrasyonlarda beta karoten ve lutein içerir. Beta karoten vücudunuzu kirleticilerin ve serbest radikal denilen kimyasalların zarar görmesine karşı korumaya yardımcı olan bir antioksidandır. Diyet luteini, körlüğe yol açabilecek katarakt ve yaşa bağlı göz hastalığının (maküler dejenerasyon) gelişmesini önlemeye yardımcı olabilir. Bir fincan dilimlenmiş sarı kabak, yaklaşık 135 mikrogram beta karoten ve 2.400 mikrogram lutein sağlar. Bu besleyici sebzenin alımını artırmak için güveç, salata, güveç ve çorbalara doğranmış veya rendelenmiş sarı kabak ekleyin.

 2. Sarı kabak, yüksek konsantrasyonlarda beta karoten ve lutein içerir. Beta karoten, vücudunuzu kirleticilerin ve serbest radikal denilen kimyasalların zarar görmesine karşı korumaya yardımcı olan bir antioksidandır. Diyet luteini, körlüğe yol açabilecek katarakt ve yaşa bağlı göz hastalığının (maküler dejenerasyon) gelişmesini önlemeye yardımcı olabilir. Bir fincan dilimlenmiş sarı kabak, yaklaşık 135 mikrogram beta karoten ve 2.400 mikrogram lutein sağlar. Bu besleyici sebzenin alımını artırmak için güveç, salata, güveç ve çorbalara doğranmış veya rendelenmiş sarı kabak ekleyin.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407