Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Sarı Bezelye'nin Besin Değeri

Ağırlık Kontrolü

 1. Hem yeşil hem de sarı renkli bezelye, taze bezelye'nin kurutulmuş halidir. Split bezelyenin besin değeri çok yüksek olduğu için, eti sınırlamaya ve daha fazla vejeteryan yemeği dahil etmeye çalışıyorsanız, herkesin diyetine ve sağlıklı bir seçime mükemmel bir katkı sağlar. Kuru baklagiller, mercimek ve nohut ile birlikte bakliyat ailesinin bir üyesidirler ve çorbalarda, yahnilerde ve Hint dallarında ya da körili tariflerde bir temel oluştururlar.

Ağırlık Kontrolü

 1. Sarı bezelye bitki bazlı protein, sağlıklı karbonhidrat, lif ve birçok önemli besin için mükemmel bir kaynaktır. Çok yönlüdür ve menünüze daha fazla vejetaryen yemek eklemenin kolay bir yoludur.

Split Bezelyenin Besin Değeri

 1. Dengeli bir protein kaynağı, karbonhidrat ve hatta bazı sağlıklı yağlar olarak, bezelyenin besin değeri mükemmeldir. USDA'ya göre, pişirilmiş sarı bezelye 1 su bardağı porsiyon yağ ve 16 gram karbonhidrat ile 16 gram protein sağlar

 2. Split bezelye de diğer önemli besinlerle doludur. Bunlardan bazıları kalsiyum, demir, magnezyum, bakır, selenyum, folat ve kolindir.

 3. Sarı bezelye sağlıklı bir bitki proteini kaynağıdır. Proteini daha az etle doldurmak için taco, köfte veya köfte gibi tariflere pişirilebilir, ezilebilir ve ilave edilebilir. Ya da bir parti hazırlayabilir ve et ya da diğer hayvansal proteinler yerine bunları yiyebilirsiniz.

 4. Et veya diğer hayvansal proteinlerin aksine, sarı bezelye tam bir protein değildir - temel amino asitlerden birini özlüyorlar. Food Science and Nutrition dergisindeki Temmuz 2017 tarihli bir makaleye göre, amino asit triptofanda sarı bezelye düşüktür. Ancak, onlara sadece biraz pilav ve sebze ile servis yaparsanız, triptofan alırsınız ve bezelyenin besin değerini daha da arttırırsınız.

Split Bezelyede Yavaş Karbonhidratlar

 1. Bazı insanlar, bezelye veya diğer bakliyatlardaki karbonhidratlardan korkuyor. Bezelye içinde kesinlikle karbonhidrat varken, sağlıklı, lifli karbonhidratlar var. Bezelye gibi yüksek lifli gıdalardaki karbonhidratlar düşük glisemik indekse sahiptir, bu nedenle kan şekerinizi düşürmezler. Vücudunuz tarafından sindirilmesi ve emilmesi de çok daha uzun sürüyor, bu yüzden uzun ömürlü yavaş karbonhidrat kaynağı sağlıyorlar.

 2. Pişmiş sarı bezelye 1 bardak servis, 16 gramdan fazla lif sağlar; bu, çoğu insan için günlük tavsiyenin en az yarısıdır. 2015-2020 Amerikalılar için Beslenme Kuralları, her 1000 kalori için 14 gram lif yemeyi önerir.

 3. Elyafın vücudunuz tarafından sindirilmeyen veya emmeyen bir karbonhidrat parçası olduğunu unutmayın - doğrudan içinden geçer, bu yüzden kaloriye katkıda bulunmaz. Bu, bezelye içindeki sindirilmiş karbonhidratların aslında oldukça düşük olduğu anlamına gelir.

Split Bezelyenin Sağlığa Faydaları

 1. Beslenme açısından yoğun bir gıda olmasının yanı sıra, sarı bezelye de dahil olmak üzere tüm bakliyatlar sağlıklı kalmanıza yardımcı olabilir. Diyabet, kalp hastalığı ve kanser gibi kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilirler. Daha fazla sarı split bezelye yemek, daha sağlıklı bir kiloyu korumanıza yardımcı olabilir. USDA, her hafta sarı bezelye de dahil olmak üzere bir buçuk bardak bakliyat yemeyi önerir.

 2. Applied Physiology, Nutrition and Metabolism dergisinde yayınlanan nabızların sağlık yararlarına dair Haziran 2014 tarihli bir inceleme, daha fazla nabız yemekle ilişkili sağlık yararları ile ilgili sayısız araştırmaya işaret etmektedir. Onları yiyenlerin kolon, prostat ve meme kanseri riski daha düşük.

 3. Kan basıncını, kolesterol seviyesini ve kalp hastalıklarına yol açan iltihabı da azaltabilirler. Bu derleme, haftada bir kereden daha az bezelye gibi bakliyat yiyen insanlarla karşılaştırıldığında, haftada dört veya daha fazla kez yiyenlerin kalp hastalığı riskinin yüzde 22 oranında daha düşük olduğunu ortaya koydu.

 4. Yüksek lif içeriğinden ve düşük glisemik indeksinden dolayı sarı bezelye de diyabet dostu bir besindir. 2014 yılı incelemesi, bakliyat yemenin açlık glikozunu ve insülin seviyelerini azaltabileceğini buldu. Bezelye ve bakliyattaki nişastanın çoğu, insülin duyarlılığını artıran ve diyabet gelişme riskini azaltabilecek dirençli nişastadır.

Sarı Yarma Bezelye daki Kaloriler

 1. Sarı bezelye içindeki kalorilerden endişeleniyorsanız, olmayın. USDA'ya göre, bir fincan pişmiş bezelyenin 229 kalorisi var. Daha düşük kalorili bir diyet uygulasanız bile, bu servis bir yemeğin parçası olarak mükemmel bir uyum sağlar. Bonus olarak, sarı bezelye içindeki kaloriler çok doludur ve sizi bir süre bekletmelidir.

 2. Aslında, bakliyat yemenin sağlıklı bir kilo verme stratejisinin bir parçası olabileceğini gösteren bazı araştırmalar var. 2014 Uygulamalı Fizyoloji, Beslenme ve Metabolizma Yazarları, Ulusal Sağlık ve Beslenme Muayene Anketi (NHANES) 'nin düzenli olarak fasulye yiyen yetişkinlerin obez olarak sınıflandırılma ihtimalinin yüzde 22 daha az olduğunu tespit etti.

Bezelye Nasıl Yenir

 1. Beslenme bir yana, sarı bezelye için evet demek için ana neden, kullanması çok yönlü ve hızlı ve kolay hazırlanmaları. Kurudukları zaman ikiye bölündüğü için, diğer baklagillerin çoğundan daha hızlı bir şekilde pişerler. Pişirmeden önce ıslatmanız gerekmez. Çoğu durumda, yemek pişirmek sadece 20-30 dakika sürer ve yemeye hazır olurlar.

 2. Sarı bezelye yemenin en kolay yollarından biri onları bir çorbaya eklemektir. Jambon ve split bezelye gelenekseldir, ancak bunun yerine sadece sebzeler, stoklar ve taze veya kuru otlar içeren bir vejeteryan çorbasını deneyin. Çorbanız pişirilirken bezelye ilave edebilirsiniz.

 3. Onları iyice yumuşayana kadar pişirirseniz ya da daha uzun süre pişirmelerine izin verirseniz biraz da çiğnenme eklerler ya da parçalara ayrılıp güzel bir şeyler eklemeye başlarlar. Çorbanıza dondurma. Sarı bezelye iyi bir karbonhidrat kaynağı olduğundan, pirinci veya erişteyi atlayabilirsiniz.

 4. Sarı bezelye çok yumuşayıncaya kadar da pişirilebilir, ardından lezzetli bir humus benzeri daldırma için zeytinyağı, sarımsak ve bitkilerle süzülerek saflaştırılabilir. Pişmiş sarı bezelye için bir diğer harika kullanım falafel'dir. Sadece sote edilmiş soğan, sarımsak ve Akdeniz baharatları ile karıştırın ve tavada kızartın. Bunları pidede sade yoğurt sos gezdirin.

 5. Son olarak, pişirilmiş sarı bezelye ile gerçekten yaratıcı olmak istiyorsanız, onlarla pişirmeyi deneyin. Kek veya kek gibi unlu mamullere hoş bir nemli doku eklerler. Ekstra lif ve besinsel faydalar elde edersiniz, ancak baklagilleri asla tadamazsınız.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407