Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Sağlığımız daha düşük sıcaklıklardan nasıl yararlanabilir?

Sağlığımız daha düşük sıcaklıklardan nasıl yararlanabilir?

 1. Seni bilmiyorum, ama ben kesinlikle bilimsel olmayan bir şekilde "yaz insanı" diyebileceğin şeyim. Sıcak havalarda büyür, hafif kıyafetler giymeyi severim ve kendimi verimli hissettiren uzun, güneşli günlere değer veririm.

 2. Ama kışın, her zaman soğuktan şikayet eder, beş farklı giysi katmanının altına toplanır ve sıcaklıklar tekrar yükselene kadar büyük bir şekilde beklerim. Ancak bu sezondan ve getirdiği düşük sıcaklıklardan sakıncalı olmam yanlış mıyım?

 3. Araştırma, soğuk sıcaklıkların çok çeşitli sağlık yararları getirebileceğini ve her zaman soğuğa maruz kalmamamız gerektiğini önerdi. Bu yazıda, size bildirilen bu avantajların bazıları hakkında bir genel bakış sunuyoruz.

Soğuk, uyku kalitesini artırabilir

 1. Vücudumuz, yemeğe, uyumaya ve aktivite düzenlerini gündüz-gece döngülerine göre kendi kendine düzenleyen, böylece normal çalışmamıza izin veren sirkadiyen bir ritmi takip ediyor. Araştırmacılar, sirkadiyen ritimlerdeki düzensizliğin, birtakım sağlık sorunlarına yol açabilecek rahatsız bir uykuya yol açabileceğini bulmuşlardır.

 2. Son zamanlarda Medical News tarafından kapsanan çalışmalar Günümüzde uykusuzluk ve diğer uyku bozukluklarının algı ve bilişsel işlevimizi bozabileceğini ve böbrek hastalığı ve diyabet riskini artırabildiğini bulduk.

 3. Araştırmalar, uykuya daldığımızda vücut sıcaklığının düşmeye başladığını ortaya koydu. Bununla birlikte, uykusuzluklar vücut ısısını uygun şekilde ayarlayamıyor gibi görünüyor, uykuya dalmakta zorluk çekiyorlar!

 4. Burası dış sıcaklıkların girdiği yerdir. Bir çalışma "soğutma kapakları" ile denenmiştir - diğer bir deyişle, uykucunun başını daha düşük sıcaklıklarda tutan başlıklar - ve uykusuzlukların maruz kalmadan faydalandığını bulmuştur. , daha iyi bir gece uykusunun tadını çıkarmalarını sağladı.

 5. Mevcut uyku yönergeleri - mevcut araştırmalarla destekleniyor - uykuya hazırlanırken yatak odalarımızdaki ideal sıcaklığın 60 ila 67 derece Fahrenheit (15,5 ila 19 derece) arasında olması gerektiğini santigrat derece).

 6. Sonuç olarak soğuk dondurmamanız gerektiği, elbette - uykunuza gerçekten yardımcı olmayacak - ama orta derecede serin ortamlar bu işi yapabilir.

Size bir iştah verir

 1. Avrupa Klinik Beslenme Dergisi'nde yayınlanan bir çalışma, sıcaklığın hızla düştüğü kışın kış aylarında iştahımızın arttığını iddia ediyor. “[!T

 2. Başka bir çalışmada, bu kez yoğun aerobik egzersizin ve ortam sıcaklığının kalorik alım üzerindeki etkisini araştırmak, serin bir ortamda aktif olmanın açlık duygumuzu uyardığını buldu.

 3. Eğer sağlıklı porsiyonlarla mücadele ediyorsanız, hızlı bir yürüyüş yapın ya da bir yemekten hemen önce soğuk kış havasında koşun, iştahınızı arttırmanıza yardımcı olabilir.

'Yağ yakılıyor'

 1. Öte yandan, bu sezon daha fazla yemek yeme eğiliminizin istenmeyen kilo alımına neden olacağından endişe duyuyorsanız endişelenmeyin: soğuk algınlığı kilo kaybına neden olabilir.

 2. Vücudumuz iki tür yağ depolar: beyaz ve kahverengi. Birincisine genellikle basitçe biriktiği gibi "kötü yağ" denir. Aşırı yığılırsa aşırı kilo veya şişmanlığa neden olabilir. Buna karşılık, kahverengi yağ vücudumuzun enerji için yaktığı yakıt olduğu için "iyi yağdır". [! 983 => 1140 = 4!

 3. Soğuk mevsimde, vücudumuz ılık tutmanın yollarını arar, bu da yakıt için yağ tedarikine daldırmayı gerektirir. Klinik Araştırmalar Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmada, soğuk havaya maruz kalmanın yetişkin insanlarda kahverengi yağ metabolizmasını aktive edebileceği bulundu. Bu titreme ile birlikte olmayan ılımlı soğuk anlamına gelir.

 4. Bu çalışmanın yanında yayımlanan editörün yazarları, kahverengi yağ aktivitesinin "vücut ısısı kontrolü için ısı ihtiyacına dayanarak beyinden düzenlendiğini" açıkladı.

 5. "Isı" "devam ediyor", başlangıçta kahverengi yağ dokusu içinde depolanan lipitin yanmasından kaynaklanır, ancak uzun süreli [!ısı üretimi

 6. Yatırılmak yerine, ısı üretmek için yağ sürekli yanıyor. Yazarlar diyor ki:

 7. "Onlar [!çalışma yazarları

Aşırı kilonuzu kaldırın

 1. Üstelik, kendiliğinden titreyerek titreyerek yağın yakılmasını da artırdığını, araştırmacılar gösterdi. Cell Metabolism dergisinde yayınlanan bir çalışmada titremenin yağ yakmaya neden olan bir hormon olan irisin salgılanmasını uyardığı bulundu.

 2. Görünüşe göre, soğuk bir ortamda titreyerek geçirilen sadece 15 dakika, bir saat boyunca egzersiz yapmakla aynı etkiye sahip.

 3. Daha cesur girişimciler, etkiyi en üst düzeye çıkarmak için iddia edilen bir yol geliştirdi: buz paketleriyle dolu bir yelek giyiyorlar. Bir saat boyunca takılan bu yeleğin, kullanıcının 250 kaloriye kadar yakmasına yardımcı olması gerekiyor.

 4. Yine de yeleğin mucidi bile, bu cihazın mucize bir işçi olmadığını ve uygun beslenme olmadan sihirli bir şekilde formda olmayacağınızı vurgulamaktadır.

İltihap ve ağrı başladı mı?

 1. Soğuk sıcaklıklara maruz kalmanın iyi bilinen bir başka faydası yerel olarak iltihabı azaltmak. Birçoğumuz, küçükken, bir oyun kazası sonrası kafa çarpıntısına buz gibi bir kompres uygulamamızın söylendiğini hatırlayacağız.

 2. Geleneksel olarak, her çeşit enflamasyon için ne kadar soğuk uygulamamıza dikkat etmemiz gerektiğine dikkat etmemize rağmen, soğuk suya batırılmış buz ya da soğuk suya batırılmış bir kompres dizisi kullanılmıştır. ve her insanda.

 3. “Vücuda uygulanan soğukluk miktarı vücudun nötralize etme kabiliyetini geçmemelidir” diye yazıyor naturopath Christopher Vassey, Inflammation için Doğal Çözümler yazarı. [! 983 => 1140 = 6!

 4. Baltimore, MD’deki Johns Hopkins Üniversitesi'nden araştırmacılar, soğuk algınlığına dayanan bir tedavi olan kriyoterapinin yerel ağrının azaltılmasında etkili olabileceğini tavsiye ediyorlar. Soğuk kompresleri ilaçlarla ve uygun şekilde diğer tedavilerle birlikte kullanıyorsak en iyisi olabilir.

Psikolojik etkiler

 1. Ne yazık ki, birçok insan için, soğuk mevsim düşük küflü ve yorgunluk duygusuyla ilişkilidir, çünkü genellikle kışın ortaya çıkan bir tür depresyondur. Ancak, tüm kıyamet ve kasvetli değil; Araştırmalar, soğuk ya da düşmanca havaların da şaşırtıcı bazı yanları olduğunu göstermiştir.

 2. Birleşik Krallık'taki Newcastle Üniversitesi'nden yapılan bir araştırma, kötü havalarda - soğuk günler dahil - daha uzun telefon görüşmeleri yapma eğiliminde olduğumuzu ancak daha az insanı bulduğumuzu buldu. Bu, hava bizi diğer faaliyetlerden uzaklaştığında, evde ya da eve yakın kalma eğiliminde olduğumuz ve bizim için en önemli insanlarla yeniden bağlantı kurma isteğimiz anlamına gelir.

 3. Başka bir çalışma, soğuk ortamların, araştırmacıların “soğuk işaretlere” dayanarak “referans yaratıcılık” olarak adlandırdıkları bir tür yaratıcılığı teşvik edebileceğini öne sürüyor. Soğuk sıcaklıklar bizi metaforları tanımakta, yeni makarna isimleri icat etmekte ve “hediyelerle gelmekte soyut olmakta” ​​daha iyi hale getirebilir. [! 983 => 1140 = 7!

 4. "Fiziksel olarak soğuk bağlamlarda yer alan referans işleme tarzı", "bilim insanlarını sonuçlandırdı", büyük ölçüde zihinsel çerçeveler arasında geçiş yapmak ve önceden var olan bilgilerden ayrılmak için daha fazla esneklik gerektiren yaratıcılık türüne fayda sağlıyor. sistemler. "

 5. Aralık ayı geldiğinden ve kış tatilleri hemen köşeyi döndüğünden, şimdi eldivenlerinizi alıp mükemmel Noel hediyeleri bulmak için soğuk atma ve soğuk cesaretlendirme şansınız ya da neden olmasın? ? - bir fincan sıcak şarap.

 6. Öyleyse, soğuk havada biraz kaliteli zaman geçirdikten sonra, neden bu makaleye geri dönmüyorsunuz ve bize bildirelim: Soğuk sıcaklıkların size nasıl fayda sağladığını düşünüyorsunuz?Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407