Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Sağlıklı Beslenmenin Yararları

Baharatlı Biber ve Kanser

 1. Yaşınız kaç olursa olsun, günlük yemek tercihleriniz genel sağlığınızda ve nasıl hissettiğiniz ve nasıl göründüğünüzde büyük bir fark yaratabilir. Günlük sağlıklı, dengeli bir diyet yemek, vücudunuzun kemiklerinizi, organlarınızı ve kaslarınızı optimum şekilde tutması için ihtiyaç duyduğu besinleri sağlar. Bu besinler arasında yağlar, karbonhidratlar, protein, vitaminler ve mineraller bulunur. Sağlıklı beslenme aynı zamanda sağlıklı bir kilonuzu korumanıza, kalp sağlığınızı artırmanıza, diyabeti önlemenize ve beyin işlevlerinizi iyileştirmenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı Kilo

 1. Doğru yiyecekleri yemek, kilonuzu daha iyi yönetmenize yardımcı olabilir. Harvard Halk Sağlığı Okulu'na göre, doymuş yağların düşük olduğu, çok sayıda meyve ve sebze içeren sağlıklı bir diyetin ve ılımlı miktarda doymamış yağın sabit bir kiloyu korumasına yardımcı olabilir. Ayrıca, çelik kesilmiş yulaf, tam tahıllı ekmekler, fasulye ve buğday meyveleri gibi kan şekeri üzerinde yumuşak bir etkiye sahip olan yiyecekler kilo kontrolü için faydalı olabilir. Ayrıca, gıdaların uygun porsiyon boyutlarının seçilmesi, sağlıklı bir kilonun korunmasında da önemlidir.

Daha İyi Kalp Sağlığı

 1. Fındık, baklagiller, kepekli tahıllar ve meyve ve sebzeler gibi yüksek lifli yiyeceklerle dengeli bir diyet tüketmek, Üniversiteye göre, kalbinizin en iyi verimle çalışmasını sağlar Maryland Tıp Merkezi. Derin renkli meyve ve sebzeleri, en yüksek mikro besin içeriğine sahip olduklarından seçin. İyi seçenekler şeftali, ıspanak, çilek ve havuç içerir. Kalp hastalığından ölüm riskinizi azaltmak için, haftada iki kez uskumru, somon ve alabalık gibi yağlı balıkları yiyin. Yağlı balıklar, yüreğiniz için faydalı olan önemli miktarda omega-3 yağ asidi içerir.

Diyabetin Önlenmesi

 1. Sağlıklı yiyecek seçimleri yaparak, kendinizi şeker hastalığından koruyabilirsiniz. Harvard Halk Sağlığı Okulu'na göre, tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlardan zengin bir diyet yemek, diyabet geliştirme riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Zeytinyağı, kanola yağı, avokado, tohumlar ve kuruyemişler tercih ediliyor. Harvard Halk Sağlığı Okulu, tam tahıllı gıdaların da diyabete karşı koruma sağladığını söylüyor. Kepekli tahıllardaki kepek ve lif, sindirim enzimlerinin nişastayı glikoza dönüştürmesini engelleyerek kan şekeri ve insülinde kademeli olarak yükselmeye ve daha düşük bir glisemik indeks oluşmasına neden olur. Sonuç olarak, vücudunuzun insülin yapımına daha az baskı uygularlar ve bu nedenle tip 2 diyabetin önlenmesine yardımcı olabilirler. Ek olarak, kepekli tahıllara diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabilecek fitokimyasallar, vitaminler ve mineraller yüklenmiştir.

Geliştirilmiş Beyin Fonksiyonu

 1. İyi beslenme ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarıyla, günlük zihinsel sağlığınızı ve refahınızı iyileştirmek için yolda olabilirsiniz. B vitaminleri yönünden zengin besinler, özellikle B-6 ve B-12 vitaminleri ve folik asit, homosistein seviyenizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Harvard Tıp Fakültesine göre, yüksek seviyelerde homosistein, bunama riskini arttırmaktadır. B vitaminlerinin iyi besin kaynakları yeşil yapraklı sebzeleri, takviye edilmiş tahılları ve tahılları içerir. Omega-3 yağ asitleri, hafızayı ve öğrenmeyi geliştirmeye yardımcı olur ve duygudurum bozuklukları, şizofreni, demans ve depresyon ile savaşır, diyor Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles'ta fizyolojik bilim profesörü olan Fernando Gomez-Pinilla. [! 1185 => 1130 = 5!Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407