Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Salatalıkların Yararları ve Yan Etkileri

C Vitamini Sebzeleri

 1. Salatalık ilk olarak Kristof Kolomb tarafından Kuzey Amerika'ya tanıtıldı ve bugün birçok Amerikalı'nın diyetlerinde bir temel oluşturuyorlar. Yüksek su ve düşük kalorili içeriği - salatalıklar ağırlıkça yüzde 95'ten fazla sudur ve fincan başına sadece 16 kalori içerir - salatalıkları kalori kontrollü bir diyete akıllıca eklerler ve besinlerinden dolayı sağlık yararları sunarlar. içeriği. Bununla birlikte, salatalıklar ayrıca oral alerji sendromu riski taşır, bu nedenle bazı kişilerde yan etkilere neden olabilirler.

K vitamini

 1. Salatalıklar K vitamini alımınızı önemli ölçüde artırarak sağlık açısından faydalar sunar. Vücudunuz, kan pıhtı oluşumu için gerekli olduğunu kanıtlayan bir protein ailesi olan pıhtılaşma faktörlerini etkinleştirmek için K vitamini kullanır. Kan pıhtıları oluşturmanıza yardımcı olma özelliği sağlığınıza yarar sağlar çünkü doku hasarından sonra aşırı kanamayı önler ve yeterli miktarda K vitamini almak burun kanaması veya diş eti kanaması dahil olmak üzere spontan kanamayı önler. Diyetinizde yeterli miktarda K vitamini almak aynı zamanda iskeletinizi güçlü tutan kemik sağlığı için gerekli olan proteinleri de aktive eder. 1 su bardağı dilimlenmiş salatalık kabuğu soyulurken yaklaşık 17 mikrogram K vitamini sunar. Bu, sırasıyla erkekler ve kadınlar için önerilen günlük alımların yüzde 14'ünü ve yüzde 19'unu oluşturur.

Diğer Faydalar

 1. Salatalık başka sağlık yararları da sunuyor. 2013 yılında "Fitoterapia" da yayınlanan bir inceleme, salatalığın antioksidan içerdiğini - vücudunuzun hücresel hasarı önlemek için kullandığı kimyasalları içerdiğini - ve ayrıca vücudunuz üzerinde serinletici bir etkisi olduğunu, salatalığın yaz boyunca beslenmenize mükemmel bir katkı yaptığını belirtti. aydır. Salatalık tohumları kabızlıkla mücadele edebilir, çalışmayı not alıyor. Salatalık ayrıca salatalık ve salata balığı de dahil olmak üzere birçok bitki besin kaynağı olarak hizmet eder, ancak bu kimyasallarla ilişkili sağlık yararları daha fazla araştırma gerektirir.

Salatalık ve Oral Allerji Sendromu

 1. Salatalık yemek, bazı kişilerde oral alerji sendromuna neden olarak istenmeyen etkilere neden olabilir. Ağız alerjisi sendromu, sisteminizde bir alerjenle yediğiniz bir yemeği yanlış düştüğünde meydana gelir ve dudaklarınızda ve dilinizde bir şişkinlik, ayrıca gözlerinizde veya dişeti dokusunda tahrişe neden olabilecek alerjik bir tepki tetikler. Bezelye alerjisi muzdarip olursa salatalık alerji semptomlarını tetikleyebilir, Philadelphia Çocuk Hastanesi'ni açıklar. Hastane, pişirme işleminin sıklıkla yan etki olasılığını azalttığını açıklıyor çünkü pişirme işlemi salatalık proteinlerini alerjik reaksiyonu önleyecek kadar değiştiriyor.

Daha Fazla Salatalık Tüketin

 1. Pişirilmiş veya çiğ olarak yemek isterseniz, salatalıklar diyetinize besin değeri kazandırır. Çiğ salatalık dilimlerini doğranmış domates, taze fesleğen ve balzamik salata suyuyla hazırlaması kolay ve besleyici bir salata için birleştirin ya da sağlıklı ve dolgulu bir atıştırma için ev yapımı guakamole çiğ salatalık dilimlerini daldırın. Eğer çiğ salatalıkta zayıf tepki verirseniz, diyetinize pişmiş salatalıkta "patates kızartması" ekleyin. Sadece çiğ salatalıkları çubuklar halinde kesin, her bir çubuğu tam tahıllı ekmek kırıntıları ile ekmek ve sonra kızarana kadar pişirin. Alternatif olarak, hafifçe doğranmış salatalık zeytinyağı ve en sevdiğiniz bitkilerin karışımıyla kaplayın ve yumuşayana kadar pişirin.

 2. Pişirilmiş veya çiğ olarak yemek isterseniz, salatalıklar diyetinize besin değeri kazandırır. Çiğ salatalık dilimlerini doğranmış domates, taze fesleğen ve balzamik bir salata ile hazırlayın ve hazır besinlerle doldurulmuş bir salata ile birleştirin veya sağlıklı ve dolgulu bir atıştırma için ev yapımı guakamolde çiğ salatalık dilimlerini daldırın. Eğer çiğ salatalıkta zayıf tepki verirseniz, diyetinize pişmiş salatalıkta "patates kızartması" ekleyin. Sadece çiğ salatalıkları çubuklar halinde kesin, her bir çubuğu tam tahıllı ekmek kırıntıları ile ekmek ve sonra kızarana kadar pişirin. Alternatif olarak, hafifçe doğranmış salatalık zeytinyağı ve en sevdiğiniz bitkilerin karışımıyla kaplayın ve yumuşayana kadar pişirin.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407