Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Saç İçin Sarımsak: Yararları ve Kullanımları

Sarımsak ve sağlık

 1. Soğan ve arpacık ile yakından ilişkili bir bitki olan sarımsak, bize bir makarna yemeğine biraz zing eklemenin çok daha fazlasını sunuyor. Sarımsak yemek, soğuk algınlığı ile mücadele, kan basıncı ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir ve hatta bunama riskini azaltabilir.

 2. Sarımsak, bazı çalışmalarda belirli kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatmak veya durdurmak için bağlanmış kükürt bileşikleri içerir. Ve sarımsak, cildimizi serbest radikallerin yaşlanma etkilerinden koruyabilen antioksidanlar içeriyor.

 3. Sarımsak, daha kalın, daha uzun saçlar için de olası bir çözüm olarak dikkat çekmiştir. Ama aslında işe yarıyor mu?

Sarımsak saçlar için uygun mu?

 1. Kısa cevap, evet. Topikal olarak veya diyetinizin bir parçası olarak kullanılan sarımsak, saç uzamasına yardımcı olabilecek özelliklere sahiptir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. İşte saç büyümesine yardımcı olabilecek faydalar:

 2. Araştırma umut verici olsa da saçın sarımsak yararlarını doğrulamak için daha fazla bilimsel kanıt gerekiyor.

Kimyasal yanmalar

 1. Diğer doğal ilaçlarda olduğu gibi, saçlarınızda veya vücudunuzun herhangi bir yerinde sarımsak kullanırken göz önünde bulundurulması gereken riskler var. Bu özellikle hassas cildi olan insanlar için geçerlidir.

 2. Sarımsak, cilde uygulandığında yanıklara neden olabilir ve ev ilaçları olarak kullanılan sarımsaktan kaynaklanan ciddi kimyasal yanıkların örnekleri iyi belgelenmiştir.

 3. Bu risk çiğ sarımsakla sınırlı değildir. Esansiyel yağlar gibi sarımsak içeren ürünler de cildi ve gözleri tahriş edebilir. Bu yüzden sarımsak içeren herhangi bir tedaviye başlamadan önce doktorunuzla konuşmak önemlidir.

Sarımsaklı saç maskesi

 1. Piyasada çok sayıda sarımsaklı saç bakımı ve sarımsak yağı var. Sarımsak pişirme yağı ve sarımsak esansiyel yağının aynı olmadığını not etmek önemlidir. Sarımsak esansiyel yağı çok konsantredir ve sık sık çıkarılan sarımsak yağının bir parçası olarak bir alkol içerir.

 2. Sarımsakta bulunan kükürt bileşiklerinin herhangi bir sarımsak yağının potansiyel olarak cildinizi ve gözlerinizi tahriş edici yaptığını unutmayın.

 3. Mutfağınızdaki malzemeleri kullanarak kendi sarımsak kreminizi kendiniz yapabilirsiniz. Cildin tahriş olma riskini sınırlamak için, sarımsakları hem saçınıza iyi gelen hindistancevizi yağı, hem de zeytin yağı gibi bir yağla seyreltmek önemlidir.

 4. İhtiyacınız olan şey:

 5. Saç kremi nasıl yapılır:

 6. Saç kremi nasıl kullanılır:

 7. En iyi sonuçları elde etmek için bunu haftada iki kez tekrarlayın.

 8. Ev yapımı sarımsak muamelenize eşit yağda bal yağı ekleyerek ve aynı uygulama adımlarını izleyerek sarımsak saç maskesi de yapabilirsiniz.

 9. Evde tedavi yapmadan önce doktorunuzla konuşun.

Sarımsak alternatifleri

 1. Diğer birçok tedavi daha kalın ve sağlıklı saçlar almanıza yardımcı olabilir. Başlamak için en iyi yer, saçınıza verilen zararı azaltmak için üzerinize düşeni yapmaktır.

 2. İşte hasarı azaltmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

 3. Daha kalın, daha sağlıklı saçlar almanıza veya saç dökülmelerini önlemenize yardımcı olabilecek doğal tedaviler de var. Bunlardan bazıları:

 4. Vitaminler ve mineraller bakımından zengin ve dengeli bir diyet yemek saçınızın sağlığını ve görünümünü iyileştirebilir ve incelmeyi önleyebilir.

Doktorunuzu ne zaman göreceksiniz

 1. Sarımsakın saç için yararları hakkında daha fazla araştırma yapılması gerekiyor, ancak saçınızın sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olabilecek başka tedaviler de var. İyi yemek ve sert ürünlerin kullanımını sınırlama ve ısıyla şekillendirme araçlarına zarar verme saçınıza gerçekten çok faydalı olabilir.

 2. Saç dökülmesi veya saç dökülmesi konusunda endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun. Kırılgan ve inceltme saçlar genellikle günlük stilin zarar görmesinin bir sonucu olsa da, tiroid bozuklukları ve polikistik over sendromu (PKOS) ve ilaçlar gibi bazı tıbbi durumlardan da kaynaklanabilir.

 3. Sarımsakın saç için yararları hakkında daha fazla araştırma yapılması gerekiyor, ancak saçınızın sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olabilecek başka tedaviler de var. İyi yemek ve sert ürünlerin kullanımını sınırlama ve ısıyla şekillendirme araçlarına zarar verme saçınıza gerçekten çok faydalı olabilir.

 4. Saç dökülmesi veya saç dökülmesi konusunda endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun. Kırılgan ve inceltme saçlar genellikle günlük stilin zarar görmesinin bir sonucu olsa da, tiroid bozuklukları ve polikistik over sendromu (PKOS) ve ilaçlar gibi bazı tıbbi durumlardan da kaynaklanabilir.