Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Ramen Erişte Sizin için Kötü mü, İyi mi?

Alt satırda

 1. Ramen eriştesi, dünyanın pek çok yerinin tadını çıkardığı bir tür anlık eriştedir.

 2. Ucuz oldukları ve hazırlanmak için sadece dakikalar harcadıkları için, bütçeleri veya zamanında olmayan kişilere hitap ediyorlar.

 3. Anında ramen noodle uygun olsa da, onları düzenli olarak yemenin sağlıklı olup olmadığı konusunda kafa karışıklığı var.

 4. Bu makale, bu uygun yemeğin sağlıklı bir diyete uyup uymayacağına karar vermenize yardımcı olacak hazır ramen erişte üzerine objektif bir bakış getiriyor.

Anahtar Besinlerde Eksik

 1. Ramen eriştesi, buğday unu, çeşitli bitkisel yağlar ve lezzet verici maddelerden yapılmış paketlenmiş, anlık bir erişte türüdür.

 2. Erişte önceden pişirilir, bu da tüketicilerin pişirme süresini kısaltmak için buharda pişirilip daha sonra havada kurutulur veya kızartılır.

 3. Anlık ramen erişte, küçük bir baharat paketine sahip paketlerde veya suyun eklenebileceği ve daha sonra mikrodalgaya tabi tutulan kaplarda satılır.

 4. Anlık ramen erişte hazırlamak, erişte sosu baharatlı kaynar suya eklemeyi içerir. Erişte aynı zamanda bir mikrodalga fırında da pişirilebilir, bu yüzden yurtlarda yaşayan üniversite öğrencileri için sık sık temel gıdalardır.

 5. Ramen eriştelerinin lezzetli ve kullanışlı olduğuna dair hiçbir şüphe yok, ancak besin değerleri daha yakından incelemeyi hak ediyor.

 6. Beslenme bilgisi ürünler arasında değişmekle birlikte, çoğu ramen erişte kalorisi düşüktür, ancak önemli besinleri yoktur.

 7. Örneğin, bir porsiyon tavuk aromalı hazır ramen erişte (1):

 8. Anlık erişte erişte erişte daha besleyici yapmak için demir ve B vitaminleri gibi bazı besinlerin sentetik formları ile takviye edilmiş buğday unu ile yapılır (2).

 9. Bununla birlikte, protein, lif, A vitamini, C vitamini, B12 vitamini, kalsiyum, magnezyum ve potasyum dahil olmak üzere birçok önemli besleyiciden yoksundurlar!

 10. Bütün bunlardan başka, taze yiyeceklerin aksine, hazır ramen erişte gibi paketlenmiş yiyecekler antioksidanlarda ve sağlığı birçok yönden olumlu yönde etkileyen fitokimyasallarda yetersiz kalıyor (3).

 11. Bahsetmiyorum bile, protein, sebzeler ve kompleks karbonhidratlardan oluşan daha dengeli bir öğün içerecekleri çok sayıda besin içermeyen iyi miktarda kalori içerirler.

 12. Bir porsiyon (43 gram) ramen eriştesi sadece 188 kaloriye sahip olsa da, çoğu insan iki porsiyon ve 371 kaloriye eşit bir paketin tamamını tüketir.

 13. Hazır erişte eriştelerinin, genellikle çorba şeklinde servis edilen ve yumurta, ördek eti ve sebze gibi besleyici maddelerle doldurulmuş geleneksel Çin veya Japon eriştesi olan taze erişte eriştesinden farklı olduğu belirtilmelidir.

Sodyum Yüklendi

 1. Sodyum vücudunuzun düzgün çalışması için gerekli olan bir mineraldir.

 2. Ancak, diyetteki fazla tuzdan çok fazla sodyum sağlığınız için iyi değil.

 3. Diyet sodyum alımına en fazla katkıda bulunanlardan biri, unu erişte gibi paketlenmiş gıdalar da dahil olmak üzere işlenmiş gıdalardır (4).

 4. Yeterince sodyum tüketmemek, olumsuz etkilerle ilişkilendirilmiştir, ancak çok fazla yer almak, sağlığı olumsuz yönde etkileyebilir. [! 5493 => 1140 = 3!

 5. Anlık ramen erişte, sodyumda çok yüksek, 1.760 mg sodyum içeren bir paket veya WHO tarafından önerilen 2 gram tavsiyenin% 88'i

 6. Ancak erişte erişte hazırlanmak ucuz ve hızlı olduğu için, zaman zaman sıkıntı çeken insanlara güvenmek kolay bir şey.

 7. Bu sebepten dolayı, birçok insan günde birkaç kez ramen tüketiyor, bu da büyük miktarda yutulmuş sodyum alınmasına neden olabilir.

MSG ve TBHQ içerir

 1. Pek çok işlenmiş gıdada olduğu gibi, hazır ramen erişteinde, sağlığınıza zararlı olabilecek lezzet arttırıcılar ve koruyucular gibi bileşenler bulunur.

 2. Tersiyer butilhidrokinon - daha yaygın olarak TBHQ olarak bilinir - hazır erişte eriştelerinde yaygın bir bileşendir.

 3. Raf ömrünü uzatmak ve işlenmiş gıdaların bozulmasını önlemek için kullanılan bir koruyucu.

 4. TBHQ çok küçük dozlarda güvenli kabul edilirken, hayvan çalışmaları TBHQ'ya kronik maruz kalmanın nörolojik hasara yol açabileceğini, lenfoma riskini artırabileceğini ve karaciğer genişlemesine neden olabileceğini göstermiştir (9).

 5. Artı, TBHQ’ya maruz kalan bazı kişiler görme bozuklukları yaşadı ve tüp çalışmaları bu koruyucu maddenin DNA’ya zarar verebileceğini gösterdi (10). [! 5493 => 1140 = 4!

 6. Baharatlı yiyeceklerin tadını geliştirmek ve daha lezzetli hale getirmek için kullanılan bir katkı maddesidir.

 7. Bazı insanlar MSG'ye diğerlerinden daha duyarlı olabilir. Bu koruyucu maddenin kullanımı baş ağrısı, bulantı, yüksek tansiyon, halsizlik, kas sıkılığı ve cildin kızarması gibi semptomlarla ilişkilendirilmiştir (11, 12).

 8. Bu içerikler büyük dozlarda bazı olumsuz sağlık etkileriyle ilişkilendirilmiş olsa da, yiyeceklerde bulunan küçük miktarlar ölçülü olarak güvenlidir.

 9. Bununla birlikte, MSG gibi katkı maddelerine karşı özellikle hassas olanlar, hazır olan erişte erişte ve diğer işlenmiş gıdalardan uzak durmak isteyebilirler.

Ramen Eriştesinden Kaçının mı?

 1. Anlık ramen erişte yemek zaman zaman sağlığınıza zarar vermeyecek olsa da, düzenli tüketim genel diyet kalitesinin düşük olması ve bazı olumsuz sağlık etkileriyle ilişkilendirilmiştir.

 2. 6.440 Koreli yetişkinde yapılan bir araştırma, düzenli olarak anlık erişte yiyenlerin, protein, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, niasin ve A ve C vitaminleri aldıklarına göre daha düşük olduğunu ortaya koymuştur. Bu yemeği tüketmeyin.

 3. Düzenli anlık erişte tüketimi aynı zamanda aşırı abdominal yağ, yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri ve anormal kan lipid düzeyleri gibi bir grup semptom olan metabolik sendrom riskinde artışa neden olmuştur (14). .

 4. Sonuç olarak, anlık ramen erişte alımınızı sınırlamak ve bunları düzenli olarak yemek yerine kullanmamak en iyisidir.

 5. Anlık ramen noodle yemek isteyenler için, bu kullanışlı yemeği daha sağlıklı yapmanın birkaç yolu var.

 6. Hazır ramen erişte ucuz bir karbonhidrat kaynağı olmasına rağmen, orada pek çok sağlıklı, uygun fiyatlı karbonhidrat seçeneği var.

 7. Kahverengi pirinç, yulaf ve patates para kazanmak isteyenler için çok yönlü, ucuz karbonhidrat örnekleridir.

Alt satırda

 1. Hazır ramen erişte demir, B vitaminleri ve manganez sağlasa da, lif, protein ve diğer önemli vitamin ve minerallerden yoksundur.

 2. Ek olarak, MSG, TBHQ ve yüksek sodyum içerikleri, kalp hastalığı, mide kanseri ve metabolik sendrom riskinizi arttırma gibi sağlığı olumsuz yönde etkileyebilir.

 3. Hazır ramen erişte gibi işlenmiş gıdaların tüketiminin sınırlandırılması ve bol miktarda işlenmemiş gıdaların tüketilmesi her zaman sağlığınız için en iyi seçimdir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407