Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Quinoa Glutensiz mi? Şaşırtıcı Gerçek

Alt satırda

 1. Glutensiz bir diyet yapmak zor olabilir, genellikle tam buğday ürünlerine sağlıklı alternatifler bulmak için çaba gerektirir.

 2. Quinoa, lezzetli lezzeti, etkileyici besin profili ve yemek pişirme konusundaki çok yönlülüğü ile sevilen popüler bir sahte doktordur.

 3. Ancak, birçok besin yararına rağmen, bazı insanlar quinoanın glütensiz olup olmadığından emin değiller.

 4. Bu makale, kinoanın glüten içerip içermediğini ve glütensiz bir diyetin bir parçası olarak güvenle tadını çıkarabileceğinizi anlatıyor.

Gluten Nedir?

 1. Gluten, çavdar, buğday ve arpa gibi bazı tahıllarda bulunan bir protein türüdür.

 2. Çoğu insan için glüteni sindirmek sorun değil.

 3. Yine de, glütene karşı hassas olanlar için, bu proteini içeren yiyecekleri yemek şişkinlik, gaz ve yorgunluk gibi belirtilere neden olabilir (1). [! 1180 => 1140 = 2!

 4. Bu, kasıtsız kilo kaybı, ishal ve beslenme yetersizliği gibi ciddi yan etkilere neden olabilir (3).

 5. Çölyak hastalığı veya glüten duyarlılığı olanlar için buğday, arpa ve çavdar için glütensiz ikameler seçmek semptomları en aza indirebilir ve genel sağlığın korunmasına yardımcı olabilir.

Glütensiz Psödokereal

 1. Quinoa doğal olarak glutensizdir, sağlıklı, glutensiz bir diyetin parçası olarak diğer tahıllara mükemmel bir alternatifdir (4).

 2. Aslında, çölyak hastalığı olan 19 kişide altı haftalık bir çalışma, günde yaklaşık 1.8 ons (50 gram) kinoanın yemenin iyi tolere edildiğini ve minimal yan etkilere neden olduğunu gösterdi (5). .

 3. Güvenli ve iyi tolere edilmesine ek olarak, kinoa da oldukça besleyicidir ve glutensiz bir diyete mükemmel bir katkı sağlar.

 4. Aslında, bir çalışmada quinoa ve diğer tahıl bazlı ürünlerin glütensiz bir diyete dahil edilmesinin diyetin genel besin profilini önemli ölçüde arttırdığı bulundu (6). [! 1180 => 1130 = 4!

 1. Kinoa doğal olarak glutensiz olsa da, çölyak hastalığı olan bazı insanlar için problemli olabilecek bazı bileşikler içeriyor.

 2. Quinoa, birçok tahıl tanesinde bulunan protein türleri olan prolaminler içerir.

 3. Özellikle glüten, iki spesifik buğday prolamin tipinden (gliadin ve glütenin) oluşur; bunlar duyarlılığı olanlarda semptomları tetikleyebilir (7).

 4. Bir test tüpü çalışması birkaç kinoa çeşidini analiz etti ve bazı tiplerin çölyak hastalığı olan insanlardan alınan doku örneklerinde immün yanıt tetiklediğini buldu (8). [! 1180 => 1140 = 4!

 5. Bu nedenle, herhangi bir yan etki olmadan tolere ettiğinizden emin olmak için kinoa alımınızı aşamalı olarak artırmak en iyi olabilir.

 6. Quinoa, aynı zamanda, glüten içeren içerikler üreten tesislerde de işlenebilir, bu da çapraz bulaşma riskini artırabilir.

 7. Çölyak hastalığınız veya glütene duyarlılığınız varsa, bu riski azaltmak için glütensiz sertifikalı bir marka seçtiğinizden emin olun.

Çok Besleyici ve Faydalı

 1. Glutensiz olmaya ek olarak, kinoa inanılmaz derecede besleyicidir ve çok sayıda güçlü sağlık yararına bağlı olabilir.

 2. Yeni başlayanlar için, tam bir protein kaynağı olarak kabul edilen birkaç bitki besininden biri - yani vücudunuzun ihtiyaç duyduğu sekiz temel amino asidin tamamını sağladığı anlamına geliyor (9).

 3. Hücrelerinize oksidatif hasarı önlemeye ve kronik hastalıklara karşı korumaya yardımcı olan bileşikler olan antioksidanlar gibi - quercetin ve kaempferol gibi - zengindir (10, 11).

 4. Yüksek lif içeriğinden dolayı, sindirim sağlığını artırmaya, kan şekeri seviyelerini yönetmeye ve kilo kaybını desteklemeye yardımcı olabilir (12, 13, 14).

 5. Ek olarak, manganez, magnezyum ve diğer bazı önemli vitaminler ve mineraller içeren iyi bir miktar pişmiş vitaminler (185 gram) ile pişirilmiş kinoa porsiyonuyla çok yoğundur. fosfor (15).

Çok Yönlü ve Zevk Kolaylığı

 1. Quinoa'nın çeşitli yemeklerde iyi sonuç veren tatlı ve fındıklı bir tadı var.

 2. Hazırlanması da kolay, diğer glüten içeren tahılların yerine basit bir ikame oldu.

 3. Başlamak için, iki parça suyu veya suyu bir tencerede bir kısım quinoa ile birleştirin ve kaynatın. Isıyı azaltın ve tüm sıvı emilene kadar 15-20 dakika pişirin.

 4. Quinoa, glütensiz güveçler, kabuklular, salatalar ve tavalarda çırpmak için et veya sebzeler gibi diğer malzemelerle birleştirilebilir.

 5. Bu arada, düzenli un için kinoa unu değiştirilebilir ve krep, kurabiye, hızlı ekmek ve kek hazırlamak için kullanılabilir.

Alt satırda

 1. Quinoa doğal olarak glutensizdir ve genellikle glüten duyarlılığı olan kişilerce iyi tolere edilir.

 2. Yine de prolaminler içerebilir - pek çok tahıl tanesinde bulunan ve çölyak hastalığı olan bazı insanlar için sorunlara neden olan proteinler.

 3. Artı, bazı ürünler çapraz kontamine olmuş olabilir, bu yüzden sertifikalı glutensiz ürünler aldığınızdan emin olun.

 4. Çölyak hastalığınız varsa, olumsuz etkileri olmadan tahammül edip edemeyeceğinizi görmek için kinoa alımınızı kademeli olarak artırmak en iyi olabilir.

 5. Çoğu insan için quinoa, sağlıklı bir diyete çok yönlü, lezzetli ve hazırlaması kolay bir ektir - glutensiz ya da değil.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407