Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Psikoloji Büyük Bir Hediye Seçmenize Nasıl Yardımcı Olabilir

Alt satırda

 1. Hediyelik alışveriş mevsimi geldi. Sevdiğiniz insanlara armağanlar vermeyi düşünmek genellikle bir zevk olsa da, doyurucu bir zaman olabileceğinden şüphe yok.

 2. Vermek için doğru hediyeyi bulmak her zaman kolay değildir. Ve hediyelerin ne sıklıkta iade edildiğine bakarken, her zaman iyi seçim yapmadığımız açık.

 3. Araştırmalar genellikle vericiye vermenin faydalarına odaklanmış olsa da, alıcılara, isteyebileceğiniz veya ihtiyaç duyabileceğiniz bir şeyi almanın faydalarının ötesinde bile açıkça faydalar vardır.

 4. Şimdi, bazı yeni araştırmalar, bir alıcının mutluluğunu en üst düzeye çıkaran ve daha yakın ilişkileri teşvik eden bir hediyenin nasıl verileceği konusunda rehberlik ediyor.

 5. İşte bazı önemli bulgular ve yaşamınızdaki önemli insanlar için doğru hediyeyi bulmak için ne anlama geldiği.

1. Masraf veya kalite konusunda daha az endişe - ve pratiklik hakkında daha fazla endişe

 1. Bir hediye için harcadıkça daha fazla kişinin takdir edebileceğini düşünürsünüz. Ancak bazı yeni araştırmalar, önemli olan bir hediyenin pratikliğinin daha fazla olduğunu gösteriyor.

 2. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada araştırmacılar, bir hediye alıcısının, bir hediye alıcısına ne kadar yakın hissettiğini, bir tanıdık veya daha yakın bir arkadaşı olan, pratik bir hediye karşısında çekici bir hediye aldıktan sonra ne kadar yakın hissettiğini bakarak seri deneyler yaptılar.

 3. Bazı durumlarda katılımcılar gerçekte aldıkları bir hediyeyi hatırladılar. Diğer durumlarda, böyle bir hediye almayı hayal ettiler.

 4. Hediyenin algılanan maliyeti yakınlıkta bir fark yaratmış gibi görünse de, araştırmacılar katılımcılara iki öğenin aynı fiyat olduğunu söylediğinde sonucu değiştirmedi.

 5. Bu bulgu, pahalı bir hediye vermenin mutlaka birinin kalbine giden yol olmadığını tespit eden araştırmaları yansıtıyor.

2. İlk heyecandan ziyade uzun vadeli memnuniyet getiren bir hediye seçin

 1. Hiç bir çocuğa yalnızca aynı gün terk etmelerini görmek için bir oyuncak verdiniz mi? Şimdiki zamanı açma heyecanlarını tahmin etmeye o kadar odaklandınız ki, zamanla daha fazla mutluluk getiren bir hediye bulma önemini ihmal ettiniz.

 2. Bir dizi denemede, araştırmacılar birinin bir hediyeye cevabını ne kadar önceden tahmin edebileceğini, farklı durumlarda belirlenen hediye seçeneklerini tahmin etmeye baktılar. Her durumda, vericiler, hediyelerin zaman içinde mutluluğu düşünmekten ziyade alıcıları vurgulup düşünmediklerini düşünmelerine veya düşünmemelerine dayanarak hediyeler seçme eğilimindeydiler.

 3. Örneğin, bir deneyde, erkek katılımcılar, bir düzine kırmızı gül gibi, bir tane daha tatmin edici olan, açacakları tomurcukları olan saksı bir gül bitkisi gibi, daha doyurucu bir Sevgililer Günü hediyesi seçtiler. genellikle daha karışık olan alıcıların tercihleri

3. Birisine ne istediklerini verin

 1. Sürpriz hediyelerinizin arkadaşlarınızı ve ailenizi memnun edeceğini düşünebilirsiniz. Ancak araştırma bunun aksini gösteriyor: İstedikleri hediyeleri almayı tercih ediyorlar.

 2. Bir dizi denemede araştırmacılar, alıcıların herhangi bir hediyenin alıcılar tarafından eşit olarak takdir edileceğine inandığına inananların hediye listelerini veya hediye isteklerini gözden kaçırma eğiliminde olduğunu keşfetti. Kendileri için, alıcılar talep ettikleri hediyeleri tercih ettiler, bu da ilişkileri etkileyebilecek beklentilerin uyumsuzluğunu gösteriyor.

 3. Yine de bu araştırmanın bazı ilginç nüansları vardı. İnsanlar bir büyük hediye almak yerine büyük bir hediye istediklerinde - bir kayıt defterinde de görebileceğiniz gibi - vericilerin o armağana katkıda bulunma olasılığı daha yüksekti.

 4. Ek olarak, üreticiler parasal bir hediyenin istenmeyen olacağını düşünmelerine rağmen, alıcılar para armağanını takdir ettiler.

 5. Elbette, vericiler sebepsiz yere insanların isteklerini dikkate almaz. Muhtemelen, hangi hediyeleri satın alacağının söylenmemesi gerekmeyecek bir alıcıya kendilerini yeterince yakın hissettiğini işaret ediyorlar. Ne yazık ki, bu tür zihinsel okuma yoldan sapabilir.

 1. Bilim, insanların maddi olanlardan ziyade deneyimleri içeren armağanlar aldıklarında daha mutlu olma eğiliminde olduklarını göstermiştir. Ancak ne zaman deneyimler verileceği bağlama bağlı olabilir.

 2. Bir çalışma, bir alıcıya çok yakın hissetmediğinizde, maddi bir hediye alma olasılığınızın yüksek olduğunu buldu. Bunu yapmak, yanlış bir seçim yapma konusundaki endişeyi gidermeye yardımcı olur, çünkü birisi için bir deneyim seçmek daha kişiseldir ve daha fazla yakınlık anlamına gelir.

 3. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada katılımcılardan bir tanıdık veya yakın bir arkadaşa yakınlık duygularını nasıl etkilediğini görmek için sıra dışı ve günlük bir deneyime girmenin kendi tepkilerini tahmin etmeleri istendi.

 4. Örnekler arasında siyah (alışılmadık!) Ve beyaz (sıradan) tuvalet kağıdına alışveriş yapmak ya da bir tatil etkinliği için şaşırtıcı ampuller için alışveriş yapmak, bir konut için normal ampuller için alışveriş yapmak gibi şeyler var.

 5. Araştırmacılar, daha olağanüstü deneyimlere katılmanın katılımcılara daha fazla yakınlık duyguları getirdiğini, muhtemelen bu tür deneyimlerin dikkatlerini daha fazla çektiğini belirtti. [! 3116 => 1140 = 5!

 6. Bununla birlikte, bu bulgular, inovasyonun kararlı ilişkilerde yararlı olduğu ve diğer deneyimlerin daha etkili bir şekilde nasıl yapılacağına dair bir ipucu sağlayabilecek diğer çalışmalarla uyumludur.

5. Onları istemeyen birine hediye itmeyin

 1. Hediye vermenin her zaman olumlu olmadığını bilmek sizi şaşırtabilir. Bir alıcının niyetinin kendi kendine hizmet ettiğine veya bir borçluluk duygusu yaratmaya yönelik olduğuna inanan bir alıcı, verene karşı çok fazla sevinç veya şükran hissetmeyecektir. Çekici bir hediye bile onları hareket ettirmez.

 2. Elbette, hediye alışverişini olumlu yapmaktan sorumlu olan tek vericiler değil. Alıcılar da hediye vermeyi ne kadar istekli olmaları konusunda bir rol oynarlar ve bir vericiyi verme zevkini reddetmezler.

 3. Hediye alışverişinde bulunduğumuz için bu ne anlama geliyor? Vericiler, motivasyonlarımızın saf olduğunu ve hediyelerin istenmesini sağlamak için elimizden geleni yaptığımızı kontrol etmeliyiz.

 4. Hediye verme geleneği olan ailelerde bu daha az sorun olsa da, arkadaşlar ya da iş arkadaşları arasında düşünülmesi gereken bir şey olabilir. Ve, alıcılar için, alma zevkine de açık olmak demektir.

 5. Kısacası, ilişkilerinizi besleyen hediyeler vermeye çalışın. Hediye verme konusundaki sevincimize odaklanmak yerine, alıcının ne istediğini düşünebilir ve buna göre seçim yapabiliriz. Yararlı, deneyimsel ya da istenen ya da vermeyi sürdüren hediyeler seçmek - dizeleri olmadan - muhtemelen listenizdeki insanları daha mutlu, minnettar ve size daha yakın hissettirir.

 6. Tatil mevsiminin konusu bu değil mi?

 7. Bu makale, ilk olarak UC Berkeley'deki Büyük İyi Bilim Merkezi'nin çevrimiçi dergisi Greater Good'da yayınlandı.

 8. PsyD, Jill Suttie, Greater Good'un kitap incelemesi editörü ve dergiye sık sık katkıda bulunuyor.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407