Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Protein Dondurması: Yararları, Dezavantajları ve Tarifler

Alt satırda

 1. Proteinli dondurma hızlı bir şekilde tatlı dişlerini tatmin etmek için daha sağlıklı bir yol arayan diyetciler arasında favori haline geldi. [! 3101 => 1140 = 1!

 2. Bununla birlikte, bu popüler ürünün sağlık yararlarının yutturmacaya dayanıp dayanamadığını merak edebilirsiniz.

 3. Bu makale, protein dondurmasının yararlarına ve olumsuz yanlarına bir göz atıyor ve evde yapmaya başlamak için basit bir tarif sunuyor.

Protein dondurması nedir?

 1. Proteinli dondurma, normal dondurmaya sağlıklı bir alternatif olarak pazarlanır.

 2. Genellikle protein açısından daha yüksek ve kalorilerdeki normal ateşten daha düşüktür, bu da sağlığı bilinçli tüketiciler arasında popüler bir seçenek haline getirir.

 3. Çoğu marka, kaloriları kesmek ve şeker eklemek için stevia veya şeker alkolleri gibi düşük kalorili tatlandırıcılar kullanır.

 4. Ayrıca, genellikle süt proteini konsantresi veya peynir altı suyu proteini gibi kaynaklardan pint başına yaklaşık 8-20 gram protein içerirler.

 5. Ayrıca, bazı çeşitleri, yararlı bağırsak bakterilerinin büyümesine yardımcı olan bileşikler olan dolgunluk duygularını veya prebiyotikleri teşvik etmek için lif ekler (1, 2).

Protein dondurmasının faydaları

 1. Protein dondurması kanıta dayalı sağlık yararları ile bağlantılı olabilir.

 2. Adından da anlaşılacağı gibi, protein dondurması proteinde nispeten yüksektir.

 3. Kesin miktar değişebilse de, çoğu marka pint başına 8-22 gram (473 mi) veya porsiyon başına 2-6 gram.

 4. Protein, kan damarı işlevi, immün sağlık ve doku onarımı da dahil olmak üzere sağlığınızın birçok yönü için önemlidir (3).

 5. Kas yapımında da merkezi bir rol oynuyor, bu nedenle sonuçları optimize etmek için direnç eğitiminden sonra iyi bir protein kaynağı tüketmenin genel olarak önerilmesi (4).

 6. Peynir altı suyu proteini, özellikle birçok protein dondurma ürününde ortak bir bileşendir.

 7. Çalışmalar peynir altı suyu proteininin çalıştıktan sonra kas büyümesini, kilo kaybını ve kas iyileşmesini artırabileceğini göstermektedir (5, 6, 7).

 8. Protein dondurması kalorilerde normal çeşitlerden önemli ölçüde düşük.

 9. Geleneksel dondurma, 1/2 fincan (66 gram) başına yaklaşık 137 kalori toplayabilse de, çoğu protein dondurması bu miktarın yarısından daha azını içerir (8). [! 3101 => 1140 = 3!

 10. 34 çalışmanın geniş bir incelemesine göre, düşük kalorili diyetler vücut ağırlığını 3-12 ay boyunca ortalama% 8 azaltabilir (9). [! 3101 => 1140 = 3!

 11. Protein dondurmasının en büyük yararlarından biri, evde yapması kolay olmasıdır.

 12. Çoğu tarifte dondurulmuş muzlar, aromalar ve sizin seçtiğiniz sütle birlikte protein tozu kullanılır.

 13. Evde yapılması aynı zamanda malzemelerin kontrolünü de size verir.

 14. Eğer yiyecek hassasiyetleriniz varsa veya mağazadan satın alınan çeşitlerde bulunan malzemelerin herhangi birini tolere etmekte zorluk çekiyorsanız, bu iyi bir seçenek olabilir.

Potansiyel olumsuz taraflar

 1. Protein dondurması birkaç fayda sağlasa da, dikkate alınması gereken birkaç sakınca var.

 2. Çoğu protein dondurması kalori içeriğini azaltmaya yardımcı olmak için şeker alkolleri ve stevia gibi doğal tatlandırıcılar kullanır.

 3. Ancak, birçok marka hala porsiyon başına 1-8 gram ilave şeker içeriyor.

 4. Bu normal dondurmadan önemli ölçüde az olsa da, bu miktarın iki veya üç katını içerebilir, eklenen şeker hala sağlığınıza zarar verebilir.

 5. Çalışmalar, ilave şeker alımının obezite, kalp hastalığı, diyabet ve karaciğer problemleri gibi bir dizi kronik duruma katkıda bulunabileceğini göstermektedir (10). [! 3101 => 1140 = 4!

 6. Günde bir veya iki porsiyon proteinli dondurma bile yemek, diyetinize önemli miktarda katma şeker ekleyebilir, bu nedenle alımınızı ılımlılaştırmanız kesinlikle önemlidir.

 7. Protein dondurması her porsiyonda yeterli miktarda protein içerirken, tipik olarak sağlıklı bir diyet için gerekli olan birçok önemli besinden yoksundur.

 8. Kalsiyumun yanı sıra, protein dondurması genellikle az miktarda diğer vitamin ve mineralleri içerir.

 9. Çoğu durumda, bu besinleri sağlıklı bir diyetin bir parçası olarak diğer gıdalardan alıyorsanız, bu bir endişe kaynağı olmayabilir.

 10. Ancak, meyve veya sebze gibi diğer sağlıklı atıştırmalıklar yerine düzenli olarak proteinli dondurma yerseniz, uzun vadede beslenme yetersizliği riskinizi artırabilir.

 11. Birçok proteinli dondurma türü, bazı insanlarda sindirim sorunlarını tetikleyebilecek ilave içerikler içerir.

 12. Özellikle, bazıları bağırsaklarınızdaki bakterilerin büyümesini uyaran ve gaz gibi hafif sindirim yan etkilerine neden olabilen prebiyotikler ekler (12).

 13. Birçok üründe de bulunan şeker alkolleri, bulantı, gaz ve şişkinlik gibi advers semptomlarla ilişkilidir (13). [! 3101 => 1140 = 4!

 14. Protein dondurması, geleneksel dondurmaya karşı düşük kalorili bir alternatif olarak pazarlanıyor ve birçok marka, etiket üzerinde pint başına nispeten az sayıda kalori içerdiklerini duyuruyorlar.

 15. Yine de birçok kişi her bir kabın her bir kapta yaklaşık dört, 1/2 bardak (66 gram) porsiyon tuttuğunun farkında değil.

 16. Bu, tüm kabı tek bir oturuşta yemeye teşvik ederek sağlıksız yeme alışkanlıklarını ve fazla yemeyi teşvik edebilir.

 17. Dahası, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu birçok vitamin ve mineral bakımından zengin olan diğer, daha besleyici gıdaların yerini alabilir.

Protein dondurması nerede bulunur

 1. Protein dondurması evde birkaç basit bileşen kullanılarak kolayca yapılabilir.

 2. Başlamak için, bir mutfak robotuna 1 dondurulmuş muz, 2 çorba kaşığı (30 gram) protein tozu ve 3 çorba kaşığı (45 ml) istediğiniz sütü ekleyin.

 3. Dondurulmuş meyveler, çikolatalı cips, vanilya özü veya kakao hazneleri dahil olmak üzere dondurmanızın tadını artırmak için başka karışımlar da kullanabilirsiniz.

 4. Ardından, karışımı kremsi ve yumuşak bir kıvama gelinceye kadar bir ila iki dakika boyunca karıştırın.

 5. Eğer zamana basarsanız, protein dondurma çoğu büyük süpermarkette bulunur.

 6. Popüler markalar arasında Halo Top, Yasso, Chilly Cow, Enlightened ve Arctic Zero sayılabilir.

 7. İdeal olarak, potansiyel faydaları en üst seviyeye çıkarmak için servis başına en az 4 gram protein ve 5 gramdan az ilave şeker içeren bir ürün arayın.

Alt satırda

 1. Protein dondurması düşük kalorili, geleneksel dondurmaya karşı yüksek proteinli bir alternatiftir, tatlıları kesmeden kalori alımınızı azaltmak istiyorsanız iyi bir seçenek yapar.

 2. Yine de, ilave şekerler içerdiğinden ve birçok önemli besin maddesinde düşük olduğu için diyetinizde temel olmamalıdır.

 3. Bu nedenle, sağlıklı, çok yönlü bir diyetin parçası olarak ara sıra tatlı bir tedavi olarak rasyonda protein dondurmasının tadını çıkarmak en iyisidir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407