Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Pretzel Sağlıklı mı?

Alt satırda

 1. Simit, tüm dünyada popüler bir aperatif yiyecek. [! 2262 => 1140 = 1!

 2. Kalorilerdeki cipsler gibi diğer genel çerezlerden daha düşük olsa da, birçok kişi krakerlerin sağlıklı olup olmadığını merak ediyor.

 3. Bu makale, krakerlerin ne olduğunu açıklıyor ve sağlıklı olup olmadıklarını tartışıyor.

Tuzlu kraker nedir?

 1. Tuzlu krakerler, tipik olarak buğday unu ile yapılan pişmiş atıştırmalık yiyeceklerdir. Birçok farklı şekil ve boyutta gelirler ancak genellikle bükümlü bir düğüm şeklini alırlar.

 2. Efsaneye göre, klasik çubuk kraker düğümü, krakerlerini bu şekilde dua eden kolları temsil edecek şekilde pişiren bir keşiş tarafından icat edildi.

 3. Tuzlu krakerler yumuşak ve sert çeşitlerde gelir ve parlak, kahverengi bir görünüme sahiptir.

 4. Yumuşak krakerler büyüktür ve çiğnenebilir bir yapıya sahiptir. Genellikle daldırma sosu ile ayrı ayrı servis edilir.

 5. Bu arada sert krakerler küçük ve gevrek; avuç tarafından da yenilebilir. Market ve marketlerde bulunurlar ve kolay aperatif seçimi yaparlar.

 6. Tuzlu krakerlerin parlak, koyu kahverengi görünümlerini alması için, pişirmeden önce bir sodyum hidroksit çözeltisi ile işlem görmeleri gerekir. Bu çözelti, hamurun yüzeyinde krakerleri pişirme sırasında kahverengi ve parlak hale getiren kimyasal reaksiyona neden olur (1).

Beslenme gerçekleri

 1. Tuzlu krakerler karbonhidrat açısından yüksek, yağ ve protein bakımından düşük, ancak bazı lif ve B vitaminleri içeriyor.

 2. Aşağıdaki tablo yumuşak ve sert krakerler için beslenme bilgisi sağlar. Referans Günlük Giriş (RDI), mevcut besin alımı önerilerini ifade eder (2, 3).

 3. Hem yumuşak hem de sert krakerler, çoğunlukla karbonhidratlardan oluşan buğday unundan üretilir. Vücudunuz karbonhidratları enerji için kullandığı şekere ayırır.

 4. Buğdaydan yapılan diğer yiyecekler gibi, simit bazı lifler içeriyor. Lifin bağırsak sağlığını ve kabızlık gibi sindirim semptomlarını iyileştirdiği gösterilmiştir.

 5. Bununla birlikte, simit sadece az miktarda lif içeriyor.

Diğer tuzlu atıştırmalıklardan daha az kalori

 1. Sert çubuk kraker, patates cipsi gibi kızarmış atıştırmalıkların eşit porsiyonundan% 27 daha az kalori içerir (2).

 2. Bu, kraker yerken akılda tutulması gereken birkaç şey olduğunu söyledi.

 3. Sert simitlerin standart bir porsiyonu, 1 ons (28 gram) 'dır; bu, doğru bir şekilde ölçülmesi zor olabilir. Kabaca, tek bir sert çubuk kraker porsiyonu götürülmüş bir eli doldurmalıdır.

 4. Ancak, araştırmacılar insanların ne kadar yediklerini hafife alma eğiliminde olduklarını keşfetti. 32 sağlıklı yetişkinin birinde yapılan bir araştırma, katılımcıların yedikleri yiyecek miktarını yaklaşık% 10 oranında küçümsemediğini tespit etti (6, 7).

 5. Bir porsiyonu doğru bir şekilde ölçmek için, en azından standart porsiyon boyutlarını daha iyi anlayana kadar bir yemek skalası kullanmak iyi bir fikir olabilir.

 6. Ayrıca, birçok yumuşak çubuk kraker, bir şeyler atıştırmak için çok büyük. Bir ortam (115 gram) yumuşak çubuk kraker, 1 gram (28 gram) sert çubuk krakerler servisindeki kalori sayısını üç katından fazla içerir. Yumuşak simit genellikle 300-500 kaloriye sahiptir (2).

 7. Kalori içeriğinden dolayı, yumuşak simitleri diğer insanlarla bölmek veya iki veya üç atıştırmalık porsiyona bölmek en iyisi olabilir.

 8. Pek çok farklı kraker çeşidi vardır.

 9. Ana çeşitler oldukça basit olmasına rağmen, bazıları fıstık ezmesi veya peynir ile doldurulurken, bazıları şeker kaplamalıdır. Hatta çoğu daldırma sos ile servis edilir. [! 2262 => 1140 = 4!

 10. Örneğin, popüler tuzlu kraker zincirinden Teyze Anne'den gelen yumuşak bir Tarçınlı Şeker Tuzlu Çubuk Pretzel, 470 kaloriye sahipken, Orijinal Tuzlu Çubukta 340 kaloriye sahiptir. Dahası, daldırma sosları servis başına 45 ila 170 kalori arasında değişiyor.

 11. Dahası, 1 ons (28 gram) çikolata kaplı sert tuzlu kraker porsiyonunda 1 ons (28 gram) düz porsiyon için 109 kaloriye kıyasla 130 kalori var , sert simit. Daha az kraker için% 16 daha fazla kalori var (2).

 12. Tuzlu krakerlerinize ekstralar eklerken kaloriler hızlıca toplanabilir. Kalori sayıyorsanız, en iyi seçiminiz düz sert olanların tadını çıkarmaktır.

Downsides

 1. Patates cipsi gibi diğer atıştırmalık yiyeceklerden biraz daha sağlıklı olmalarına rağmen, çok fazla kraker yemenin bazı olumsuzlukları var.

 2. Ne yazık ki, krakerler boş kalorilerdir, yani kalori içeriğine göre çok fazla besin içermezler.

 3. Tuzları yüksektir ve vücudunuzun hızlı bir şekilde parçaladığı rafine buğday unundan yapılırlar.

 4. Beyaz un olarak da adlandırılan rafine buğday unu, tahılın dış kısmını çıkarmış olan buğdaydan yapılır. Bu işlem lif ve besin maddelerinin çoğunu temizler (8).

 5. Vücudunuz beyaz unları şekere kolayca böler çünkü çok az lif içerir, bu genellikle sindirimi yavaşlatır.

 6. Glisemik İndeks (GI), farklı yiyeceklerin kan şekeri miktarını ne kadar hızlı artırabileceğini ölçer. Vücudunuzun enerji için kullandığı şeker olan glikoz 100'lük bir GI'ye sahiptir. Kan şekeri üzerinde en hızlı etkiye sahiptir.

 7. Tuzlu krakerler 80 GI değerine sahipler, bu da yüksek GI yiyeceği anlamına geliyor ve kan şekerinizi çok hızlı artırabilir (9).

 8. Bir çalışmada kraker yemeyi, karışık kuruyemiş yemeyle karşılaştırdık. Tuzlu kraker yiyenlerin, yemekten sonra kan şekerini arttırdığı, karışık kuruyemiş yiyenlerin ise kan şekerinde herhangi bir değişiklik yaşamadığı bulunmuştur (10). [! 2262 => 1140 = 5!

 9. Geleneksel tuzlu krakerler, fırınlamadan önce bol miktarda tuz serpilir. Bu kaba tuz, aksi takdirde hafif atıştırmalıklara çıtırtı ve lezzet patlamaları ekler.

 10. Sert simit ayrıca taze kalmaları için koruyucu olarak ekstra tuz içerebilir. Aslında, eşit miktarda patates cipsi olarak iki katı miktarda tuz içerebilirler (2). [! 2262 => 1140 = 5!

 11. Herkesin tuz alımını izlemesi gerekmese de, sağlıklı insanların yaklaşık% 25'inin tuz duyarlılığına sahip olduğu kabul edilir. Bu, vücutlarının aşırı tuzdan verimli bir şekilde kurtulamadığı anlamına gelir, bu da yüksek tansiyona yol açabilir (13). [! 2262 => 1140 = 5!

 12. Tuzsuz krakerler, tuza duyarlı insanlar için daha sağlıklı bir seçenek olabilir.

En alt satırda

 1. Tuzlu krakerler birçok farklı şekilde tadını çıkarabileceğiniz eğlenceli ve kolay bir atıştırmalık.

 2. Sert krakerler patates cipsi gibi kızarmış atıştırmalıklardan daha az kalori içeriyor, ancak çok besleyici değiller.

 3. Az miktarda lif ve B vitamini ihtiva etseler de, tuzları çok yüksektir ve kan şekerinizin hızla yükselmesine neden olabilirler.

 4. Yine de, simit, ılımlı bir şekilde tadını çıkarabileceğiniz lezzetli bir ikramdır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407