Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Portobello Mantarı Kanserle, İnflamasyonla Mücadeleye Yardımcı Olur

Fesleğenin Yan Etkileri

 1. Portobello mantarı, dünyadaki en yaygın tüketilen mantarlardan biridir. Diğer mantar türleri arasında, özellikle "tıbbi mantarlar" olarak adlandırılan mantarlar arasında, portobellolar doğal kanser savaşçıları ve bağışıklık sisteminin koruyucuları olarak bilinir.

 2. Örneğin, daha pahalı ve bazen bulması zor mantarlarla karşılaştırıldığında - örneğin, shiitakes veya reiki mantarları - portobello mantarları çoğu marketlerde yaygın olarak bulunur ve genellikle oldukça uygun maliyetlidir. Bitki bazlı bir diyet, düşük karbonhidratlı diyet, vegan diyet veya aralarında bir yerde olsanız da, portobellolar ve diğer mantarların tabağınızda yer almasının birçok nedeni vardır.

 3. Bitki bazlı protein ve birçok temel besin sağladıkları için hastalıkla mücadele eden antioksidanlar ve bitki besleyicilere ek olarak, portobellos ile yemek pişirmek, sağlıksız yiyecekleri "kalabalıklaştırmak" için en iyi yollardan biri. diyet gibi işlenmiş kırmızı et veya sindirimi zor soya, süt ve tahıl ürünleri. Ayrıca, portobello mantarının faydaları, kanser ve iltihaplanma ile mücadeleden sağlığı artıracak değerli vitaminler ve mineraller sağlamaya kadar gerçekten dikkat çekicidir.

Portobello Mantarı Nedir?

 1. Portobello mantarları (ayrıca "portobellos" olarak da adlandırılır) olgun, beyaz düğme mantarları ve bir tür mantardır. Sadece kalorileri çok düşük değiller ve yemek tariflerinde et için mükemmel bir ikame maddesi değil, portobellolar da L-ergotionin ve konjuge linoleik asit (CLA) gibi kanseri önleyici özelliklere ve diğer yaşlanma karşıtı özelliklere sahip iyi bir fitokimyasal kaynağıdır. Etkileri. Mantar türleri oldukları için mantarlar organik maddeleri temizler, yani besinleri yerden çekerek ve odun ve hatta gübre gibi çürüyen maddeleri emerek büyürler. Bu, besinlerin çok yoğun olmalarını sağlar ve insanlar tarafından yenildiğinde besinleri vücuttaki toksinleri yok etmeye ve hastalığa katkıda bulunan serbest radikalleri temizlemeye yardımcı olur.

 2. Portobello mantarlarını nerede bulabilirsiniz? Birçok mantar - portobello mantarı, beyaz düğme mantarı, istiridye mantarı ve shiitake mantarı adlarını da içerenler de dahil olmak üzere - çoğu büyük marketlerde bulunur. Sağlık gıda mağazaları, hem taze hem de kurutulmuş mantarlar dahil olmak üzere, genellikle daha geniş çeşitlilikte türlere sahiptir. Portobellolar normalde taze satılır ancak ne kadar olgun olduklarına bağlı olarak boyut, koku ve renk bakımından farklı görünürler.

Portobello Mantar Yararları

 1. Bakır, hemtoblobin ve kırmızı kan hücrelerinin üretiminde önemli bir rol oynayan portobellolarda bulunan, sağlıklı bir metabolizmayı destekleyen ve büyüme, gelişme ve bağ dokusu onarımı için gerekli olan bir iz mineraldir. . Vücut, çeşitli enzim reaksiyonlarının bir parçası olarak ve hormonal dengeyi korumak için bakır kullanır. Son olarak, bakır, yorgunluğun önlenmesine yardımcı olur çünkü moleküler oksijenin suya indirgenmesinde bir katalizör görevi görür; bu, ATP (enerji) vücudun süreçlerini beslemek için hücreler içinde oluşturulduğunda meydana gelen kimyasal reaksiyonun bir parçası olur.

 2. Selenyum, portobellosun yüksek miktarda tedarik sağladığı bir besindir (bir porsiyonda günlük ihtiyacınızın yüzde 30'undan fazlası). Selenyum, aktif tiroid hormonlarının üretimi için bir katalizör görevi görerek tiroid bezinin aktivitelerini destekler, iltihapla mücadeleye yardımcı olur, dolaşım ve üreme sağlığı için faydalıdır ve hatta birinin kanser geliştirme riskini azaltmasına yardımcı olabilir.

 3. Düşük karbonhidrat diyeti veya hatta düşük karbonhidratlı keto diyetini takip ediyorsanız, mantarlar yemeklerinizi doldurmak ve lif, lezzet ve besin eklemek için gerçekten kullanışlı olabilir Şekeri veya çok fazla karbonhidrat vermeden diyetinizi yapın. Bir portobelloz porsiyonunda yaklaşık üç ila altı gram karbonhidrat bulunur (büyüklüğüne ve spesifik tipe bağlı olarak), ancak fiber hesaba katıldığında sadece iki ila üç gram net karbonhidrat içerir. Çok az kalori için, daha dolgun hissetmenize ve potasyum gibi bazı lif ve elektrolitleri elde etmenize yardımcı olmak için omlet, salata, çorba veya tava gibi yiyeceklere portobellolar ekleyebilirsiniz.

 4. Portobelloların faydaları nelerdir? Aşağıda mantarların diyetinize mükemmel bir katkı yapmasının birkaç nedeni vardır:

 5. Mantar özünün antikanser özelliklerinin, hücre ölümü, sağlıklı hücrelerin büyümesi ve çoğalması, lipid metabolizması ve immün yanıtları üzerinde olumlu etkileri olan mantarlardaki fitokimyasallardan kaynaklandığına inanılmaktadır. Portobellos, hücre proliferasyonunu inhibe etmeye ve apoptozu (anormal veya kanserli hücrelerin ölümü) uyarmaya yardımcı olduğu gösterilen CLA'yı içerir. Bunlar CLA'nın tek bitki / et dışı kaynaklarından biridir ve onları vejetaryen diyetlerinde eşsiz ve değerli kılar. (1)

 6. Mantar ekstraktının fareler üzerindeki etkilerini karşılaştıran bir çalışma, ekstrakt ile tedavi edilenlerin, prostat tümör büyüklüğü ve tümör hücresi proliferasyonunda, tedavi edilmemiş kontrol grubuna kıyasla azalmalar yaşadığını buldu. (2) Çalışmaya katılan araştırmacılar, CLA içeren mantar ekstraktının, mantar beslemeli fare grubunda gözlenen gen kontrolünde önemli değişikliklere katkıda bulunduğunu, ancak kontrol grubunda olmadığını belirtti.

 7. CLA içeriğinin diğer bitki besin maddeleri ile birlikte, portobello mantarı gibi mantarların gezegendeki en iyi kanser yapan yiyeceklerden bazıları olarak kabul edilmelerinin nedeni budur.

 8. Genel olarak mantarlar L-ergothioneine'nin (ERGO) en iyi diyet kaynaklarından biridir. Çalışmalar, düşük ERGO seviyelerinin, birçok kronik enflamatuar hastalık, özellikle kırmızı kan hücrelerini / hemoglobini etkileyenler için daha yüksek risk ile ilişkili olduğunu bulmuştur.

 9. Penn Eyalet Üniversitesi'ndeki araştırmacılara göre, ERGO yalnızca mantarlar ve mikobakteriler (insanlar değil) tarafından biyosentezlenir ve mantarları insan ve hayvanların tükettiği yegane yollardan biri yapar. Son yıllarda, ERGO, kısmen oksidatif hasarın neden olduğu kırmızı kan hücresi bozukluklarının tedavisinde potansiyel terapötik etkileri nedeniyle araştırılmıştır. Araştırma ayrıca, eşsiz yeteneklere sahip çok kararlı bir antioksidan olarak, mitokondriyal DNA'ya verilen zararın önlenmesinde ve nörodejeneratif hastalıklara, özellikle de Parkinson hastalığına karşı korunmada yardımcı olabileceğini göstermektedir. (3)

 10. Çoğu insan, tavada kızartma, salata veya çok sayıda sebze ve besin sağlayan güveç dahil olmak üzere daha fazla etsiz / vejetaryen yemek yiyebilir. Mantarlar et için popüler bir alternatiftir, ek olarak kalori, yağ, sodyum ve süt, fındık veya soya içermez. [! 10579 => 1140 = 3!

 11. Bitki bazlı bir diyeti izlemiyorsanız, ancak yediğiniz et miktarını azaltmak isteseniz bile, işlenmiş tofu ürünleri yerine dondurulmuş sebzeli burgerler yerine portobelloları kullanmayı deneyin. genellikle soya proteini izolatı gibi bileşenler içeren) veya bazı insanların uygun şekilde sindirimi zor olabilen baklagiller / fasulye.

 12. Bir sebze için portobello mantarı, niasin (B3 vitamini) ve riboflavin (B2 vitamini) de dahil olmak üzere B vitaminlerinde oldukça yüksektir. B vitaminleri yüksek olan gıdaları tüketmenin sağlığa faydaları nelerdir? B vitaminleri yüksek enerji seviyelerini korumak, bilişsel sağlığı korumak ve vücudun stresten kurtulmasına yardımcı olmak için gereklidir. Niasin, kardiyovasküler sistemin fonksiyonlarını ve kolesterol ve kan basıncı seviyelerini kontrol altında tutma rolünü de içeren güçlü bir metabolizmayı desteklemeye yardımcı olur.

 13. Riboflavin, baş ağrısı ve migrenlerin önlenmesi veya tedavisi için faydalıdır, PMS semptomlarını azaltabilir, gözleri glokom gibi hastalıklardan koruyabilir ve aneminin önlenmesine yardımcı olabilir. B vitaminleri de sağlıklı cildi destekler, normal kan şekeri seviyelerini korumaya yardımcı olarak diyabetin önlenmesi için faydalıdır ve yorgunluk, eklem ağrıları ve artritin atılmasına yardımcı olabilir.

Portobello Mantar Besin Değerleri

 1. Portobello mantarı, Agaricus bisporus türüne sahip bir mantar türüdür. Mantarların ne kadar olgun olduklarına ve içinde bulunduğunuz dünyanın hangi bölgelerine bağlı olduğuna bağlı olarak Portobellolar başka isimlerle de adlandırılabilir. Portobello mantarları denilen aynı mantar türü aynı zamanda cremini mantarları, bebek bella mantarları, kahverengi kap mantarları ve kestane olarak etiketlenir. mantarlar.

 2. Çoğu insan portobello mantarlarını kabaca birinin elinin büyüklüğü kadar büyüyebilen büyük mantar "kapakları" olarak düşünür. Kapaklar genellikle kalın sapın bulunduğu mantarın altında beyaz-gri bir ete sahiptir ve daha koyu, daha sert bir üste sahiptir. Portobellolar basidiomycete mantarları olarak sınıflandırılır ve genellikle iki renkte gelir: beyaz ve kahverengi. Mantarlar "olgunlaşmamış" olduklarında genellikle daha küçük, yuvarlak ve beyaz ila beyazımsı kahverengi olurlar. Olgunlaştıklarında genellikle koyu renkli olurlar, genellikle orta ila çok koyu kahverengi ve daha büyük olurlar.

 3. Diğer mantarlar gibi, portobellolar da iyi bir amino asit kaynağıdır ("protein yapı taşları"), diyet lifi, B vitaminleri ve birçok esansiyel mineraldir. Farklı sebze türleri arasında, diyetinizde daha fazla B vitamini (et yemeden bile), tiamin, riboflavin, niasin ve biotin dahil olmak üzere en iyi yollardan biri. Ayrıca bazı selenyum, bakır, fosfor ve potasyum gibi elektrolitler içerir. Aynı zamanda, düşük karbonhidrat, etsiz (vegan), glütensiz, soya içermeyen, fındıksız ve yağ, sodyum ve kaloriler bakımından çok düşüktürler, bu da onları birçok diyet tipine uygun kılar .

 4. Bir fincan (121 gram) dilimlenmiş ızgara portobello mantarı aşağıdakileri içerir: (5)

 5. Portobellolar genellikle sadece çok az miktarda D vitamini içerir (yaklaşık 0.2 mikrogram, 8 IU). Bununla birlikte, D vitamini konsantrasyonu (D2'ya dönüştürülebilen ergokalsiferol adı verilen bileşik nedeniyle), mantarlar güneşten veya özel büyüyen lambalardan UV ışığına maruz kaldığında çok daha yüksek olur. D vitamini mantarlarının gerçekte ne kadarının sağlayabildiği konusunda tartışmalar var, özellikle UV ışığına maruz kalmış mantarları bulmakta hala çok zor olduğunu düşünüyoruz. Bununla birlikte, araştırmalar mantarların, D vitamini içeriklerini sadece birkaç saatlik kısa süreli maruziyet içinde iki katına çıkarabilmesi veya üçe katlayabilmesi nedeniyle sebzeler arasında benzersiz olduğunu göstermektedir. (6)

Portobello Mantarı - Diğer Mantarlar

 1. Portobello mantarı, Agaricus bisporus türüne sahip bir mantar türüdür. Mantarların ne kadar olgun olduklarına ve içinde bulunduğunuz dünyanın hangi bölgelerine bağlı olduğuna bağlı olarak Portobellolar başka isimlerle de adlandırılabilir. Portobello mantarları denilen aynı mantar türü aynı zamanda cremini mantarları, bebek bella mantarları, kahverengi kap mantarları ve kestane olarak etiketlenir. mantarlar.

 2. Çoğu insan portobello mantarlarını kabaca birinin elinin büyüklüğü kadar büyüyebilen büyük mantar "kapakları" olarak düşünür. Kapaklar genellikle kalın sapın bulunduğu mantarın altında beyaz-gri bir ete sahiptir ve daha koyu, daha sert bir üste sahiptir. Portobellolar basidiomycete mantarları olarak sınıflandırılır ve genellikle iki renkte gelir: beyaz ve kahverengi. Mantarlar "olgunlaşmamış" olduklarında genellikle daha küçük, yuvarlak ve beyaz ila beyazımsı kahverengi olurlar. Olgunlaştıklarında genellikle koyu renkli olurlar, genellikle orta ila çok koyu kahverengi ve daha büyük olurlar.

 3. Diğer mantarlar gibi, portobellolar da iyi bir amino asit kaynağıdır ("protein yapı taşları"), diyet lifi, B vitaminleri ve birçok esansiyel mineraldir. Farklı sebze türleri arasında, diyetinizde daha fazla B vitamini (et yemeden bile), tiamin, riboflavin, niasin ve biotin dahil olmak üzere en iyi yollardan biri. Ayrıca bazı selenyum, bakır, fosfor ve potasyum gibi elektrolitler içerir. Aynı zamanda, düşük karbonhidrat, etsiz (vegan), glütensiz, soya içermeyen, fındıksız ve yağ, sodyum ve kaloriler bakımından çok düşüktürler, bu da onları birçok diyet tipine uygun kılar .

 4. Bir fincan (121 gram) dilimlenmiş ızgara portobello mantarı aşağıdakileri içerir: (5)

 5. Portobellolar genellikle çok az miktarda D vitamini içerir (yaklaşık 0.2 mikrogram, 8 IU). Bununla birlikte, D vitamini konsantrasyonu (D2'ya dönüştürülebilen ergokalsiferol adı verilen bileşik nedeniyle), mantarlar güneşten veya özel büyüyen lambalardan UV ışığına maruz kaldığında çok daha yüksek olur. D vitamini mantarlarının gerçekte ne kadarının sağlayabildiği konusunda tartışmalar var, özellikle UV ışığına maruz kalmış mantarları bulmakta hala çok zor olduğunu düşünüyoruz. Bununla birlikte, araştırmalar mantarların, D vitamini içeriklerini sadece birkaç saatlik kısa süreli maruziyet içinde iki katına çıkarabilmesi veya üçe katlayabilmesi nedeniyle sebzeler arasında benzersiz olduğunu göstermektedir. (6)

Portobello Mantarlarının Kullanımı ve Pişirilmesi

 1. Portobellolar için alışveriş yaparken, sert, sağlam, gözyaşı içermeyen, buruşmamış veya kaygan görünümlü olmayan mantarları arayın. Mantarları taze olup olmadığını ve "toprak kokusu" olanları aradığını söylemek için koklayabilirsiniz. (7)

 2. İlk önce kalın sapı mantar kapaklarınızın altından çıkarın (varsa). Mantarlar yüksek miktarda su emer, bu da onları en fazla su ile yıkamamanız veya kirleri temizlemek için ıslatmanın en iyi yoludur. Mantar yüzeyindeki kalıntıları gidermek için nemli bir bez, bez ya da güçlü bir kağıt havlu kullanmayı deneyin. Mantarları temizlemek için hafifçe ovalayın, çok sert ovalamamaya dikkat edin, çünkü kırılmalarına neden olabilir. Mantarları temizledikten sonra, kurumasını sağlamak için kuru bir bez veya kağıt havluyla patlayın - bu şekilde pişirirken veya hazırlarken aşırı derecede soguklaşmazlar.

 3. Ne kadar zamanınız ve yaptığınız tarifin türüne bağlı olarak mantar pişirmenin birçok farklı yolu var. İşte bazı öneriler:

Portobello Mantar Tarifi Fikirleri

 1. Ev yapımı pizza, vejeteryan tacos veya fajita, ıspanak ve beyaz calzones, vejeteryan burger veya domates ve mozzarella yığınları gibi balzamik vinaigrette drizzled gibi tariflere portobello mantarları eklemeyi deneyin. Portobellolar mavi, beyaz peynir veya keçi peyniri ile iyi gider; Fesleğen; maydanoz; kırmızı veya sarı soğan; Kırmızı pul biber; Sarımsak; domates; soya sosu; Tereyağı; Stok; ve sirke gibi asidik maddeler. Aşağıda, portobelloların şahane bir katkı yaptığı birkaç tarif var:

 2. Çoğu insan için genellikle bir sorun olmasa da, portobello mantarları bazı durumlarda sağlık sorunlarıyla bağlantılı pürinler içerir. Purinler, gut veya böbrek taşları ve böbrek fonksiyon bozukluğu gibi durumlara yol açabilen ve birikebilen ürik asit oluşturmak üzere parçalanır. Bu koşullardan biriyle mücadele ediyorsanız, mantarlardan ve diğer pürin kaynaklarından kaçının veya yalnızca makul ölçüde yiyin.

 3. Diğer mantar türlerine karşı herhangi bir alerjik reaksiyon geçirdiyseniz, özellikle yenilebilir diğer mantarlarla ilgili olduklarından ve benzer etkilere neden olabileceği için, portobellolar yerken dikkatli olmak en iyisidir.

 4. Sesinden sızan bağırsakların sadece sindirim sistemini etkilediğini düşünebilirsiniz, ama gerçekte daha fazla etkileyebilir. Çünkü Leaky Gut çok yaygın ve böyle bir bilmecedir. Sızdıran bağırsaklarla ilgili ücretsiz bir web semineri veriyorum. Web semineri hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407