Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Portakal Kabuğunu Yiyebilirmisin? [! 2076 => 1130 = 1!

 1. Portakallar dünya çapında en popüler meyvelerden biri.

 2. Yine de, meyve kabuğu hariç, meyve yenmeden önce genellikle portakal kabukları çıkarılır ve atılır.

 3. Yine de, bazıları portakal kabuklarının önemli besin maddeleri içerdiğini ve atılmak yerine yenilmesi gerektiğini savunuyorlar.

 4. Bu makale portakal kabuğunun diyetinize sağlıklı bir katkı olup olmadığını gözden geçiriyor.

Yararlı besin maddeleri ve bitki bileşikleri

 1. Portakallar C vitamini bakımından yüksek olduğu bilinen sulu, tatlı narenciye meyveleridir

 2. Portakal kabuğunun, lif, C vitamini ve polifenoller gibi bitki bileşikleri dahil olmak üzere birçok besin maddesi bakımından da zengin olduğu daha az bilinir.

 3. Aslında, sadece 1 çorba kaşığı (6 gram) portakal kabuğunun Günlük Değerinin% 14'ünü (DV) C vitamini sağlar - iç meyveden yaklaşık 3 kat daha fazla. Aynı porsiyon ayrıca yaklaşık 4 kat daha fazla lif (1, 2) içerir.

 4. Portakal kabuğu ayrıca iyi miktarda provitamin A, folat, riboflavin, tiamin, B6 vitamini ve kalsiyum içerir (1). [! 2076 => 1140 = 2!

 5. Bir test tüpü çalışması, portakal kabukları içindeki toplam polifenol içeriğinin ve aktivitesinin, fiili meyveden önemli ölçüde daha yüksek olduğunu buldu (8, 9).

 6. Ek olarak, portakal kabuğundaki uçucu yağların yaklaşık% 90'ı, cilt kanserine karşı da dahil olmak üzere, anti-enflamatuar ve antikanser özellikleri için incelenen doğal olarak oluşan bir kimyasal olan limonen'den yapılmıştır. (12).

Potansiyel dezavantajları

 1. Besinsel faydalara rağmen, portakal kabukları yemenin de bazı sakıncaları var.

 2. Böcek ilaçları, küf ve böceklere karşı korunmaya yardımcı olmak için portakal gibi narenciye meyvelerinde sıklıkla kullanılmaktadır (13). [! 2076 => 1140 = 3!

 3. Çalışmalar, artan kanser riski ve hormon işlev bozukluğu dahil olmak üzere kronik pestisit alımını olumsuz sağlık etkileriyle ilişkilendirmektedir (15, 16).

 4. Bu etkiler, esas olarak meyvelerin kabukları ve kabuklarında bulunan nispeten küçük miktarlardan ziyade, kronik olarak yüksek maruz kalma seviyeleri ile ilişkilidir.

 5. Bununla birlikte, alınan pestisit miktarını azaltmak için portakalları sıcak su altında yıkamanız tavsiye edilir (14).

 6. Sert dokuları ve yüksek lif içeriği nedeniyle, portakal kabuklarının sindirimi zor olabilir.

 7. Sonuç olarak, bir kerede özellikle büyük parçaları yemek, kramp veya şişkinlik gibi mide rahatsızlığına neden olabilir.

 8. Bir portakalın iç meyvesinden farklı olarak, kabuğun çiğnenmesi zor sert ve kuru bir dokuya sahiptir.

 9. Ayrıca bazı insanların erteleyebileceği acıdır.

 10. Besinsel faydalarına rağmen, acı bir lezzet ve sert yapının birleşimi portakal kabuğunu çekici kılmaz.

Nasıl yenir

 1. Doğrudan bir portakalın derisini ısırmanıza rağmen, mide rahatsızlığını önlemek için bir seferde daha az miktarda yemek en iyisidir.

 2. Bir bıçak veya sebze soyucuyla, portakal kabuğu ince şeritler halinde kesilerek salatalara veya smoothie'lere eklenebilir.

 3. Daha tatlı bir görünüm için, portakal marmelatı yapmak için şekerlenebilir veya kullanılabilir.

 4. Son olarak, portakal kabuğu rendesi, az miktarda portakal kabuğunu yoğurt, yulaf ezmesi, kekler, salata sosları veya marinelere ekleyerek eklemenin kolay bir yoludur.

 5. Ancak, onları denemeye karar verirseniz, önce meyveyi yıkamayı unutmayın.

Alt satırda

 1. Sık sık atılırken, portakal kabuğu, lif, C vitamini ve polifenoller gibi önemli besinler açısından zengindir.

 2. Yine de, onlar acı, sindirimi zor olabilir ve böcek ilacı kalıntıları barındırabilir.

 3. Dezavantajların birçoğunu sıcak su altında durulayarak ve ardından tatlılar veya salatalar gibi yiyeceklere küçük parçalar ekleyerek dengeleyebilirsiniz.

 4. Bununla birlikte, çok çeşitli meyve ve sebzelerin tadını çıkarırken aynı faydaları elde edebileceğinize göre, portakal kabuğu yemek gerekmez.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407