Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Pirinç Keki Sağlıklı mı? Beslenme, Kalori ve Sağlık Etkileri

Aceleyle mi?

 1. Pirinç kekleri 1980'lerin az yağlı çılgınlığı sırasında popüler bir atıştırmalıktı - ama yine de onları yemesi gerekip gerekmediğini merak edebilirsiniz.

 2. Bir kekin içine bastırılmış şişirilmiş pirinçten yapılan pirinç kekleri genellikle ekmek ve krakerlerin düşük kalorili bir alternatifi olarak yenir.

 3. Aromalı çeşitler mevcutken, en temel çeşidi sadece pirinç ve bazen de tuzdan yapılır. Beklenildiği gibi, kendi başlarına fazla lezzetleri yok.

 4. Bu makale, pirinç keklerinin beslenmesini ve sağlığa etkilerini incelemektedir.

Besin Maddelerinde Düşük

 1. Pirinç kekleri esasen pirinç ve havalıdır ve bu nedenle etkileyici bir besin profiline sahip değildir.

 2. Kahverengi pirinç tekliflerinden yapılan bir sade pirinç keki (1):

 3. Ayrıca minimum miktarda E vitamini, riboflavin, B6 vitamini, pantotenik asit, demir, potasyum, çinko, bakır ve selenyum içerir (1).

 4. Sodyum içeriği tuzlanmamasına bağlı olarak değişir.

 5. Ayrıca, pirinç kekinin yapımında kullanıldığı gibi, pirinç şişirme işleminin, pirincin antioksidan içeriğini azalttığı gösterilmiştir (2).

 6. Bu beslenme gerçeklerinin sadece sade pirinç keki için olduğunu unutmayın. Aromalı çeşitler sıklıkla ilave şeker ve diğer bileşenleri içerir.

Düşük Kalorili

 1. Bir pirinç keki (9 gram) 35 kaloriye sahip - öncelikle karbonhidrat (1).

 2. Çoğu insan ekmek veya kraker yerine pirinç kekleri yiyor, bu da her ikisi de kalori bakımından daha yüksek olabilir.

 3. Örneğin, bir dilim kepekli ekmek bir dilim (28 gram) 69 kalori paketler. Bu nedenle, iki dilim ekmeği iki pirinç keki ile değiştirmek size 68 kalori kazandırır (1, 3).

 4. Bununla birlikte, 3 gram lif ve çeşitli besinleri de kaçırırsınız.

 5. Ek olarak, iki pirinç keki, iki ekmek dilimi için 2 gram (56 gram) ile karşılaştırıldığında sadece yaklaşık 0.6 ons (18 gram) yiyecek sağlar. Özünde, kalori farkı sadece daha az yemek yemekten kaynaklanıyor olabilir.

 6. Aslında, gram için gram, pirinç keki daha fazla kaloriye sahiptir - 2 onsluk (56 gram) hizmette 210 kadar, tam buğday ekmeği için 138.

 7. Benzer şekilde, bir ons (28 gram) tam buğday krakerinin 124 kalorisi var. Bunları eşdeğer miktarda pirinç keki (üç pirinç keki veya 27 gram) ile değiştirecekseniz, 105 kalori tüketirsiniz - sadece 19 kalorilik tasarruf (1, 4).

 8. Pirinç keklerinin içindeki hava sizi tam hissetmenize yardımcı olduğu için daha fazla yiyormuş gibi hissedebilirsiniz, ancak ekmek veya krakerler için pirinç keklerinin değiştirilmesinde kalori tasarrufu minimumdur - ve lif ve diğer önemli besinlerde eksik olabilir.

Sağlık Etkileri

 1. Pirinç keklerinin hem olumlu hem de olumsuz etkileri olabilir.

 2. Pirinç kekleri genellikle tam tahıllı kahverengi pirinç kullanılarak yapılır.

 3. Kronik hastalık riskini azaltmak için kepekli tahıllar için yüksek bir diyet kanıtlanmıştır.

 4. 360.000'den fazla kişiyle yapılan büyük bir çalışma, en fazla tahıllı tahıl tüketenlerin (kahverengi pirinç gibi), tüm nedenlerden% 17 daha düşük ölüm riskine sahip olduğunu buldu. en az kepekli tahılları yedik (5).

 5. Ek olarak, tam tahıl tüketimi, tip 2 diyabet ve obezite riskinin düşük olmasıyla bağlantılı olmuştur (6).

 6. Ancak, piyasadaki tüm pirinç kekleri tam tahıl kullanmıyor, bu yüzden doğru olanı aldığınızdan emin olmak için etiket üzerinde "tam tahıl kahverengi pirinç" arayın.

 7. Sadece pirinçten yapılan pirinç kekleri glutensizdir.

 8. Bazı çeşitlerde arpa, kamut veya diğer glüten içeren taneler bulunur, bu nedenle çölyak hastalığınız veya glüten intoleransınız varsa etiketi dikkatlice okuduğunuzdan emin olun.

 9. Ek olarak, pirinç kekleri yaygın olarak bulunmakta ve bu da onları evden uzakta uygun bir glutensiz seçenek haline getirmektedir. Kendinizi en sevdiğiniz glütensiz ürünlerinizin bulunmadığı bir yerde bulursanız, tüm ana marketlerde pirinç keki bulunur.

 10. Pirinç kekleri kan şekerinizi artırabilir.

 11. Bazı raporlar, pirinç keklerinin GI puanının 91'e kadar çıkabileceğini iddia ederken, hiçbir bilimsel yayın bu sayıyı desteklemiyor.

 12. Yine de, bu karbonhidratların kan şekeriniz üzerindeki etkisini yavaşlatan çok az protein ve lif içeren karbonhidratlar.

 13. Pirinç keklerini tek başınıza yemek yemek kan şekeri ve insülininize zarar verebilir. Kan şekeri üzerindeki etkilerini köreltmek için, et, peynir, humus veya fındık yağı gibi proteinlerle birleştirin ve meyve veya sebzeler şeklinde lif ekleyin.

Diyetinize Nasıl Ekleyin?

 1. Bunları protein ve lifle birleştirmek kan şekeriniz üzerindeki potansiyel etkilerini dengeleyebilir.

 2. Pirinç keklerini şu şekilde eşleştirmeyi deneyin:

Alt Çizgi

 1. Pirinç kekleri, kalorilerde ekmeklerden düşük, liflerde ve diğer önemli besinlerde daha düşük olabilir.

 2. Sade, tam tahıllı kahverengi pirinç çeşitleri biraz daha sağlıklı olabilir, ancak bu glütensiz yiyeceklerin hala kan şekerinizi düşürmesi muhtemel. Bu etkiyi dengelemek için en iyisi pirinç keklerini protein ve lifle eşleştirmek.

 3. Pirinç kekleri genel bir diyet yemeği olabilir, ancak beğenmezseniz onları yemenin gerçek bir faydası yoktur.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407