Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Pişmemiş Sarısı ve Pişmemiş Sarısı'nın Sağlığa Faydaları

Yumurta Tüketimi ve Sağlıklı Diyetler

 1. Bazı sporcular ve vücut geliştiriciler, besin içeriklerini artırmak için proteinli içeceklere çiğ yumurta sarısı ekler. Yumurta sarısı, pişmiş veya çiğ olsun, değerli beslenmeye sahiptir. Bununla birlikte, çiğ yumurta sarısı yerseniz, Yumurta Güvenliği Merkezini rapor ederseniz, yumurta bakteri ile kirlenmişse hastalanma riski vardır. Bu nedenle çiğ yemek yerine pişmiş yumurta sarısı yemek daha sağlıklı olabilir.

Bakteriyel Kirlenme

 1. Yumurtalar tavukların vücudundan çıktıklarında kir veya çevrede dışkı ile temas ederek bakterilere bulaştırılabilir. Bu yüzden yumurtalar yıkanır ve sterilize edilir. Bununla birlikte, bazı tavuklara yumurta kanalı içinde salmonella bulaşır ve bakteri ile kirlenmiş yumurtalar üretilir. MayoClinic.com'a göre salmonella, yumurta kabuğu oluşmadan önce bile yumurtada. Yumurta Güvenliği Merkezi'ndeki araştırmacılar, yumurta sarısının besin bakımından zengin olması nedeniyle bakterilerin büyümesi için en muhtemel yer olduğunu belirtti. Bu nedenle FDA ve Yumurta Güvenliği Merkezi çiğ yumurta yemeye karşı tavsiyede bulunur. Sarısı 149 dereceye kadar pişirmek Fahrenheit bakterileri öldürür.

 2. İnsanlarda Salmonella enfeksiyonu, kirli yiyecekleri yedikten sekiz ila 72 saat sonra ishal, karın krampları ve ateşe neden olur. Diğer belirtiler arasında kusma, baş ağrısı ve titreme olabilir. Belirtiler genellikle dört ila yedi gün içinde azalır.

Sindirilebilirliği

 1. Yumurta sarısı pişirildiğinde, protein pıhtılaşır, bu da fiziksel yapısını değiştirir, fakat besin içeriğini değiştirmez. 1998'de "Beslenme Dergisi" 'de yayınlanan bir araştırma, pişmiş yumurta proteininin çiğ yumurta proteininden daha sindirilebilir olduğunu buldu. Yumurta sarısı pişirildiğinde, içindeki proteinler denatüre olur, bu da proteinlerdeki bağların bozulmasına neden olur. Elmhurst College Virtual ChemBook'a göre enzimlerin denatüre proteinleri yiyeceklerde sindirmeleri daha kolaydır.

Beslenme İçeriği

 1. Büyüyen bir bebek tavuğun besin kaynağı olarak bir yumurta sarısı besinlerle doludur. USDA Ulusal Besin Veritabanına göre, bir çiğ veya pişmiş yumurta sarısı, 55 kalori, 4.5 gram yağ, 2.7 gram protein ve 0.61 gram karbonhidrat içerir. Aynı zamanda A vitamini, D vitamini, E vitamini, B 12 vitamini ve folat için iyi bir kaynaktır. Sarısı da mineraller var - fosfor, potasyum, demir ve kalsiyum. "Chicago Tribune" dergisindeki Nisan 2012 tarihli bir makalede, yumurtaların kolesterol içeriğinden dolayı kötü olarak değerlendirildiği, ancak son zamanlarda yapılan araştırmalar yumurtaların HDL seviyesini yükselttiğini veya iyi, kolesterolü ve LDL seviyesini sadece biraz yükselttiğini bildirmiştir. ya da kötü, kolesterol. Sarının en önemli yararlarından biri, antioksidanların lutein ve zeaksantinin, sarılara parlak sarı rengini veren ve iyi görme sağlamaya yardımcı olan karotenoidlerin varlığıdır. USDA Ulusal Besin Veritabanına göre, yumurta pişerken besin içeriği aynı kalır.

Yumurta Güvenliği

 1. Yumurta alırken, onları daima soğutmalı bir kasadan satın alın. Kartonu açın ve mermilerde küçük çatlak veya sızıntı olmadığından emin olun. Hiçbirinin kırılmadığını ve kartona yapışmadığını kontrol edin. Ayrıca, son kullanma tarihine bakın ve güncel değillerse satın almayın. Evdeyken, yumurtaları buzdolabına koyun ve 45 derece Fahrenheit veya daha düşük bir sıcaklıkta saklayın. Bunları kartonun içinde tutun ve asla sıcaklıkların değişebileceği buzdolabının kapısına yerleştirmeyin. Yumurtaları kullandıktan sonra ellerinizi ve çiğ yumurtayla temas eden bulaşıkları veya kapları yıkayın. Sert pişmiş yumurtalar buzdolabında bir haftaya kadar saklanabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407