Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Pişirme ve Zihinsel Sağlık: Un Torbası İçinde Yardım Bulma

Alt satırda

 1. Büyüyünce, yemek yapmayı hiç bilmiyordum. Bir ya da iki kez mikrodalgada bir simit yaktım ve birdenbire büyük aletleri kullanma hakkım iptal edildi - garip değil mi? Ama yine de pişirmeye başladım. Bunu yaparken, beni iyi hissettirdi. Etrafımdaki dünya dönüyor ve felaketken, insanları gülümsetecek bir şey yaratmak için temel malzemeleri bir araya getirebiliyordum.

 2. Bir yıl kadar önce duyduğum anksiyete için salıverme bulmak için fırınlamaya başladım, ancak asıl anksiyete saldırısına girdiğimde "eğlenceli bir etkinlik" den daha fazlası olduğunu anladım. Hiperventilasyonun ortasında, ayağa kalktım, mutfağa yürüdüm ve otopilotta sanki pişirmeye başladım. Bir çekmeceden basit bir kurabiye tarifi alıp okudum ve mekanik olarak çalıştım.

 3. Ölçün. Dökün. Ölçün. Karıştırınız.

 4. Hamurun küçük toplarını kurabiye kağıdına kepçe yaparken, karanlık solmuştu.

 5. Saldırım sona erdi.

Ana tedavi, gitmek için seçenek olmak zorunda değil

 1. Hatırlayabildiğim sürece, çeşitli kaygı düzeyleriyle yaşadım. Ama aynı zamanda her zaman endişe saldırılarımı gölgeleyen depresyon vardı. Tedavi bulmak yerine, arka brülöre kaygımı koyar ve giderdim. Endişe duyduğum son yıl içinde ortaya çıkana kadar, gerçekten başa çıkmanın yollarını bulmam gerektiğini fark ettim.

 2. Birçok insan için ilk seçenek ve öneri olan bilişsel davranışçı terapi (CBT) ile başladım. Ancak yüksek bir ödeme ve yaşam maliyeti nedeniyle, durumum üzerinde önemli bir etki yapacak kadar sık ​​sık gidebilirim gibi görünmüyordu.

 3. Terapistim, stresten kurtulmak için meditasyon yapmayı ve yoga yapmayı önerdi. Konuşma terapisinin faydalarını, alıştırmanın getirebileceği salıvermeyi ve müzik terapisi kavramını biliyordum.

 4. Fakat bunların hiçbiri rahatça bendim.

 5. Bütçe, zaman ve basitlik gibi kendi özel gereksinimlerime uyacak bir şeye ihtiyacım vardı. Elimde bir yığın hamurla oturana kadar kaygım için yararlı bir şey yaptığımı fark etmedim. Benim için, pişirme harika bir başa çıkma mekanizması oldu.

 6. Beş malzemeyi alıp akşam yemeğine dönüştürmenin basit sihrini seviyorum. Un, yumurta, şeker vb. Gibi bileşenlerin birleşimini alabilir ve bir gün kurabiye yapabilir, ertesi gün kek hazırlayabilirsiniz. Eldeki göreve odaklanma süreci ve gereksinim, endişeli aklımdan çıkmamı kolaylaştırıyor.

Yemek pişirme neden zihinsel sağlığınız için iyidir

 1. "Görev, kendinizi ve sevdiklerinizi besleyecek bir şey yaratmanıza izin verdiğinde, çok güçlü bir deneyim olabilir" diyor CulinaryArtTherapy.com'un yaratıcısı Julie Ohana.

 2. Ohana, mutfak sanatı terapisinin (CAT) terapötik potansiyeline 15 yıldan beri inanıyor, ancak yakın zamana kadar CAT ile çalışma tutkusuna dönmüyordu. Bugün, insanların kendileri için faydalarını yaşamalarına yardımcı olmak için bireysel ve grup CAT oturumları sunuyor.

 3. Her ne kadar temel bir terapi olmasa da, yemek pişirmeyi faydadan daha fazlası için kullanmak daha popüler hale geliyor. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada araştırmacılar, hastanede yatan kişilerin yas tutma süreçlerinde yardımcı olmak için TCMB ve mutfak terapisinin bir kombinasyonunu kullandılar. Sevilen birini kaybetmek zor olabilir, ancak çalışmanın sonuçları pozitifti, mutfak terapisinin kederle birlikte gelen komplikasyonları önlemeye ve sınırlamaya yardımcı olabileceğini düşündürdü.

 4. Başka bir çalışmada, en fazla pişirme kabiliyetine sahip ergenlerin daha fazla zihinsel refah duygusu ve ayrıca daha az depresyon belirtileri bildirdiği görülmüştür. Mutfak terapilerinin yeme bozuklukları ve otizm için de tedavilerde yardımcı olabileceğine inanılmaktadır.

 5. "Belirli bir göreve veya beceriye odaklanıp birisini“ kendi kafasından çıkarmaya zorlamak ”üzerine odaklanmanın, kaygının kaynaklandığı iç diyaloğu susturmakta gerçekten yardımcı olacağına inanıyorum. , "Ohana diyor. CAT, özgüvenini artırabilir, beyin gelişimini artırabilir ve insanların birbirleriyle bağlantı kurmasına yardımcı olabilir - hepsi de lezzetli bir tedavi olur. (Ohana'nın derslerinden birine katılmamış olsam da, her oturumun lezzetli bir notla sona erdiğini deneyimlerimden tanıklık edebilirim.)

 6. Ohana, başkalarına yönelik CAT oturumlarını öğrenmek ve yönlendirmek isteyen insanlar için profesyonel eğitimler oluşturmak için de çalışıyor. Ohana, "Bu düşünce kalıplarını yıkmak, kısa vadeli kaygı saldırılarında kontrol altına almak ve ayrıca uzun vadeli başa çıkma becerilerini öğretmek konusunda çok faydalıdır" dedi. Anahtar, sürecin kendisiyle ilgili endişelenmemek.

 7. Şükran Günü'nde bir aile için yemek mi yapıyorsunuz? Bu stressiz bir pişirme sayılmaz. Imkansız bir dört çeşit yemekle kendinizi şaşırtmayın. Sizin için pişirin.

 8. Ohana kabul ediyor. “Yemek pişirmeyi stresli bulan insanlar için, kısa, basit tariflerle başlamayı öneririm. Julia Çocuklara layık beş çeşit bir yemek oluşturmaya gerek yok” diyor. [! 1583 => 1130 = 4!

 1. Pişirme veya pişirme, kişiye bağlı olarak iki farklı canavar olabilir. Sonunda, doğru tarifi bulmak için aşağı gelir. Benim için, ne kadar karmaşık olursa, o kadar kolay boğulurum. Fakat yapıyı seven insanlar bu karmaşık tarifleri çekici bulabilirler.

 2. "Sizin için doğru olanı seçin. Size uygun bir şey varsa, doğru! Bununla eğlenin!" Ohana bize hatırlatıyor.

Dikkatli bir hobi etkili terapi olabilir

 1. Ohana’ya göre, hatırlanması gereken önemli şey dikkatli olmaktır.

 2. "İşinize, süreçteki adımlarınıza, bıçak becerilerinize ve elbette bitmiş ürüne dikkat edin. Bu kendi başınıza rahat hissedeceğiniz bir şey değilse, ben Alandaki birine danışırdım "diyor. [! 1583 => 1140 = 5!

 3. Fakat bazıları için TCMB veya ilaçlar daha iyi çalışabilir. Daha az müsaitlik veya paraya sahip olan diğerleri için alternatif tedaviler kilit olabilir. Sadece bir tedaviyle sınırlı hissetmeyin. Doktorunuzla çalışın - ve belki mutfağınızda - farklı tedavileri denemek için. Size uygun bir şey bulun. Bir hobinin de bir terapi olduğuna şaşırabilirsiniz.

 4. Jamie, Güney Kaliforniya’dan gelen bir kopya editörüdür. Kelimelere ve zihinsel sağlık bilincine olan aşkı vardır ve daima ikisini birleştirmenin yollarını arar. Ayrıca P'lerin yavruları, yastıklar ve patatesler için hevesli bir tutkunu. Instagram'da onu bul.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407