Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Peynir ve Diyabet: Yararları, Riskleri ve Daha Fazlası

 1. Diyabetli insanlar peynir yiyebilir mi? Birçok durumda cevabı evet. Bu lezzetli, kalsiyum bakımından zengin yiyecek, onu dengeli bir diyetin sağlıklı bir parçası yapan birçok beslenme özelliğine sahiptir.

 2. Elbette, akılda tutulması gereken bazı önlemler var. Diyabet hastalarının peynir yeme konusunda bilmeleri gerekenleri öğrenmek için okumaya devam edin.

Diyabetli insanlar için peynir

 1. Diyabetli insanlar, çeşitli yiyeceklerin glisemik içeriğini göz önünde bulundurmalıdır. Bu, vücudun bu gıdalardaki karbonhidratları ne kadar çabuk sindirebildiğine dayanır.

 2. Glisemik indeks (GI) gıdaları kan şekerinin ne kadar hızlı yükselmelerine bağlı olarak değerlendiren 100 puanlık bir skaladır. Yiyeceklere daha yüksek bir değer verilirse kan şekeri yükselmesi daha hızlı olur.

 3. Çoğu peynir karbonhidrat içermeyen ya da hiç içermeyen ve bu nedenle GI ölçeğinde çok düşük bir orana sahiptir. Ancak bazı peynirlerin diğerlerinden daha çok var.

 4. Örneğin, çedar peyniri 1 ons için sadece 0,4 gram karbonhidrat içerirken, İsviçre peyniri 1 ons başına 1,5 gram karbonhidrat içerir. Bu yüzden beslenme etiketini çeşitli peynirlerdeki kontrol etmek önemlidir.

 5. Peynir genellikle protein bakımından yüksektir, bu da yalnız karbonhidratları yerken oluşan kan şekeri artışını dengelemeye yardımcı olur. Birlikte yenildiğinde, yanmaları daha uzun sürer. Protein aynı zamanda insanların daha uzun süre tam hissetmelerine yardımcı olur, böylece diğer sağlıksız yiyeceklere duyulan istekleri azaltır.

 6. Protein miktarı peynir türüne bağlı olarak değişir. Örneğin, 1 ons parmesan 10 gram protein içerirken çedar 7 gram protein içerir. Süzme peynir 1 ons başına 3 gramdan az.

 7. En az bir çalışma, peynirin bir kişinin ilk önce tip 2 diyabet gelişme riskini azalttığını göstermiştir. 2012 çalışmasında, günde yaklaşık iki dilim yemek yemenin (yaklaşık 55 gram) diyabet riskini yüzde 12 azalttığı tespit edildi.

 8. Ancak, risk farklılığı ülkeye bağlı olarak değiştiğinden biraz dikkatli alınmalıdır. Araştırmacılar bulguların daha fazla çalışılması gerektiğini söylediler.

Diyabetli insanlar için peynir

 1. Tüm faydalar için, kesinlikle bazı diyet sarı bayraklar var ve peynir terkedilmiş olarak tüketilmemelidir. Peynir yerken akılda tutulması gereken bazı şeyler şunlardır:

 2. Çalışmalar, kişinin kardiyovasküler hastalık riskini azaltmasına kadar, süt yağının en iyi seçenek olmadığını göstermiştir. Süt yağı az miktarda tüketilebilirken bitkisel yağlardan, fındıktan, tohumlardan, avokadolardan ve bazı balıklardan elde edilen doymamış yağlar daha sağlıklı seçimlerdir.

 3. ABD Tarım Bakanlığı (USDA) günlük kalorilerinizin yüzde 10'undan daha azının doymuş yağlardan gelmesini önermektedir.

 4. Peynir de kalori bakımından yüksek, bu nedenle porsiyon kontrolü önemlidir. Örneğin, 1 ons çedar peyniri 113 kaloriye sahiptir. Azaltılmış ve yağsız peynirler daha sağlıklı seçenekler olabilir.

 5. Herkes süt sağlamaya tahammül edemez ve bazı insanlar buna alerjisi var. Neyse ki, peynir gibi aynı ve hatta ek besinsel faydaları sağlayan fındık gibi başka yiyecekler de var.

 6. Süt içermeyen peynir seçenekleri de var, ancak tipik olarak daha az protein içeriyorlar.

 7. Diyabetli kişilerin kan basıncını yükselterek kardiyovasküler sorunlara yol açabileceğinden sodyum sınırlandırılması gerekir. Bazı peynirler sodyumda diğerlerinden daha yüksektir. Örneğin, beyaz peynirin 1 onsunda 316 miligram sodyum varken, mozzarella'nın ons başına sadece 4 miligram sodyum vardır. Etiketleri kontrol etmeli ve mümkünse düşük sodyum seçeneklerini seçmelisiniz.

 8. USDA, yetişkinlerin ve 13 yaşın üzerindeki çocukların günde 2,300 miligramdan daha az sodyum ile sınırlandırılmasını önermektedir.

Peynir yemek için

 1. Seçilecek en iyi peynirler, düşük yağ içeriği, düşük sodyum ve mümkün olduğunca fazla protein içeren doğal olanlardır. Genellikle sodyum ve yağ bakımından daha yüksek olan işlenmiş peynirlerden kaçınılmalıdır. Diğer yüksek sodyum peynirleri, beyaz peynir ve Edam'ı içerirken, mozzarella ve Emmental gibi ürünler daha azdır.

 2. Peynirin glikozunuz üzerinde çok az etkisi olduğundan, onları dengelemek için daha yüksek GI gıdaları ile eşleştirmek harika bir besindir. Peynirli elma veya tam tahıllı ekmekle yapılan mini pizza, taze sebzeler ve mozzarella peyniri gibi atıştırmalıklar iyi bir seçimdir.

 3. Bir oturuşta çok fazla peynir yemek kolay olsa da, miktarı sınırlamak en iyisidir. Tipik bir porsiyon büyüklüğü 1.5 gram doğal peynir veya 2 gram işlenmiş peynirdir.

Paket

 1. Diyabetiniz varsa, peynir sağlıklı bir diyete dahil edilebilir. Ancak, ölçülü olarak ve diğer sağlıklı yiyeceklerle birlikte yenilmelidir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407