Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Peynir Sizin için Kötü mü? Yararları, Riskleri, Besin Değerleri

 1. Peynir söz konusu olduğunda, insanlar sık ​​sık onu sevemediklerini söylüyorlar - onsuz yaşayamayacaklarını - ama sizi şişman yapabileceklerinden ve kalp hastalıklarına neden olacağından nefret ediyorlar.

 2. Gerçek şu ki, sizin tam bir yemek dediğiniz peynirdir. Çok fazla bir şey yemediğiniz sürece bütün yiyecekler genellikle sizin için iyidir.

 3. Bu yazıda, peynir yeme konusunda sağlıklı seçimler yapmanız için gereken tüm bilgileri size vereceğiz.

Sağlık yararları

 1. Peynir harika bir kalsiyum, yağ ve protein kaynağıdır. Ayrıca çinko, fosfor ve riboflavin ile birlikte yüksek miktarda A ve B-12 vitaminleri içerir.

 2. Yüzde 100 çim beslenen hayvanların sütünden elde edilen peynirler besin maddelerinin en iyisidir ve ayrıca omega-3 yağ asitleri ve K-2 vitamini içerir.

 3. Çeşitli araştırmalara göre, genel olarak peynir - süt ürünleri - dişlerinizi boşluklardan korumak için çalışabilir. 2015'ten itibaren yapılan bir Danimarka çalışmasında, ortalamanın üstünde süt alımına sahip çocuklar, üç yıl sonra ortalamanın altında alım yapanlara göre boşluksuz kaldılar.

Konjuge linoleik asit (CLA)

 1. Mavi peynir, Brie ve çedar gibi yüksek yağlı peynirler az miktarda konjuge linoleik asit (CLA) içeriyor.

 2. Araştırma, CLA'nın obezite, kalp hastalığı ve inflamasyonu önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Yüzde 100 çim beslenen hayvanlardan elde edilen peynir (ve tam yağlı süt ve tereyağı gibi diğer yüksek yağlı süt ürünleri) daha fazla CLA içerir.

 3. Süt tüketimi yalnızca süt tüketimini ve kalp sağlığını inceleyen bir araştırma incelemesine göre CLA içermez, ayrıca tam yağlı süt ürünlerinin daha fazla besin sağladığı ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğu görülür.

 4. Yoğurt ve peynir gibi fermente süt ürünlerinin kardiyovasküler sağlık üzerinde daha net bir etkisi olabilir.

 5. Maalesef, süt yüksek ısı ile pastörize edildiğinde, iyi bakteri ve enzimler gibi bazı faydalı bileşikler önemli ölçüde azalır.

Riskler

 1. Bazı insanlar peynire duyarlıdır. Peynir, laktoz intoleranslı insanlar tarafından sindirilemeyen bir şeker olan laktoz içerir, çünkü vücutlarında onu parçalayan enzim yoktur. Bu durumlarda, çok fazla laktoz gaz ve şişkinlik dahil olmak üzere sindirim sorunlarına yol açabilir.

 2. Neyse ki, bazı peynirler, Parmesan gibi laktozda çok düşüktür. Laktoz intoleransı olan insanlar bunları tolere edebilirler.

 3. İnsanlar aynı zamanda sütte bulunan ana proteinlerden biri olan kazeine alerjisi olabilir, bu durumda düşük laktozlu bir peynir yardımcı olmaz.

 4. Peynir aynı zamanda kalori yoğun bir besindir. Yediğiniz peynirin çeşidine bağlı olarak, ons başına yaklaşık 100 kalori alıyorsunuz.

 5. Ayrıca genellikle sodyumla doludur, bu da fazla yemek yemeyi kolaylaştırır ve tansiyonu yüksek olan insanlar için bir sorun olabilir.

 6. Peynir de yağ oranı yüksek ve bazı uzmanlar her ne kadar olmasa da, doymuş yağ alımınızı sınırlamanızı tavsiye ediyor.

 7. Son olarak, peynir lif içermiyor ve aşırı pastörize süt alımı kabızlığa neden olabilir.

Beslenme gerçekleri

 1. Beslenme profilleri bir peynir çeşidinden diğerine geniş bir çeşitlilik gösterir. Örneğin, mozzarella, 85 kalori ve ons başına 6.3 gram yağ içerir.

 2. Bunu ons başına 95 kalori ve 7.9 gram yağ olan Brie ile 113 kalori ve 9 gram yağ içeren çedar ile karşılaştırın.

 3. Düşük kalorili peynirlere bağlı kalmak istiyorsanız, kısmen yağsız mozzarella, İsviçre peyniri ve beyaz peynir deneyin.

 4. Sodyum bir endişe ise, ons başına sadece 20 miligram içeren İsviçre'yi deneyin.

 5. Yaşlanma sürecinde daha fazla tuz gerektirdiğinden sert peynirlerden uzak durun. Ayrıca en sevdiğiniz peynirlerin düşük sodyumlu çeşitlerini de arayabilirsiniz.

 6. Not: Bir ons peynir yaklaşık 1 inç küp boyutundadır. Yukarıdaki tüm peynirler tam yağlı versiyonlardır.

Paket servis

 1. Genel olarak, peynir birçok besleyici maddenin sağlıklı ve lezzetli bir kaynağıdır.

 2. Peynirde ara sıra atıştırmak veya salataya birkaç parça ekmek dökmek veya sebzelerin üzerine serpmek laktoz intoleransı veya alerjik olmadıkça herhangi bir soruna yol açmaz.

 3. Sizi sağlıksız peynir tüketimine iten şey peynirinizin altında kalan ve ne kadar yediğiniz. Pizza kabuğu, kraker, tortilla cipsi ve ekmek, üzerine koyduğunuz sağlıklı, bütün yiyeceklerin faydalarını iptal edebilir.

 4. İnsanların en uzun yaşadıkları, "Mavi Alanlar" olarak bilinen dünyanın bazı bölgelerinde, peynir dahil olmak üzere az miktarda tam yağlı süt ürünleri ve çok miktarda meyve, sebze yiyorlar , baklagiller, kepekli tahıllar, zeytinyağı ve deniz ürünleri.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407