Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Peynir altı suyu proteininin faydaları ve riskleri nelerdir?

Peynir altı suyu proteininin faydaları ve riskleri nelerdir?

 1. Süt, kazein ve peynir altı suyu olmak üzere iki proteinden yapılır. Peynir altı suyu proteini sütteki kazeinden ayrılabilir veya peynir yapımının bir yan ürünü olarak oluşturulabilir. Peynir altı suyu proteini, 9 esansiyel amino asitin tümünü içerdiğinden, eksiksiz bir protein olarak kabul edilir. Laktoz içeriği düşüktür.

 2. Peynir altı suyu proteini tüketimiyle ilgili birçok fayda var ve araştırmacılar sürekli olarak yeni terapötik özellikleri buluyorlar. Burada, faydaların neler olabileceğini açıklıyoruz ve bazı yan etkilere ve potansiyel risklere bakıyoruz.

Faydaları

 1. Kilo kaybına yardımcı olmak: Beslenme Metabolizmasında yayınlanan 158 kişiden oluşan bir çalışmada, peynir altı suyunu kesilenlere "vücut yağını kaybetmiş ve yağ tüketenlere göre daha fazla yağsız kas koruduğu gösterildi. içecek kontrolü. "

 2. Kanser önleyici özellikleri: Anticancer Research dergisinde kanser tedavisinde peynir altı suyu protein konsantresi kullanımı için umut verici sonuçlar yayınlandı. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

 3. Kolesterolün düşürülmesi: İngiliz Beslenme Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmada, 12 hafta boyunca 70 fazla kilolu erkeğe ve kadına peynir altı suyu takviyesi verildi ve lipid ve insülin seviyeleri gibi bir dizi parametre ölçüldü. "Peynir altı suyu grubunda toplam kazerol ve LDL kolesterolde kazein (grup) ile karşılaştırıldığında anlamlı bir azalma olduğunu bulmuşlardır."

 4. Astım: Peynir altı suyu proteini astımlı çocuklarda bağışıklık tepkisini artırabilir. Uluslararası Gıda Bilimi ve Beslenme Dergisi'nde yayınlanan 11 çocuğu kapsayan küçük bir çalışma, 1 ay boyunca günde iki kez 10 gram peynir altı suyu proteini ile desteklenmiş astımlı çocukların daha iyi bir immün tepkisi olduğunu buldu.

 5. Kan basıncı ve kardiyovasküler hastalıklar: International Dairy Journal'da yayınlanan araştırma, peynir altı suyu proteini ile desteklenen içeceklerin, hipertansiyonu olan hastalarda kan basıncını önemli ölçüde azalttığını; kalp hastalığı veya inme gelişme riskleri de daha düşüktü.

 6. HIV'li insanlarda kilo kaybının azaltılması: Clinical and Investigative Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırma, peynir altı suyu proteininin HIV-pozitif hastalar arasında kilo kaybını azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu.

Olası tehlikeler

 1. Süte alerjisi olan bazı kişiler özellikle peynir altı suyuna alerjisi olabilir. Orta dozlarda, peynir altı suyu proteini tipik olarak herhangi bir ters olaya neden olmaz. Bununla birlikte, çok yüksek dozlar tüketmek şunlara neden olabilir:

 2. Tutarlı yüksek doz peynir altı suyu proteini de akneye neden olabilir. Beslenme açısından, peynir altı suyu proteini çok sıradışı ve doğal bir eşdeğeri yok.

 3. Bazı insanlar, bunlar gibi besleyici olarak rafine edilmiş gıdalardan kaynaklanan risklerin olduğuna inanıyor, çünkü birçok besin maddesi içermesine rağmen, denge ağır bir şekilde proteine ​​yöneliyor.

Tipleri

 1. Üç ana peynir altı suyu proteini türü vardır; peynir altı suyu proteini konsantresi (WPC), peynir altı suyu proteini izolatı (WPI) ve peynir altı suyu proteini hidrolizatı (WPH).

 2. Şunlara sırasıyla bakalım:

 3. Ayrıca, WPH yaygın sindirilebilirliği ve azalmış alerjen potansiyeli nedeniyle tıbbi protein takviyelerinde ve bebek formüllerinde kullanılır.

Kas geliştirme ve kilo kaybı

 1. Direnç egzersizleriyle birlikte peynir altı suyu proteini takviyesi, kas protein sentezini iyileştirmeye ve yağsız doku kitlesinin büyümesini desteklemeye yardımcı olabilir.

 2. Uluslararası Spor Beslenme ve Egzersiz Metabolizması Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmada "direnç eğitimi sırasında peynir altı suyu proteini takviyesinin yalnızca direnç eğitimine kıyasla bazı faydalar sağladığı" sonucuna varıldı. Ayrıca, "peynir altı suyu proteini ile takviye edilen erkekler yağsız doku kütlesinde daha büyük bir nispi kazanç elde etti."

 3. Güç bakımından çok daha iyi kazanımlar kazeinle karşılaştırıldığında peynir altı suyu izolasyonu takviyesi ile ilişkilidir.

 4. Bu, Uluslararası Spor Beslenme ve Egzersiz Metabolizması Dergisi'nde yayınlanan bir başka çalışmada gösterildi; bu da, "eşleşmiş, dirençle eğitilmiş erkek peynir altı suyu izolatlarının iki grubunun, mukavemet açısından önemli ölçüde daha fazla kazanç sağladığı sonucuna varıldı. , yağsız vücut kitlesi ve yoğun bir 10 haftalık direnç eğitimi programı sırasında kazein ilavesine kıyasla yağ kütlesinde bir azalma. "

 5. Peynir altı suyu yalıtım takviyesi almak istiyorsanız, binlerce müşteri yorumuyla çevrimiçi mükemmel bir seçim var.

 6. En son Yvette Brazier tarafından Pzt 27 Kasım 2017 tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 7. Bounous, G. (2000). Peynir altı suyu protein konsantresi (WPC) ve kanser tedavisinde glutatyon modülasyonu. Antikanser Araştırması, 20 (6), 4785-4792. Http://www.vitamor.com/immunopro/Whey-protein-concentrate-and-gluthione-modulation-in-cancer-treatment.pdf

 8. Burke, D.G., Chilibeck, P.D., Davison, K.S., Candow, D.C., Farthing, J., Smith-Palmer, T. (2001). Peynir altı suyu proteini takviyesinin kreatin monohidrat ile ve onsuz yağsız doku kitlesi ve kas kuvveti üzerine direnç eğitimi ile etkisi [!Özet

 9. Cribb, P.J., Williams, A.D., Carey, M.F., Hayes, A. (2006). Peynir altı suyu izolasyonu ve direnç antrenmanının güç, vücut kompozisyonu ve plazma glutamin üzerine etkisi. Uluslararası spor beslenme ve egzersiz metabolizması dergisi, 16 (5), 494-509. Http://journals.humankinetics.com/doi/abs/10.1123/ijsnem.16.5.494

 10. Fluegel, S.M., Shultz, T.D., Powers, J.R., Clark, S., Barbosa-Leiker, C., Wright, B.R., Miller, A.J. (2010). Peynir altı suyu içecekler, prehipertansif ve hipertansif genç erkek ve kadınlarda kan basıncını azaltır. Uluslararası süt dergisi, 20 (11), 753-760. Http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S095869461000141X

 11. Lothian, J.B, Gray, V., Lands, L.C. (2006). Atopik astımlı çocuklarda peynir altı suyu proteininin immün yanıtı modüle etme etkisi [!Özet

 12. Pal, S., Ellis, V., Dhaliwal, S. (2010). Peynir altı suyu proteini izolatının aşırı kilolu ve obez kişilerde vücut kompozisyonu, lipitler, insülin ve glukoz üzerindeki etkileri. İngiliz beslenme dergisi, 104 (05), 716-723. Https://www.cambridge.org/core/services/aop-cambridge-core/content/view/S0007114510000991

 13. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 14. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407