Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Patlıcan Alerjisi: Belirtiler, Kaçınılması Gereken Yiyecekler ve Daha Fazlası

Bakış

 1. Patlıcan alerjisi nadirdir, ancak mümkündür. Patlıcan, gecelik aile ailesinin bir üyesi.

 2. Sebze olarak kabul edilmesine rağmen, patlıcan aslında bir meyvedir. Patlıcan burger gibi vejeteryan yemeklerinde et yerine kullanılan bir üründür. Birçok mutfak türü patlıcanın içine karışır, bu yüzden uyanık olmak önemlidir.

 3. Patlıcan alerjisinin belirtileri diğer gıda alerjilerine benzer. Yiyecek alerjilerinin çoğu çocukluk döneminde gelişir, ancak daha sonra yaşamda da ortaya çıkabilir. Çocukların yüzde 6'sına ve yetişkinlerin yüzde 4'üne en az bir tane gıda alerjisi var. Daha önce sorun yaşamadan yemiş olsanız bile patlıcanın alerjisi olabilir.

Patlıcan alerjisi belirtileri

 1. Patlıcan alerjisinin semptomları genellikle diğer gıda alerjilerine benzer. Belirtileri şunlardır:

 2. Çoğu durumda, patlıcan alerjisi olan kişiler, meyveyi aldıktan birkaç dakika sonra semptomlar yaşarlar. Bazen, belirgin semptomlar ortaya çıkmadan birkaç saat geçebilir.

 3. Şiddetli durumlarda patlıcan alerjisi anafilaksiye neden olabilir. Bu potansiyel olarak yaşamı tehdit edici bir alerjik reaksiyondur.

 4. Anafilaksi belirtileri şunları içerir:

 5. Patlıcan alerjilerinde anafilaksi nadiren görülür, ancak mümkündür. Semptomlara başlarsanız derhal tıbbi yardım alın. Bir epinefrin otomatik enjektörünüz (Epi-Pen) varsa, yardım beklerken ilacı hemen vermelisiniz. İlacı kendiniz enjekte edemiyorsanız yardım için sinyal verin.

 6. Ne aramalı: Çocuklar ve yiyecek alerjileri >>

Patlıcan alerjiniz varsa ne yapmalısınız? Genellikle küçük bir alerjik reaksiyonu, difenhidramin (Benadryl) gibi reçetesiz satılan antihistamin ile tedavi edebilirsiniz.

 1. Patlıcan yedikten sonra ilk kez semptomlar yaşıyorsanız doktorunuza görünün. Alerjinizi onaylamak için bir kan testi yapabilirler ve patlıcanla gelecekteki temasın nasıl ele alınacağı konusunda rehberlik ederler. [! 97848 => 1140 = 3!] Anafilaksi semptomlarınız varsa acil tıbbi yardım alın. Çoğu anafilaksi vakasında, semptomlar alerjene maruz kaldıktan birkaç dakika sonra ortaya çıkar. Anafilaksi, tedavi edilmeden bırakıldığında yaşamı tehdit edici olabilir.

 2. Yakınınızdaki biri anafilaksi içindeyse, şunları yapmalısınız:

 3. Eğer şimdiye kadar patlıcan üzerine hiç alerjik reaksiyon göstermediyseniz, doktorunuz bir Epi-Pen yazacaktır. Acil bir durumda daima el altında tutun.

 4. Patlıcan ve diğer gece gölgelerinin yerine başka ne yiyebilirim?

 5. Gecelik meyvelere ve sebzelere karşı alerjisi olan insanlar için çeşitli alternatif besinler var. Kök sebzelerin, turpların, kabakların, kerevizlerin, sarı kabakların veya portobello mantarlarının tadını çıkarın.

Kaçınılacak yiyecekler

 1. Patlıcan alerjisi geliştirdiğinizi düşünüyorsanız, doktorunuza görünün. Patlıcanın alerjik bir reaksiyonu olup olmadığını veya belirtilerinizin farklı bir altta yatan durumdan kaynaklandığını doğrulayabilirler.

 2. Doktorunuz patlıcan alerjinizi onaylarsa, alerjinizin tüm izlerini diyetinizden çıkarmalısınız. Bu, gelecekteki alerjik reaksiyonların önlenmesine yardımcı olacaktır.

 3. Patlıcan alerjisi olan kişiler de diğer gece gölgeleriyle temas etmekten kaçınmalıdır. Ayrıca alerjik reaksiyonu tetikleyebilirler.

 4. Nightshades şunları içerir:

 5. Patlıcanlarda doğal olarak bulunan bir kimyasal olan salisilat da sorun olabilir. Aşağıdaki meyve ve sebzelerde de bulunabilir:

 6. Bazı insanlar için bu yiyecekler benzer bir alerjik tepkiye neden olabilir. Onlardan kaçınmak isteyebilirsiniz.

 7. Salisilat ayrıca reçetesiz satılan (OTC) ağrı kesici aspirin (Ecotrin) 'deki ana bileşenlerden biri. Sizin için daha iyi bir OTC seçeneği hakkında doktorunuzla konuşun. Doktor ibuprofen (Advil) veya naproksen (Aleve) önerebilir.

 8. Yiyecek etiketlerini okuyun. Dışarıda yemek yerken, sipariş ettiğiniz hiçbir şeyin potansiyel veya onaylanmış alerjenler içermediğini daima onaylayın. Her zaman yemenin güvenli olduğundan emin olmak için verdiğiniz herhangi bir yiyecek veya içecek ile ilgili sorular sorun.

Yemek yerine

 1. Beyaz patatesler masanın dışında olmasına rağmen, tatlı patatesleri yemeniz güvenlidir. Tatlı patates, sabah zafer ailesinin bir parçasıdır.

 2. Siyah, beyaz ve pembe karabiber, kırmızı biber baharatları için uygun bir alternatif görevi görebilir. Piperaceae familyasındaki çiçekli bir asmadan alınırlar.