Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Patatesli Ekmek Sağlıklı mı?

Protein

 1. Patates püresi kullanarak veya normal unlardan bazılarını patates unu veya patates gevreği ile değiştirerek patates ekmeği yapabilirsiniz. Her iki durumda da, patatesler genel besin değerini yükseltir ve lif ve çinko ve demir gibi besinler için tam buğday ekmeğiyle karşılaştırılabilir olmasını sağlar. Patates ekmeği aynı kaloriye ve proteine ​​sahiptir, ancak beyaz veya tam buğday ekmeğinden önemli ölçüde daha fazla potasyum sağlar.

Benzer makrobesinler

 1. Patates, beyaz veya tam buğday ekmeğini tercih edip, aynı kalorileri, karbonhidratları ve proteinleri alırsınız. Bir dilim patatesli ekmek, beyaz ve tam buğdaydan sadece 4 ila 5 kalori daha yüksek olan 85 kaloriye sahiptir. Patates ve tam buğday ekmeği, dilim başına 4 gram protein içerir, ancak beyaz ekmek 3 gram ile geride kalmaz. Her üç tipte de 14 ila 15 gram toplam karbonhidrat bulunur. Ayrıca bir dilim patates ekmeğinden günlük kalsiyum, demir ve B-6 vitamini değerinizin yüzde 4 ila 6'sını alırsınız.

Fiberin Yükselmesi

 1. Patates ekmeği, elyaf söz konusu olduğunda normal beyaz ekmeğe göre avantajlıdır. ABD Tarım Bakanlığı Besin Veri Tabanına göre bir dilim jenerik patates ekmeği 2 gram lif içermektedir. Bu, bir dilim tam buğday ekmeğinde bulunan aynı miktarda lif, ancak bir dilim beyaz ekmekten elde edeceğiniz miktarın neredeyse üç katı. Elde ettiğiniz lif miktarı, patates ile birlikte kullanılan unun tam tahıllı veya işlenmiş olmasına bağlı olarak bir marka patates ekmeğinden diğerine değişebilir. Patates unu çok amaçlı beyaz undan üç kat daha fazla lif içerirken, tam buğday unu diğer ikisinden daha fazlasını sağlar.

Önemli derecede daha fazla potasyum

 1. ABD Tarım Bakanlığı tarafından yayınlanan bir Gıda Araştırmaları Araştırma Grubu raporuna göre, çoğu Amerikalılar günlük diyetinize daha fazla potasyum eklemeniz gerekir, çünkü çoğu Amerikalı önerilen diyet ödeneğinin yalnızca yarısını tüketir. Patatesli ekmek seçerek alımınızı artırabilirsiniz. Bir dilimde 230 miligram potasyum vardır; bu da günlük tüketmeniz gereken 4.700 miligramın yüzde 5'idir. Patates ekmeği, tam buğday ekmeğinden neredeyse üç kat daha fazla ve beyaz ekmeğe göre yedi kat daha fazla ekmek sağlar. Potasyum, kardiyovasküler sağlığınızı korur çünkü kan basıncını düşürerek çok fazla sodyumun etkisini dengelemektedir.

İyi Folat Kaynağı

 1. Patatesli ekmek iyi bir folat kaynağı olsa da, beyaz ekmekle aynı miktarda içerir. Ancak, tam buğday ekmeği folik asit ile zenginleştirilmediği sürece, tam buğday ekmeğinden önemli ölçüde daha fazla folat sağlar. Folat ve folik asit vücudunuzda aynı şekilde çalışır, ancak folik asit takviyelerinde kullanılırken folat doğal olarak oluşan bir formdur. Folat, DNA ve proteini sentezleyenler dahil olmak üzere birçok metabolik aktiviteyi aktive eder. Aynı zamanda, S-adenosilmetionin veya SAMe adında bir madde üretilmesine yardımcı olur ve bu da nörotransmiterler yapılmasına yardımcı olur. Folat için BKİ 400 mikrogramdır. Bir dilim patates ekmeğinden 48 mikrogram elde edeceksiniz.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407