Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Patatesler İyi Karbonhidrat mı?

Pişirme Yöntemine Göre

 1. Bir karbonhidratın iyi bir karbonhidrat sayılması için, karbonhidrata ek olarak vitamin ve mineraller sağlaması gerekir. En önemlisi, iyi bir karbonhidratın lif içermesi gerekir. Lif, kan şekeri seviyelerini yönetmede, kan kolesterol seviyesini düşürmede ve dolgunluk hissi yaratmada yardımcı olur. Patatesler bu tanımı, hazırlanma şekilleri ve tüketilen miktarlar da dahil olmak üzere belirli parametreler altında karşılamaktadır. Ancak, bazı nişasta türlerinden veya yüksek glisemik indeksi olan yiyeceklerden kaçınması gereken bazı kişiler patates tüketimini sınırlamalıdır.

Vitaminler ve Mineraller

 1. Patates, vitamin ve mineral içeren iyi karbonhidrat ihtiyacını karşılar. Orta boy bir patates, bir muzdan daha fazla potasyum, önerilen günlük C vitamini değerinin yaklaşık yarısı ve önemli miktarda B-1, B-6 ve folat vitaminleri içerir. Bu vitaminler ve minerallerin hepsi esastır, yani vücudunuzun onları diyet kaynakları yoluyla elde etmesi gerekir.

Lif

 1. Patates ayrıca "iyi karbonhidrat" etiketi için ikinci şartı da içeriyor. Lif içerirler. USDA Besin Veri Tabanı, tavsiye edilen günlük alımın yaklaşık yüzde 10'u kadar olan, 3.8 gram fiber içeren cilde sahip orta büyüklükte bir patates listeler. İlginçtir ki, patatesin nişastasının bir kısmı "dirençli nişastadır", yani sindirime dayanıklıdır. Bu, patateslerin pişirildiği ancak daha sonra patates salatalarında olduğu gibi soğuk yenildiği zaman olur. Elyaf olmasa da, bu dayanıklı nişasta benzer şekillerde etki eder ve sağlık açısından benzer yararları olabilir.

Ek Yararlar

 1. Diyetinizde yağ, sodyum veya kolesterolü düşürmeye çalışıyorsanız, patatesler bu maddeleri içermedikleri için iyi bir seçimdir. Ayrıca yüksek tokluk indeksi var. Bu, fazla yemek yemeden tam hissetmenize yardımcı olabileceği anlamına gelir.

Uyarı

 1. Patateslerin faydaları ve iyi bir karbonhidrat olarak adlandırılmaları hazırlandıkları takdirde ihmal edilebilir. Yemek pişirmek veya kaynatmaktan dolayı besin maddelerinin kaybolmasını önlemek için, yemeği hazırlarken cildinizi açık tutunuz. Her ne kadar cilt açık bir şekilde beslense en iyi bahis olsa da, patateslerinizin derisiz olmasını istiyorsanız, pişirdikten sonra soyunmasını bekleyin. Ayrıca, derin yağda kızartılmış patatesler ya da tam yağlı tereyağı, krema ya da peynirle hazırlanmak, bu sağlıklı, yağsız yiyecekleri kaçınılması gereken kalorili, yüksek yağlı yiyeceklere dönüştürür.

İyi Bir Karbonhidrat Sizin İçin Kötü Olduğunda

 1. Patates sayesinde sağlıklı bireyler için patatesler iyi bir karbonhidrat olabilir, Harvard Halk Sağlığı Okulu, yüksek oranda sindirilmiş nişasta içeriği nedeniyle ne kadar yediğinizi önerir. Bu nişasta, kan şekeri seviyesini etkileyen şekilde şeker ve tatlılara benzer. Bu nedenle, diyabetik veya prediyabetik olan insanlar bu bitkinin sadece sınırlı bölümünü yemelidirler.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407