Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Patates ve Kolesterol: Gerçekleri Tanıyın

En alt satırda

 1. Birçoğumuz diyetimizde daha fazla lif almamız gerektiğini biliyoruz, ama neden bu kadar önemli lif? Ve kolesterol ile ne ilgisi var?

 2. Amerikan Kalp Birliği, çözünür lifli yüksek bir diyet yemenin LDL veya "kötü" kolesterol seviyenizi azaltmanıza yardımcı olabileceğini bildirdi. Aslında, kolesterol seviyelerinizi yönetmede trans ve doymuş yağ oranı düşük diyetlerden daha iyi bir iş çıkarır. Bu yağlar, kolesterol söz konusu olduğunda olağan suçlulardır.

 3. Patateslerin girdiği yer. Patatesler lezzetli, besleyici ve çok yönlü değil, aynı zamanda çözülebilir lif ve çözülmeyen lif içeriyor. Derisi olan orta büyüklükte bir patates, 5 gramdan daha az lif içerir. Elyafın çoğu deride bulunur.

 4. Çalışmalar, bazı çözünür liflerin safra asitlerine bağlandığını göstermektedir. Bunlar sindirime yardımcı olan bileşiklerdir ve kolesterolden yapılmışlardır. Asitlere bağlanma vücuttaki kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Vücut daha fazla safra asidi yapmak için kolesterolü kullanmak zorundadır.

 5. Elyafı yüksek olan yiyecekler vücudumuz için başka şekillerde de yardımcı olabilir. Tansiyonu ve enflamasyonu düşürdüğü bilinmektedir. Ayrıca şeker emilimini yavaşlatabilir ve yemekten sonra kan şekeri seviyelerini stabilize edebilirler.

Yüksek kolesterol ne sebep olur?

 1. Kolesterol, kanda lipoproteinler adı verilen paketlerde dolaşıyor. İki genel lipoprotein sınıfı vardır:

 2. Her iki türden de sağlıklı seviyede olmak sağlık için çok önemlidir.

Daha sağlıklı bir patates

 1. Patatesler çok sağlıklıysa, neden patates kızartması veya patates püresi yemek o kadar sağlıklı değil?

 2. Bir patatesdeki liflerin çoğu deride bulunduğundan, cildi çıkarmak yararlı liflerin çoğunu giderir. Ve patateslerin kendileri kalp sağlığına kavuşurken, onları hazırlama yöntemlerimizden bazıları değildir. Örneğin, yağda patates kızartması yağ ekler. Aynı patates püresi, tereyağı, ekşi krema ve süt ile yüklemek için de geçerli. Bunların hepsi patateslere yağ ekler ve trans veya doymuş yağların yüksek kolesterol seviyelerine katkıda bulunduğu bilinmektedir.

 3. Bu, hala patateslerden zevk alamayacağınız anlamına gelmiyor. Patatesinizi pişirin ve yerine daha sağlıklı bir tereyağı alternatifi veya bir miktar zeytinyağı kullanmayı deneyin. Patates püresi yaparken, az yağlı bir yoğurt vermek için yağsız süt ve az veya az yağlı yoğurt ekleyin. Lezzet için kekik, karabiber veya sarımsak gibi baharatlar kullanın.

 4. Tavsiye edilen günlük lif alımı:

Kolesterolü kontrol altında tutma

 1. Kolesterol sadece gıdalardan gelmiyor. Aynı zamanda doğal olarak insan vücudunun hücrelerinde de bulunur. Bu bize hem sindirim, hem de hormon ve D vitamini üretiminde yardımcı oluyor.

 2. Yüksek LDL kolesterol seviyesine sahip olmak sizi kalp hastalığı için daha fazla risk altına sokabilir. Kalbinize veya beyninize giden kan akışını sınırlayan arter tıkanmasına katkıda bulunabilir. Bu kalp krizine veya felce neden olabilir.

 3. İşte kolesterol sayılarınızın nerede olması gerektiği - ve olmaması gereken - optimal sağlık için:

 4. Düzenli kan çalışması, kolesterol seviyelerinizde sekmeleri tutmanıza yardımcı olabilir. İyi yemek, genel sağlığa da katkıda bulunur. Patates uygun beslenme ve sağlık yönetiminde önemli bir rol oynayabilir. O zaman patatesleri geç!

 5. Kolesterol sadece gıdalardan gelmiyor. Aynı zamanda doğal olarak insan vücudunun hücrelerinde de bulunur. Bu bize hem sindirim, hem de hormon ve D vitamini üretiminde yardımcı oluyor.

 6. Yüksek LDL kolesterol seviyesine sahip olmak sizi kalp hastalığı için daha fazla risk altına sokabilir. Kalbinize veya beyninize giden kan akışını sınırlayan arter tıkanmasına katkıda bulunabilir. Bu kalp krizine veya felce neden olabilir.

 7. İşte kolesterol sayılarınızın nerede olması gerektiği - ve olmaması gereken - optimal sağlık için:

 8. Düzenli kan çalışması, kolesterol seviyelerinizde sekmeleri tutmanıza yardımcı olabilir. İyi yemek, genel sağlığa da katkıda bulunur. Patates uygun beslenme ve sağlık yönetiminde önemli bir rol oynayabilir. O zaman patatesleri geç!Donate - BNB: bnb16ghhqcjctncdczjpawnl36jduaddx5l4eysm5c