Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Patates Kızartmasına Karşı Tatlı Patates: Beslenme, Kalori ve Daha Fazlası

Alt satırda

 1. Tatlı patates kızartması, Fransız kızartmasından daha sağlıklı olduğu konusunda bir üne sahiptir, ancak sizin için gerçekten daha iyi olup olmadıklarını merak edebilirsiniz.

 2. Sonuçta, her iki tür de genellikle derin yağda kızartılıyor ve çok büyük porsiyonlarda servis ediliyor.

 3. Bu makale, tatlı patates ve patates kızartmasının beslenmesini ve ayrıca potansiyel sağlık etkilerini gözden geçiriyor.

Beslenme Karşılaştırma

 1. Mağazada satılan dondurulmuş patates kızartması için en ayrıntılı hazır bilgi bilgileri!

 2. Aşağıdaki beslenme karşılaştırması, dondurucudan (1) olduğu gibi pişirilebilecek 3 onsluk (85 gram) porsiyon - veya 10-12 adet dondurulmuş patates kızartması içindir. ):

 3. * Yağ ve sodyum içeriği her iki kızartmanın farklı markalarına göre değişebilir.

 4. Tatlı patates kızartması kalorilerde ve karbonhidratlarda biraz daha yüksektir, fakat aynı zamanda patates kızartmasından daha yoğundur.

 5. En büyük besin maddesi farkı, patates kızartması A vitamini içermiyor, tatlı patates kızartması ise bu besleyicide yüksek. A vitamini görüş ve bağışıklık sisteminiz için önemlidir (2).

Porsiyon Ölçüsü ve Pişirme Yöntemleri

 1. Buna karşılık, restoranlardaki patates kızartması tipik olarak derin yağda kızartılıyor - bu da kalori içeriğini neredeyse ikiye katlıyor.

 2. Her çeşit fast-food kızartmasının büyük bir porsiyonunda bazı insanların bütün bir öğünde ihtiyaç duyduğu kadar kalori vardır.

 3. Ek olarak, küçük porsiyondan ziyade büyük bir porsiyon tercih ederseniz, karbonhidrat ve yağ içeriği ikiye katlanır - ne olursa olsun Fransız veya tatlı patates kızartması.

Kızartma Konusunda Endişeler

 1. Geçtiğimiz birkaç on yıl boyunca haber manşetlerine neden olan iki konu, patates kızartmasında trans yağ ve akrilamid.

 2. Patates kızartması ve diğer işlenmiş gıdalardaki trans yağ 1990'lı yıllarda artan kalp hastalığı riskine bağlı çalışmalar nedeniyle büyük bir endişe haline geldi (3, 4).

 3. Neyse ki, yeni FDA kuralları Haziran 2018’den bu yana ABD gıda tedarikinde, kısmen gıda tedarikinde kalabilmesine rağmen, kısmen hidrojene yağın (birincil trans yağ kaynağı) kullanılmasını yasaklıyor 2020 Ocak ayına kadar stoklar tükendi (5).

 4. Bu nedenle, artık patates kızartması bileşen listelerinde "kısmen hidrojene yağ" görmemelisiniz ve beslenme bilgilerinde listelenen trans yağları bulmamalısınız.

 5. Bununla birlikte, derin yağda kızartılmış gıdaların alımınızı sınırlandırmanız muhtemelen akıllıca olacaktır, çünkü iki çalışma yağ fritözde tekrar tekrar kullanıldığında az miktarda trans yağ oluşabileceğini göstermektedir (6, 7).

 6. Akrilamid, 2002 yılında kızartmalar da dahil olmak üzere pişmiş, nişastalı gıdalarda bulunan potansiyel olarak zararlı bir bileşiktir. Aslında, patates kızartması akrilamid'in başlıca diyet kaynaklarından biridir (8, 9, 10).

 7. Nişastalı yiyecekler kızartıldığında amino asit asparagin ve bazı şekerler arasında bir tepkimeyle oluşur ve - daha az oranda - pişirildiğinde veya kızartıldığında (11, 12).

 8. Patates kızartmasında akrilamid seviyelerinde yapılan çalışmaların çoğu Fransız kızartmasını test etmiş olsa da, bu bileşik aynı zamanda tatlı patates kızartmasında da oluşur ve kızartmayı kahverengi yapan şeydir (13).

 9. Akrilamid insanlarda "muhtemelen kanserojen" olarak sınıflandırılmıştır. Bununla birlikte, bu, bileşiğin yüksek dozlarında verilen hayvanların çalışmasına dayanmaktadır (14). [! 4717 => 1140 = 4!

 10. Ek olarak, gıda tedarikçileri, bazı katkı maddeleri ile patates kızartması gibi - akrilamid seviyelerini düşürmek için çeşitli stratejiler kullanabilirler, ancak yasalarca gerekli değildir (13, 19, 20).

 11. Sıfırdan patates kızartması yapıyorsanız, patatesleri soğutmaktan, kızartma yapmak yerine pişirmekten, patates dilimlerini suya batırmadan 15-30 dakika bekletip ısıtmaktan akrilamid oluşumunu azaltabilirsiniz. sadece altın olana kadar kahverengi değil (12, 13, 21, 22).

Düzenli Tüketim Hastalık Riskini Artırabilir

 1. Patates kızartması, yüksek alımın obezite, tip 2 diyabet ve yüksek tansiyon riskinizi artırabileceğini gösteren yeni araştırmalar nedeniyle artan bir inceleme altına girmiştir.

 2. Bir çalışma, dört günlük bir süre içinde (25) 3.35 pound (1.5 kg) kazanılan günlük ilave bir Fransız kızartması servisiyle ilişkilendirildi.

 3. Araştırmalar ayrıca haftada en az bir veya iki kez patates kızartması yemenin yetişkinlerde ve çocuklarda yiyecek bağımlılığı riskini ikiye katlayabileceğini göstermektedir (26, 27). [! 4717 => 1140 = 5!

 4. Patates kızartması ve tatlı patates kızartması, kan şekerinizi yükselten karbonhidrat bakımından zengindir.

 5. Bir gıdanın potansiyel kan şekeri etkisinin bir ölçüsü olan glisemik indeks (GI), kızartılmış tatlı patatesler için 76 ve 100 puanlık bir ölçekte kızarmış beyaz patatesler için 70'tir (28). .

 6. Bunlar orta değerlerdir ve iki patates kızartmasının da kan şekerinizi benzer şekilde artırabileceğini düşündürür (29).

 7. Gözlemsel bir çalışmada, haftada 3 veya daha fazla porsiyon patates kızartması yediğini bildiren kişiler, vücut ağırlıklarına bakılmaksızın,% 2 daha yüksek tip 2 diyabet riski bulunduğunu bildirmişlerdir (30).

 8. Ek olarak,% 66 daha yüksek tip 2 diyabet riski olan Fransız kızartması tüketiminde günlük 5.4 ons (150 gram) artışa bağlanan sekiz çalışmanın gözden geçirilmesi (31).

 9. Bu çalışmalar patates kızartmasının diyabet riskini arttırdığını kanıtlamamasına rağmen, kan şekerinizi düşürmeye çalışıyorsanız her iki türü de kesmek akıllıca olabilir.

 10. Bazı gözlemsel araştırmalar, kızarmış yiyeceklerin daha fazla alınmasının kalp hastalığı riskini artırabileceğini göstermektedir - ancak çalışmalar, patates kızartmasını suçlu olarak saptayabilmiş olmamıştır (24, 32, 33, 34). ).

 11. Büyük bir gözlem çalışmasında, haftada 4 veya daha fazla patates kızartması yiyen insanlar, ayda bir kereden az yemek yiyenlere kıyasla% 17 daha yüksek tansiyon riski taşıyordu (35).

 12. Bu bulguların arkasındaki nedenler belirsiz ancak yüksek tansiyon riskini artırabilecek kilo alımı ile ilgili olabilir (36, 37, 38).

Hangi Tipi Seçmelisiniz?

 1. En iyi seçimi yapmak için, aynı miktarlarda yenildiğinde patates ve patates kızartmasının sağlığa etkilerini doğrudan karşılaştıran çalışmaların yapılması ideal olacaktır. Ancak, bu tür çalışmalar mevcut değildir.

 2. Yine de pek çok insanın diyetleri A vitamini için Günlük Günlük Alım (RDI) ile sınırlı kalıyor. Tatlı patates kızartması, A vitamini alımınızı artırırken, Fransız kızartması bu vitaminden yoksun (39).

 3. Ayrıca, bilinenleri temel alarak iki çeşit patates kızartmasını karşılaştırabilirsiniz:

 4. Bu karşılaştırmaya göre, tatlı patates kızartması daha iyi bir seçim olabilir. Yine de, büyük boy derin yağda kızartılmış tatlı patates kızartmasını düzenli olarak yememelisiniz.

 5. Tatlı patates kızartmasının sağlık riskleri üzerine yapılan çalışmaların ve kanıtların bulunmaması, patates kızartması kadar tatlı patates kızartması yemeyen insanlardan kaynaklanıyor olabilir. Moderasyon muhtemelen anahtardır.

Alt satırda

 1. Tatlı patates kızartması kalorilerde ve karbonhidratlarda patates kızartmasına göre biraz daha yüksektir, fakat aynı zamanda A vitamini bakımından da yüksektir - bu da onlara besin değeri verir.

 2. Yine de, aşırı büyüklükteki porsiyonlarda servis edilen her türlü derin yağda kızartılmış patates kızartması - birçok restoranda olduğu gibi - kilo alma riskinizi ve buna bağlı sağlık problemlerinizi artırabilir.

 3. Ne tür olursa olsun dondurulmuş veya ev yapımı patates kızartması pişirmek daha iyi bir seçimdir. Bu size porsiyon büyüklüğünüz üzerinde daha fazla kontrol sağlar ve kalori alımınızı sınırlamanıza yardımcı olur.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407