Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Patates Chip Beslenme Değerlerini Bırakıyor

Akıllıca Seçim Yapma

 1. Çoğu insan yağda kızartılmış ve tuz serpilmiş patateslerden yapılan patates cipsi sever. Patates cipsi genellikle sandviçlere ve piknik yiyeceklere garnitür olarak bulunur veya bir çerez olarak kendileri tarafından tüketilir. Lay's, çok popüler bir patates cipsi markasıdır. Her biri farklı beslenme seviyelerine sahip çeşitli cipsler sunar. Her türün beslenme etiketlerini okumak önemlidir.

Faydaları

 1. Patates cipslerinin genelde sağlıklı olduğu bilinmemekle birlikte, olumlu bir tarafı vardır. Lay's Classic Patates Cipsi, koruyucu veya katkı maddesi içermez. Bu cipslerin 1 oz porsiyonunda kolesterol, 1 g lif, yüzde 9 potasyum ve yüzde 10 C vitamini yoktur. Ayrıca sağlıklı çoklu doymamış ve tekli doymamış yağlara, sadece yüzde 6 doymuş yağa ve trans yağ içermezler. Yüzde 7'de, sodyum da o kadar yüksek değildir. FDA, bir besleyicinin yüzde 5'inin veya daha azının düşük olduğunu, yüzde 20 veya daha fazlasının yüksek olduğunu açıklıyor.

Olumsuz

 1. Negatif tarafta, Lay's klasik cipslerinin 1 oz porsiyonunda 150 kalori var. Ayrıca, FDA'nın tavsiyelerine göre, yüzde 16'ya kadar yüksek seviyeye yakın toplam yağ var. Lay'in pazarlaması müşterilere birden fazla yemek yemesini söylese de, gerçekte yedikleri sayıyı sınırlamak isteyebilirler.

Malzemeler

 1. Classic Lay çiplerinin içerikleri şaşırtıcı derecede basittir. Sadece patates, ayçiçeği veya mısır yağı ve tuz içerirler. Lay'in web sitesi hiçbir katkı maddesi ve koruyucu madde olmadığını iddia ediyor, bu atıştırmayı diğer birçok seçenek kadar sağlıksız yapmıyor.

Tipleri

 1. Lay's, "Barbecue", "Cheddar Sour Cream" ve "Cajun Herb Spice" dahil olmak üzere birçok çeşit patates cipsi sunuyor. Lay's, yüzde 4 sodyumla düşük sodyum çeşitliliği ve normal Lay's kalorisinin yarısı ile yağsız hafif bir versiyon sunuyor. Lay's ayrıca daha doğal malzemelerle yapıldığını ve deniz tuzu bulunduğunu iddia eden "Doğal" patates cipsi içeriyor. Şirket web sitesine göre daha sağlıklı bir seçim için su ısıtıcısıyla pişirilmiş patates cipsi ve kızartılmış yerine fırında pişmiş cips de sunar.

Hususlar

 1. Lay'in "hafif" çeşitlilikteki çipleri daha az yağ ve daha az kaloriye sahiptir, ancak Olestra içerir. Olestra uzun zamandır tartışmalı. 2004’te, Kamu Yararına Bilim Merkezi, Olestra’nın Lay’ın ürünlerine döndüğünü ve tartışmalı WOW! Olestra yan etkileri ile ilişkili cips çeşitleri. Merkez, FDA'nın Olestra'nın ishal ve krampları da dahil olmak üzere 20.000'den fazla olumsuz etki raporunun gönderildiğini iddia ediyor.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407