Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Patates 101: Beslenme Değerleri ve Sağlık Etkileri

Alt satırda

 1. Patatesler, patates bitkisi Solanum tuberosum'un kökleri üzerinde yetişen yeraltı yumrularıdır.

 2. Bu bitki, gece gölgesi ailesinden ve domates ve tütün ile ilgili.

 3. Güney Amerika'ya özgü, 16. yüzyılda patatesler Avrupa'ya getirildi ve şimdi dünya çapında sayısız çeşitte yetiştiriliyor.

 4. Genellikle haşlanmış, fırınlanmış veya kızartılmış olarak yenir ve sık sık garnitür veya atıştırmalık olarak servis edilir.

 5. Yaygın patates bazlı yiyecekler ve yiyecek ürünleri arasında patates kızartması, patates cipsi ve patates unu bulunur.

 6. Bu makale size patatesler hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatıyor.

Beslenme Değerleri

 1. Derili pişmiş patatesler, potasyum ve C vitamini gibi pek çok vitamin ve mineral kaynağıdır

 2. Taze iken suda yüksek olmasının yanı sıra, patatesler temel olarak karbonhidrattan oluşur ve ılımlı miktarda protein ve lif içerir - ama neredeyse hiç yağ içermez.

 3. 2/3 su bardağı (100 gram) haşlanmış patates - cilde pişirilmiş ancak tuzsuz - bulunan besinler (1):

 4. Patates, temel olarak nişasta formundaki karbonhidratlardan oluşur. Karbon içeriği kuru ağırlıkça% 66-90 arasında değişmektedir (2, 3, 4).

 5. Basit şekerler - sükroz, glikoz ve fruktoz gibi - az miktarda da bulunur (5).

 6. Patatesler genellikle glisemik indekste (GI) üst sıralarda yer alır, bu da onları diyabet hastaları için uygun değildir. GI, yiyeceklerin yemekten sonra kan şekeri artışınızı nasıl etkilediğini ölçer.

 7. Bununla birlikte, bazı patatesler orta seviyede olabilir - çeşitlilik ve pişirme yöntemlerine bağlı olarak (6, 7).

 8. Patateslerin pişirildikten sonra soğutulması kan şekeri üzerindeki etkilerini azaltabilir ve GI'lerini% 25-26 oranında azaltabilir (8, 9).

 9. Patatesler yüksek lifli yiyecekler olmasa da, onları düzenli olarak yiyenlere önemli bir lif kaynağı sağlayabilirler.

 10. Ciltteki lif seviyesi en yüksektir, bu da patatesin% 1-2'sini oluşturur. Aslında, kurutulmuş ciltler yaklaşık% 50 fiberdir (10).

 11. Patates lifleri - pektin, selüloz ve hemiselüloz gibi - çoğunlukla çözünmez (11).

 12. Ayrıca bağırsaklarınızdaki dost bakterileri besleyen ve sindirim sağlığını iyileştiren çeşitli türde dirençli nişasta içerirler (12).

 13. Dirençli nişasta ayrıca kan şekeri kontrolünü iyileştirerek, yemeklerden sonra kan şekeri artışınızı düzenler (13).

 14. Sıcak patateslerle karşılaştırıldığında, soğutulmuş olanlar daha yüksek miktarda dirençli nişasta sunarlar (8).

 15. Patatesler protein bakımından düşüktür, taze iken% 1-1.5 ve kuru ağırlığa göre% 8-9 arasında değişmektedir (10, 14).

 16. Aslında, buğday, pirinç ve mısır gibi diğer genel gıda mahsullerine kıyasla en az miktarda protein var.

 17. Bununla birlikte, bir bitki için patateslerin protein kalitesi çok yüksektir - soya fasulyesi ve diğer baklagillerden daha yüksektir (10).

 18. Patateslerdeki ana protein, bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilen patatin olarak adlandırılır (15).

Vitaminler ve Mineraller

 1. Patates, özellikle potasyum ve C vitamini olmak üzere birçok vitamin ve mineral kaynağıdır.

 2. Pişirme sırasında bazı vitamin ve minerallerin seviyeleri düşüyor, ancak bu azalma onları cilde sürerken pişirmek veya kaynatmak suretiyle en aza indirilebilir.

Diğer Bitki Bileşikleri

 1. Patates, çoğunlukla deride konsantre olan biyoaktif bitki bileşikleri bakımından zengindir.

 2. Mor veya kırmızı tenli ve etli çeşitler, en fazla miktarda polifenol, bir tür antioksidan içerir (19).

Patateslerin Sağlığa Faydaları

 1. Derili patateslerin sağlığa yararları olabilir.

 2. Anormal derecede yüksek tansiyon ile karakterize zararlı bir durum olan hipertansiyon, kalp hastalığı için ana risk faktörlerinden biridir.

 3. Patates, kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilecek birkaç mineral ve bitki bileşiği içerir.

 4. Patateslerin yüksek potasyum içeriği özellikle dikkat çekicidir.

 5. Çeşitli gözlem çalışmaları ve randomize kontrollü çalışmalar, yüksek potasyum alımını, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı riskinin azalmasına bağlamaktadır (17, 23, 24).

 6. Patatesteki kan basıncını düşürebilecek diğer maddeler arasında klorojenik asit ve kukoaminler bulunur (25, 26). [! 554 => 1140 = 5!

 7. 40 ortak yiyeceğin bir çalışması patatesleri en doldurucu buldu (28).

 8. 11 erkekte yapılan bir başka küçük deneme, haşlanmış patateslerin domuz biftek ile bir taraf olarak tüketilmesinin, yemek sırasında makarna veya beyaz pirinçle karşılaştırıldığında daha az kalori almasına yol açtığını gösterdi (29).

 9. Böylece patatesler, genel tüketimi azaltmanıza yardımcı olarak kilo kaybına yardımcı olabilir.

 10. Çalışmalar, bir patates proteini olan proteinaz inhibitörü 2'nin (PI2) iştahı bastırabileceğini gösteriyor (30, 31).

 11. PI2 saf halde alındığında iştahı bastırsa da, patateslerde bulunan eser miktarlarda herhangi bir etkisinin olup olmadığı belli değil.

Güvenlik ve Yan Etkiler

 1. Bunun temel nedeni, patateslerin çok sayıda sağlıksız bileşik barındıran yüksek yağlı yiyecekler olarak patates kızartması ve patates cipsi olarak yaygın şekilde tüketilmesidir. Patates kızartması da sıklıkla fast food ile ilişkilendirilir.

 2. Gözlemsel çalışmalar kızarmış patates ve patates cipsi tüketimini kilo alımına bağlamaktadır (68, 69).

 3. Patates kızartması ve patates cipsi, akrilamidleri, glikoalkaloidleri ve zamanla zararlı olabilecek yüksek miktarda tuz içerebilir (45, 70, 71).

 4. Bu nedenle, yüksek miktarda patates kızartması - özellikle patates kızartması ve patates kızartması - kullanılmamalıdır.

 5. Patates yemek genellikle sağlıklı ve güvenlidir.

 6. Ancak, bazı durumlarda, insanların tüketimini sınırlamaları - ya da onlardan tamamen uzak durmaları gerekir.

 7. Gıda alerjileri, bazı gıdalardaki proteinlere zararlı bir immün reaksiyonu ile karakterize yaygın bir durumdur.

 8. Patates alerjisi nispeten nadirdir, ancak bazı insanlar patateslerdeki ana proteinlerden biri olan patatine alerjisi olabilir (32, 33). [! 554 => 1140 = 6!

 9. Patateslerdeki iki ana glikoalkaloit solanin ve chaconine'dir.

 10. Patates yedikten sonra glikoalkaloid zehirlenmesi hem insanlarda hem de hayvanlarda bildirilmiştir (35, 36).

 11. Bununla birlikte, toksisite raporları nadirdir ve birçok durumda durum teşhis edilmeyebilir.

 12. Düşük dozlarda, glikoalkaloitler genellikle baş ağrısı, mide ağrısı, ishal, bulantı ve kusma gibi hafif semptomlara neden olur (35).

 13. Daha ciddi vakalarda, semptomlar arasında nörolojik bozukluklar, hızlı solunum, hızlı kalp atışı, düşük kan basıncı, ateş ve hatta ölüm sayılabilir (36, 37). [! 554 => 1140 = 6!

 14. Diğer hayvan çalışmaları, insan diyetinde muhtemel düşük glikoalkaloid seviyelerinin inflamatuar barsak hastalığını (IBD) daha da kötüleştirebileceğini göstermektedir (39).

 15. Normalde, patatesler sadece az miktarda glikoalkaloid içerir. 154 kiloluk (70 kg) bir birey öldürücü bir doz (37) elde etmek için bir günde 13 fincandan (2 kg) patates (deri ile) yemek zorunda kalır.

 16. Bu, düşük miktarların hala olumsuz belirtilere neden olabileceğini söyledi.

 17. Kabuğu ve filizlerinde glikoalkaloid seviyeleri, patatesin diğer kısımlarına göre daha yüksektir. Patates filizini yemekten kaçınmak en iyisidir (37, 40).

 18. Glikoalkaloitler açısından zengin patatesler acı bir tada sahiptir ve ağzınızda yanma hissine neden olur, bu da potansiyel toksisitenin bir uyarı işareti olabilir (41, 42).

 19. Yüksek miktarda glikoalkaloid içeren patates çeşitleri - fincan başına 25 mg'ın üzerinde (kg başına 200 mg) - ticari olarak pazarlanamaz ve bazı türler yasaklanmıştır (37, 43, 44) .

 20. Akrilamitler, kızartma, fırınlama ve kızartma sırasında olduğu gibi çok yüksek sıcaklıklarda pişirildiklerinde karbonhidrat açısından zengin gıdalarda oluşan kirletici maddelerdir (45).

 21. Kızarmış, pişmiş veya kavrulmuş patateslerde bulunur, ancak taze, haşlanmış veya buğulanmış patateslerde bulunur (46).

 22. Akrilamidlerin miktarı yüksek kızartma sıcaklıklarında artar (47).

 23. Diğer yiyeceklere kıyasla akrilamidlerde patates kızartması ve patates cipsi çok yüksektir (48).

 24. Gıdalardaki akrilamidlerin miktarı genel olarak düşük olsa da, uzun süreli maruz kalma zararlı olabilir.

 25. Hayvan çalışmaları akrilamidlerin kanser riskini artırabileceğini ve beyin ve sinir sistemine zarar verebileceğini gösteriyor (52, 53, 54, 55, 56, 57). [! 554 => 1140 = 6!

 26. Çok sayıda gözlemsel çalışma, akrilamid bakımından zengin gıdalar yemenin kanser riski üzerindeki etkisini araştırmıştır ve çoğu önemli yan etki tespit etmemiştir (58, 59, 60, 61).

 27. Buna karşın, birkaç çalışma akrilamidleri meme, yumurtalıklar, böbrekler, ağız ve yemek borusu kanseri riskinde artış ile ilişkilendirmiştir (62, 63, 64, 65, 66, 67) .

 28. Yüksek miktarda akrilamid alımı sağlık üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir, ancak bu etkilerin kapsamı belirsizdir ve daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

 29. Optimum sağlık için, patates kızartması ve patates cipsi tüketiminizi sınırlamak mantıklı görünüyor.

 30. Obezite, kalp-damar hastalıkları ve diyabete katkıda bulundukları için patates suçlandı.

Alt satırda

 1. Patates, çeşitli sağlıklı vitaminler, mineraller ve bitki bileşikleri sağlayan popüler bir karbonhidrattır. Dahası, kilo kaybına yardımcı olabilir ve kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı olabilirler.

 2. Bununla birlikte, bu yağda ıslatılmış ve yüksek ısıda pişirilmiş patates kızartması (patates kızartması ve cips gibi) için geçerli değildir. En iyi sağlık için, bu ürünleri tamamen sınırlandırmak veya önlemek için en iyisidir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407