Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Pancar Şekeri - Kamış Şekeri: Hangisi Daha Sağlıklı?

Alt satırda

 1. ABD'de üretilen bütün şekerlerin tahminen% 55-60'ı şeker pancarından geliyor (1).

 2. Hem pancar hem de kamış şekeri, tatlılar, işlenmiş gıdalar, unlu mamuller ve gazlı içecekler de dahil olmak üzere çeşitli yiyeceklerde bulunur.

 3. Ancak, bu iki yaygın şeker türünü birbirinden ayıran birkaç ayrım var.

 4. Bu makale, birinin daha sağlıklı olup olmadığını belirlemek için pancar ve şeker kamışı arasındaki farkları gözden geçiriyor.

Pancar Şekeri Nedir?

 1. Pancar şekeri, pancar ve pazı ile yakından ilişkili bir kök sebzesi olan şeker pancarı bitkisinden elde edilir (2).

 2. Şeker kamışı ile birlikte, şeker pancarı beyaz şeker üretiminde en yaygın kullanılan bitkilerdendir (3).

 3. Şeker pancarı, melas ve kahverengi şeker gibi diğer rafine şeker türlerini üretmek için de kullanılır (4).

 4. Bununla birlikte, şekerin kaynağı gıda ürünleri ve etiketlerde her zaman açıklanmadığından, pancar mı, şeker kamışı mı içerdiklerini belirlemek zor olabilir.

Üretimdeki Farklılıklar

 1. Pancar ve şeker kamışı arasındaki en büyük farklardan biri işleme ve üretim yöntemleridir.

 2. Pancar şekeri, doğal şeker suyunu çıkarmak için ince dilimlenmiş şeker pancarı içeren bir işlem kullanılarak yapılır.

 3. Meyve suyu saflaştınlır ve konsantre bir şurup oluşturmak için ısıtılır, bu granül şekeri oluşturmak için kristalize edilir.

 4. Kamış şekeri, benzer bir yöntem kullanılarak üretilir, ancak bazen hayvanların kemikleri yüklenerek yapılan bir bileşen olan kemik kömürü kullanılarak işlenir. Kemik kömürü ağartmaya ve beyaz şekeri filtrelemeye yardımcı olur (5).

 5. Nihai üründe kemik kömürü bulunmasa da, hayvan ürünlerinden (ve veganlar ve vejeteryanlar gibi) yapılan yiyecek alımını azaltmak isteyen insanlar bunu dikkate almak isteyebilirler.

 6. Kömür bazlı aktif karbon gibi diğer ürünlerin genellikle beyaz şekerin işlenmesinde kemik kömürüne alternatif olarak vegan olarak vegan olarak kullanıldığını unutmayın (6). [! 98398 => 1130 = 4!] Tariflerde Farklı Çalışıyor

 1. Baston şekeri ve pancar şekeri beslenme açısından neredeyse aynı olmasına rağmen, tariflerde farklı şekilde çalışabilir.

 2. Bu, en azından kısmen, tat bakımından belirgin farklılıklar nedeniyle, şeker türlerinin tabaklarınızın lezzetini nasıl değiştirdiğini etkileyebilir. [! 98398 => 1140 = 4!] Pancar şekeri topraklı, okside olmuş bir aroma ve yanmış şeker sonrası tatlandırmaya sahipken, şeker kamışı daha tatlı bir tat ve daha meyveli bir aroma ile karakterize edilir (7).

 3. Ayrıca, bazı şefler ve fırıncılar, farklı şeker türlerinin bazı tariflerde nihai ürünün yapısını ve görünümünü değiştirdiğini fark eder.

 4. En önemlisi, baston şekerin daha kolay karamelize olduğu ve pancar şekeri yerine daha düzgün bir ürünle sonuçlandığı söyleniyor. Pancar şekeri, diğer yandan, gevrek bir doku yaratabilir ve bazı unlu mamullerde iyi sonuç veren benzersiz bir tada sahiptir.

Benzer Besin Kompozisyonu

 1. Şeker kamışı ve pancar şekeri arasında birkaç fark olabilir, ancak besinler açısından ikisi neredeyse aynıdır.

 2. Kaynağa bakılmaksızın, rafine şeker esasen saf sukroz, glikoz ve fruktoz moleküllerinden oluşan bir bileşik (8).

 3. Bu nedenle, yüksek miktarda pancar veya şeker kamışı tüketmek kilo alımına ve diyabet, kalp hastalığı ve karaciğer problemleri gibi kronik durumların gelişmesine katkıda bulunabilir (9).

 4. Amerikan Kalp Birliği gibi sağlık kuruluşları, kadınlar için günlük ilave edilen şeker alımınızı günde 6 çay kaşığı (24 gram) ve 9 çay kaşığı (36 gram) altında tutmanızı tavsiye ediyor. erkekler için gün (10).

 5. Bu, beyaz şeker, kahverengi şeker, melas, turbinado ve tatlılar, alkolsüz içecekler ve tatlılar gibi birçok işlenmiş gıdada bulunan şeker de dahil olmak üzere tüm baston ve pancar şekeri formlarını ifade eder.

Genellikle Genetiği Değiştirilmiş

 1. Birçok tüketici, genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO'lar) hakkındaki endişeler nedeniyle pancar şekeri üzerinden şeker kamışı tercih ediyor.

 2. ABD'de, şeker pancarlarının yaklaşık% 95'inin genetik olarak değiştirildiği tahmin edilmektedir (11).

 3. Buna karşılık, şu anda ABD'de üretilen tüm şeker kamarası GDO dışı kabul edilir.

 4. Bazı insanlar böceklere, herbisitlere ve aşırı hava koşullarına karşı oldukça dayanıklı olan sürdürülebilir bir gıda kaynağı olarak genetiği değiştirilmiş mahsullerin lehinedir (12).

 5. Bu arada diğerleri, antibiyotik direnci, gıda alerjileri ve sağlık üzerindeki diğer olası olumsuz etkiler nedeniyle GDO'lardan kaçınmayı tercih ediyor (13).

 6. Bazı hayvan çalışmaları, GDO tüketiminin karaciğer, böbrek, pankreas ve üreme sistemi üzerinde toksik etkilere yol açabileceğini bulmasına rağmen, insanlar üzerindeki etkileri konusundaki araştırmalar sınırlı kalmaktadır (14). [! 98398 => 1140 = 6!] Bununla birlikte, diğer araştırmalar insanların GDO'lu bitkileri güvenle yiyebildiklerini ve geleneksel ürünlerle karşılaştırılabilir bir besin profili içerdiklerini gözlemişlerdir (15, 16).

 7. GDO bitkileri hakkında endişeleniyorsanız, GDO maruz kalmanızı en aza indirgemek için şeker kamışı veya GDO olmayan pancar şekeri seçmek en iyisidir.

Alt Çizgi

 1. Pancar ve şeker kamışı tadı bakımından biraz farklıdır ve pişirme ve pişirme işlemlerinde farklı şekilde çalışabilir.

 2. Şeker kamışının aksine, pancar şekeri, veganlar ve vejetaryenler için önemli olabilecek kemik kömürü olmadan üretilir.

 3. Yine de, bazıları GDO içerikli olma olasılığı düşük olduğundan şeker kamışı tercih edebilir.

 4. Bununla birlikte, söz konusu olduğunda, hem pancar şekeri hem de kamış şekeri, aşırı tüketildiğinde sağlığınıza zarar verebilecek sakarozdan oluşur.

 5. Bu nedenle, bu iki şeker türü arasında farklılıklar olsa da, her iki türden alımınız sağlıklı bir diyetin bir parçası olarak ölçülü tutulmalıdır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407