Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Oruç: Sağlık açısından faydalar ve riskler

Oruç: Sağlık açısından faydalar ve riskler

 1. Son yıllarda, çok sayıda araştırma, aralıklı olarak aç bırakmanın - düzenli aralıklarla yiyecek ve içecek alımının kesilmesi ya da azaltılması - bizim için iyi olabileceğini, onu dünya çapında en popüler diyet trendlerinden biri haline getirdiğini öne sürdü.

 2. En iyi bilinen aralıklı açlık diyetlerinden biri, 5: 2 Hızlı Diyet - haftada 5 gün önerilen kalori alımını yemeyi içeren ancak kalori alımını% 25'e düşürmeyi içeren bir plan kalan 2 gün - kadınlar için günde 500 kalori, erkekler için günde 600 kalori.

 3. Hızlı Diyet kitaplarının yazarı Dr. Michael Mosley'e göre - bu beslenme planı insanların kilo vermesine yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda başka sağlık yararları da sunuyor.

 4. Örneğin, Haziran 2014'te Medical News Today, araştırmada bir haftanın 1 gün sadece oruç tutması olarak tanımlanan periyodik bir oruç tutulduğunu bildiren bir çalışmayı rapor etti - arasında diyabet riskini azaltabilir durum için yüksek risk altında olan insanlar.

 5. Dr. Valter Longo ve Los Angeles'taki Güney Kaliforniya Üniversitesi'nden (USC) meslektaşları tarafından yürütülen başka bir çalışmada, oruç tutmanın daha uzun sürdüğü tespit edildi - 2-4 gün - "yeniden başlayabilir" bağışıklık sistemi, eski bağışıklık hücrelerini temizler ve yenilerini oluşturur - bunların yaşlanma ve kemoterapi gibi faktörlerin neden olduğu hücre hasarına karşı koruma sağlayabileceğini söyleyen bir işlem.

 6. Ama orucun önerilen sağlık yararlarının altında yatan mekanizmalar nelerdir?

Aralıklı açlığın potansiyel faydaları

 1. Vücut açlık sırasında enerjisini yiyecekten alamadığından, karaciğerde ve kaslarda depolanan glikoza dalar. Bu, son yemeğin tüketilmesinden yaklaşık 8 saat sonra başlar.

 2. Saklanan glikoz tükendiğinde, vücut daha sonra kilo kaybıyla sonuçlanabilecek bir enerji kaynağı olarak yağ yakmaya başlar.

 3. İngiltere'deki Oxford Üniversitesi'nden Dr. Razeen Mahroof, enerji kaybının kullanılmasının kasın korunmasına ve kolesterol seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olabileceğini açıklıyor.

 4. "Vücudun yağında depolanan herhangi bir toksin çözüldüğü ve vücuttan uzaklaştırıldığı için detoksifikasyon işlemi de gerçekleşiyor," diye ekliyor, birkaç gün oruç tuttuktan sonra, endorfinlerin daha yüksek seviyelerinde olduğunu belirtti. - "kendini iyi hisset" hormonları - kanda üretilir, bu da zihinsel sağlık üzerinde olumlu bir etkisi olabilir.

 5. Daha önce belirtildiği gibi, Dr. Longo ve meslektaşları tarafından yapılan çalışma, uzun süre aç kalmanın, bağışıklık hücrelerinin yenilenmesinde de etkili olabileceğini öne sürüyor.

 6. Ekip, Hücre Kök Hücre dergisinde yayınlanan çalışmasında, 6 aylık bir süre zarfında yiyecek olmadan tekrarlanan 2-4 günlük döngülerin farelerde yaşlı ve hasarlı bağışıklık hücrelerini tahrip ettiğini buldu ve yenilerini üretti.

 7. Dahası, ekip, kemoterapiden 3 gün önce oruç tutan kanser hastalarının, immün hücre rejenerasyonuna bağlı oldukları tedaviden kaynaklanabilecek immün sistem hasarına karşı korunduğunu buldu.

 8. “İyi haber şu ki, vücudun sistemin açlıktan zarar görmüş veya eski olabilecek kısımlarından kurtulması, oruç sırasında verimsiz kısımların,” diyor Dr. Longo. “Şimdi, kemoterapi veya yaşlanma tarafından ağır hasar görmüş bir sistemle başlarsanız, açlık döngüsü tam anlamıyla yeni bir bağışıklık sistemi oluşturabilir.”

 9. Dünya çapında beslenme uzmanları tarafından yoğun olarak karşılanan oruç tutmanın sağlığa getirdiği potansiyel sağlık yararları ile, birçoğumuzun denemek için gıda sevgimizi bir tarafa koyması şaşırtıcı değil.

 10. Fakat bazı araştırmacılar ve sağlık uzmanlarına göre aralıklı oruç tutmak zillerin ve ıslıkların tümü değil ve diyetten tamamen kaçınması gereken bazı insanlar var.

Oruçun sağlık riskleri

 1. İngiltere Ulusal Sağlık Servisi'ne (NHS) göre, aralıklı aç kalma ile ilgili sayısız sağlık riski var.

 2. Genellikle hızlı bir şekilde dehidratasyon yaşayan insanlar, çünkü vücutları yiyeceklerden herhangi bir sıvı alamıyorlar. Bu nedenle, Ramazan ayında, Müslümanların oruç döneminden önce bol su tüketmeleri tavsiye edilir. Oruç diyetlerini takip eden diğer kişiler, oruç süreleri boyunca uygun şekilde hidratlanmalarını sağlamalıdır.

 3. Arada kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği ve atıştırmalık yemeklere alışkınsanız, aç kalma süreleri büyük bir zorluk olabilir. Bu nedenle, oruç stres seviyelerini arttırabilir ve uykuyu bozabilir. Dehidrasyon, açlık veya aç kalma sırasında uyku eksikliği de baş ağrısına yol açabilir.

 4. Oruç aynı zamanda mide yanmasına neden olabilir; Yiyecek eksikliği, yiyecekleri sindiren ve bakterileri yok eden mide asidinde bir azalmaya yol açar. Ancak yiyecekleri koklamak veya oruç tutmak sırasında bile düşünmek, beyine mideye daha fazla asit üretmesini söyleyerek mide yanmasına yol açabilir.

 5. Birçok beslenme uzmanı aralıklı açlığın kilo vermenin iyi bir yol olduğunu iddia ederken, bazı sağlık çalışanları böyle bir diyetin uzun vadeli kilo kaybı için etkisiz olduğuna inanıyorlar.

 6. “Temyiz, [!oruç tutmanın

 7. “Benim deneyimim, [!bu

 8. Bazı sağlık uzmanları aralıklı oruç tutmanın insanları günde beş porsiyon meyve ve sebze yemek gibi sağlıklı beslenme önerilerinden uzaklaştırabileceğine inanıyor. Pek çok korku orucu da yeme bozukluklarını tetikleyebilir veya yeme alışkanlığına neden olabilir.

 9. Geçen yıl The Huffington Post için bir blogda, fitness ve beslenme uzmanı JJ Virgin yazdı:

 10. Dr. Mosely, 5: 2 Hızlı Diyetin yeme bozuklukları ile ilişkili olduğunu gösteren hiçbir kanıt bulunmadığını söylerken, yeme bozukluğu olan kişilerin aralıklı oruç tutmamaları gerektiğini vurguladı.

 11. Bu diyeti takip etmemesi gereken diğer kişiler arasında kilolu insanlar, 18 yaşın altındaki kişiler, hamile kadınlar, tip 1 diyabetli kişiler ve ameliyattan iyileşen kişiler var.

Oruç tutmadan oruç tutmanın faydalarından faydalanabilir miyiz?

 1. Aralıklı oruç sağlık riskleri doğurabilirken, beslenme uzmanları böyle bir diyeti benimsemeden önce doktorlarına danışıp doğru bir şekilde uymaları halinde, bizim için iyi olabileceğini iddia ediyorlar.

 2. Fakat oruç tutmanın oruç sağlık yararlarını gerçekten oruç tutmak zorunda kalmadan elde etmenin bir yolu olabilir mi? Dr. Longo buna inanıyor!

 3. Bu haftanın başlarında, Dr. Longo ve USC'li meslektaşları, Cell Metabolism dergisinde açlık taklidi yapan bir diyetin (FMD) immün hücre rejenerasyonunu nasıl tetiklediğini ve farelerin ömrünü uzattığını ortaya koyan bir çalışma yayınladılar.

 4. Üstelik, 3 ay boyunca ayda sadece 5 gün uygulayan insanlarda diyetin test edilmesinde yaşlanma, kardiyovasküler hastalıklarla ilişkili bazı risk faktörlerini azalttığını buldular. (CVD), diyabet ve kanser.

 5. Araştırmacılara göre, FMD protein bakımından düşük, sağlıksız yağlarda düşük ve sağlıklı yağlarda yüksek. Uzun süreli açlığın etkilerini taklit etmek için, düşük glikoz seviyeleri ve yüksek keton gövdeleri gibi açlığa bağlı belirteçleri uyarır.

 6. Dr. Longo ve meslektaşları, diyetlerinin gıda kısıtlamasına ve bununla birlikte ortaya çıkabilecek olası olumsuz etkilere ihtiyaç duymadan bağışıklık hücre yenilenmesini ve oruç tutmanın uzun ömürlülüğünü destekleyebileceğini söylüyorlar. [! 1246 => 1140 = 4!

 7. Ekip, klinisyenlerin bir gün bu diyeti hastalara reçete edebileceklerini umuyor. Longo, “Bu tartışmasız, klinik öncesi ve klinik olarak test edilmiş, yaşlanma karşıtı ve sağlık sigortası teşvik edici bir müdahalenin işe yaradığı ve doktor veya diyetisyen tarafından denetlenen bir müdahale olarak uygulanabilir olduğu gösterilen ilk kişidir” diyor Dr. [! 1246 => 1140 = 4!

 8. FMD’nin sağladığı faydaların ve risklerin kesin olarak daha iyi anlaşılması için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor ve bu durum mevcut oruç diyetlerinde olduğu gibi görünüyor. Ancak bir şey açıktır; Herhangi bir oruç tutmadan önce doktorunuzla konuşun.

 9. NHS Seçimler, Oruç ve sağlık, 25 Haziran 2015'e girdi.

 10. NHS Seçimleri, Oruç: sağlık riskleri, 25 Haziran 2015'e girildi.

 11. 5: 2 Hızlı Diyet, 5: 2 Hızlı Diyet nasıl çalışır ?, 25 Haziran 2015'e girildi.

 12. Web MD, Oruç sağlıklı mı, 25 Haziran 2015'e girildi.

 13. Huffington Post, aralıklı oruç tutmanın 25 Haziran 2015'e erişmenin kötü bir fikir haline gelmesinin 5 nedeni.

 14. Canlı Bilim, 'Oruç diyeti' solması sağlıksız olabilir, 25 Haziran 2015'e girildi.

 15. En son Pzt 27 Temmuz 2015 tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberleri almak için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya En son Bülteni takip etmek için bültenimize kaydolun.

 16. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 17. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407