Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Orta Doğu Diyeti Ne Kadar Sağlıklı?

Olası Riskler

 1. Ortadoğu diyeti, Akdeniz'i çevreleyen ülkelerin yiyeceklerini ve mutfaklarını içeren bir Akdeniz diyeti kategorisine giriyor. Akdeniz diyeti, vücudu sağlıklı tutma ve kronik hastalıklardan, özellikle de kardiyovasküler sorunlardan uzak durma rolünden övgüyle bahsetti.

Özellikleri

 1. Hem Orta Doğu hem de Akdeniz diyeti, zeytinyağı, balık, kepekli tahıllar, meyveler, sebzeler ve baklagillerin birincil gıda olarak kullanılmasını vurgulamaktadır. Bu tür bir diyet uygularsanız, az miktarda kırmızı et, süt ürünleri ve tatlıları az miktarda tüketirsiniz. Doymuş yağ ve kolesterol, yalnızca hayvansal gıdalarda bulunduğundan, bu tür bir diyet her ikisinde de çok düşüktür. Bunun yerine, zeytinyağı ve balık tarafından sağlanan tekli doymamış ve omega-3 yağ asitleri gibi kalp sağlığına uygun yağlar, birincil yağ kaynaklarıdır. Bu diyette, kırmızı et veya kümes hayvanları yerine baklagillerden ve balıklardan protein elde edersiniz.

Koroner Sağlığı

 1. Orta Doğu / Akdeniz diyetinin en büyük yararı kalbiniz üzerindeki etkileri. Et ve hayvansal ürünlerdeki azalma, daha az doymuş yağ tüketimine yol açmaktadır. Amerikan Kalp Birliği tarafından bildirildiği gibi, Lyon Diyet Kalp Çalışması, diyetin kalp krizi geçirmiş olan kişilerin koroner sağlığı üzerindeki etkilerini analiz etti. Hastalar iki gruba yerleştirildi: Akdeniz tarzı bir diyet ya da ihtiyatlı bir diyet. Akdeniz diyeti yapanlar, akıllı diyet yapanlardan daha az doymuş yağ ve hayvansal ürünler yiyorlardı. Sonuçlar, Akdeniz diyetini izleyenlerde ikinci bir kardiyovasküler olayda yüzde 50 ila 70 oranında azalma gösterdi.

Genel Sağlık

 1. Bir Ortadoğu diyetinin ardından beyninizin sağlığından, bilişinizden ve genel ölümden faydalanabilirsiniz. 2008 yılında "British Medical Journal" da yayınlanan bir analiz, bir Akdeniz diyetinin genel sağlık yararlarını araştırdı. Bu derleme, bir Akdeniz diyetinin mortalite, Parkinson, Alzheimer ve toplam 1,5 milyon insanın kalp hastalığı üzerindeki etkilerini test eden 12 çalışmayı analiz etti. Bu incelemeye göre, Akdeniz tarzı bir diyet, kanser veya kalp hastalıklarından kaynaklanan genel ölüm ve ölümleri ve ayrıca Parkinson veya Alzheimer'ı geliştirme riskinizi azaltabilir.

Örnek Yemek Planı

 1. Orta Doğu diyetini uygularsanız, kahvaltıda dilimlenmiş badem garnitürlü bir yulaf çanağınız olabilir. Öğle yemeğinde, orkinos, zeytinyağı ve sirke bazlı sos ile süslenmiş taze, yeşil yapraklı bir salata yiyebilirsiniz. Akşam yemeği için, salatalık, pancar, marul, domates ve tahin ile tepesinde pide üzerinde falafel sandviç şımartın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407