Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


O Shou Wu (Fo-Ti): Yararları, Dozu ve Yan Etkileri

Alt satırda

 1. He Shou Wu, geleneksel Çin tıbbında yaygın olarak kullanılan popüler bir bitkisel ilaçtır.

 2. Çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılır ve sağlıklı yaşlanma, uzun ömür ve bekaret gibi bir dizi sağlık faydası ile ilişkilendirilmiştir.

 3. Ancak, yaygın kullanımına rağmen, bu bitki karaciğer hasarı gibi ciddi yan etkilere neden olabileceği için inceleme altına alınmıştır (1).

 4. Bu makale He Shou Wu, potansiyel yararları, yan etkileri ve dozajını gözden geçirmektedir.

O Shou Wu Nedir?

 1. O Shou Wu, Polygonum multiflorum Thunb bitkisinden (2) elde edilen bir Çin bitkisel ilacıdır.

 2. "He Shou Wu" ismi "siyah saçlı Bay He" anlamına geliyor. İlacı, bitki keşfettiğinde, “Bay He” üzerindeki dönüşümsel, gençliği geri getirici etkilerinden dolayı isimlendirildiği söylenir.

 3. Ayrıca Çin düğümlü ve Amerika'da Fo-Ti olarak da bilinir.

 4. Bu popüler bitkisel ilaç, dünya çapında - sıklıkla sağlık ve erkekliğin teşvik edilmesi ve ayrıca çeşitli farklı sağlık koşullarının tedavisi için kullanılmaktadır (2).

 5. Bitkinin kendisi bir asma türüdür. Bir kez hasat edildikten sonra, yapraklar, kökler ve kök yumruları ayrılır ve farklı rahatsızlıkları tedavi etmek için ilaçları oluşturmak için diğer bileşenlerle birleştirilir.

Shou Wu Ne İçin Kullanılır?

 1. O Shou Wu, geleneksel Çin tıbbında çok yönlü bir bitkidir.

 2. Birçok insan, özellikle yaşlılıkta genel sağlığı geliştirmek için alır (3).

 3. Bununla birlikte, bu bitki diyabet, saç dökülmesi, kalp hastalığı, kabızlık ve kanser gibi çeşitli sağlık durumlarını tedavi etmek için de kullanılır (3). [! 3721 => 1130 = 4!

 1. Laboratuvar testlerinde, He Shou Wu ve bileşiklerinin biyolojik aktiviteye sahip olduğu gösterilmiştir. Bu, bazı sağlık yararları sağlayabileceğini gösterir.

 2. Aslında, test tüplerinde, He Shou Wu'nun anti-enflamatuar, antidiyabetik, antibakteriyel ve antitümör etkilere sahip olduğu gösterilmiştir (2).

 3. He Shou Wu'da bulunan biyolojik bileşikler, kan kolesterol seviyelerini de olumlu yönde etkileyebilir ve Alzheimer (2) gibi, sinir sisteminin yaşa bağlı olarak düşmesinden kaynaklanan koşulları iyileştirebilir.

 4. Bununla birlikte, tüp çalışmaları, bu bileşiklerin insanlarda etkili olup olmadığını bize söylemez ve insanlarla ilgili araştırmaların sınırlı ve genel olarak kalitesiz olduğu söylenebilir.

 5. Bu, He Shou Wu için kanıtların çoğunun fıkralardan kaynaklandığı anlamına gelir.

 6. Şu anda, He Shou Wu'nun yardım ettiği iddia edilen koşulların tedavisinde etkili olup olmadığını güvenilir bir şekilde bilmek imkansız (2).

Ne Kadar Dikkat Etmelisiniz?

 1. Almanız gereken He Shou Wu miktarı, kullanma nedeniniz, yaşınız ve sağlık durumunuz gibi birçok faktöre bağlı.

 2. Bununla birlikte, bu bitkisel ilacın etkili bir dozu için önerilerde bulunacak kanıtlar yetersizdir.

 3. Farklı sağlık koşullarını iyileştirmek için ne kadar Shou Wu ihtiyaç duyabileceğinizi belirlemek için daha yüksek kaliteli çalışmalara ihtiyaç var.

 4. Ek olarak, He Shou Wu'nun güvenli seviyeleri ya da diğer ilaçlar ya da reçetesiz satılan ilaçlar ile nasıl etkileşime girebileceği hakkında pek bir şey bilinmiyor.

 5. Genel olarak, halihazırda mevcut bilgi ile birlikte, bu bitkinin güvenli bir dozu bilinmemektedir.

Yan Etkiler ve Riskler

 1. Her ne kadar Shou Wu popüler bir bitkisel ilaç olsa da, yan etkileri ve riskleri not edildi.

 2. Fıkra olarak, genel yan etkiler arasında ishal, bulantı, karın ağrısı ve kusma bulunur.

 3. En belirgin olanı - nadir olmasına rağmen - bunlar karaciğer hasarı durumlarıyla bağlantılı. Bu yan etkiyi yaşayan insanların büyük çoğunluğu tedavi ile iyileşmiştir. Yine de bazı kronik karaciğer hastalığı ve ölüm vakaları kaydedilmiştir (1, 4).

 4. Bununla birlikte, özellikle yüksek dozlarda, uzun süreli kullanımda karaciğer hasarı riski artabilir. Bu, He Shou Wu'yu alırken karaciğer hasarı gelişen kişilerde yapılan çalışmalarda görülebilir.

 5. Günde 12 gramdan daha az doz tüketenler durumu geliştirmek için ortalama 60 gün sürerken, 12 gramdan daha fazla dozları olanlarda ortalama 30 günler (3).

 6. Güvenli bir dozaj bilinmediğinden, son zamanlarda yapılan bir incelemede dikkatli olunması önerildi. Karaciğer hasarı riski nedeniyle, He Shou Wu'yu tıbbi gözetim olmadan - özellikle yüksek dozlarda ve uzun süre boyunca (3) almaktan kaçınılması önerildi. [! 3721 => 1140 = 6!

 7. Bu, östrojene bağlı meme kanseri gibi bu hormonla bağlantılı bir sağlık durumunuz varsa veya bu durumdan dolayı bu otu kullanırken dikkatli olmanız gerektiği anlamına gelir.

Alt satırda

 1. He Shou Wu (Fo-Ti), sağlıklı yaşlanmayı teşvik etmek ve kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi durumları tedavi etmek için kullanılan bir bitkisel ilaçtır.

 2. Bununla birlikte, etkinliğini destekleyen kanıtlar yetersizdir ve güvenli bir doz belirlenmemiştir.

 3. Ek olarak, çare karaciğer hasarı gibi ciddi yan etkilerle de ilişkilendirildi.

 4. Riskinizi en aza indirmek için, He Shou Wu da dahil olmak üzere herhangi bir bitkisel takviye almaya başlamadan önce doktorunuzla konuşun.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407