Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Nutella Sağlıklı mı? Malzemeler, Beslenme ve Daha Fazlası

Başka birkaç not

 1. Nutella, çılgınca popüler bir tatlı çeşididir.

 2. Aslında, Nutella web sitesi sadece bir yılda üretilen Nutella kavanozlarıyla dünyayı 1.8 kez döndürebileceğinizi iddia ediyor. [! 2390 => 1140 = 1!

 3. Nutella hiç şüphesiz lezzetliyken, birçok insan bunun sağlıklı olduğunu düşünüyor, çünkü fındık içeriyor ve hatta bazıları fındık ezmesi yerine kullanıyor.

 4. Bu makale, sağlıklı bir diyetin parçası olup olmadığını keşfetmek için Nutella'nın besin değerine ve içeriklerine bir göz atıyor.

Nutella Nedir?

 1. Nutella, dünyanın üçüncü büyük çikolata üreticisi olan İtalyan bir şirket olan Ferrero tarafından yapılan şekerli bir fındık kakao ürünüdür.

 2. Fırıncı Pietro Ferrero, ülkedeki kakao sıkıntısını telafi etmek için çikolata yayılmasında öğütülmüş fındık ekleyerek II. Dünya Savaşı sırasında İtalya'da yaratıldı.

 3. Bugün dünyadaki insanlar Nutella'yı tüketiyor ve popülerliği artmaya devam ediyor.

 4. Bu çikolata ve fındık yayılması birçok şekilde tüketilir ve genellikle kahvaltıda kızarmış ekmek, krep ve gofretler için kullanılır.

 5. Nutella şu anda tatlı bir toppa olarak sınıflandırılsa da, Ferrero formanın reçel gibi, kahvaltı tok olarak yeniden sınıflandırılmasını sağlamak için bastırıyor.

 6. Bu değişiklik önemli görünmeyebilir, ancak tüketicilerin besin değerini nasıl algıladıkları üzerinde büyük bir etkisi olabilir.

 7. Sınıflandırmadaki bu değişiklik Nutella'nın beslenme etiketinde gerekli olan porsiyon boyutunu 2 çorba kaşığı (37 gram) ila 1 çorba kaşığı (18.5 gram) arasında keser.

 8. Bu olursa, beslenme bilgilerini dikkatle okumayan müşteriler, küçük porsiyonlar nedeniyle bu sayıların düşük olacağı durumlarda Nutella'nın kaloriler, şeker ve yağ bakımından nispeten düşük olduğunu algılayabilirler. .

 9. Nutella reklamları, özellikle çocuklar için kahvaltıda hızlı ve sağlıklı bir seçenek olarak reklamın tanıtımına odaklanır. Ancak, yüksek miktarda şekerinden dolayı güne başlamanın en iyi yolu olmayabilir.

Malzemeler ve Beslenme

 1. Ferrero, Nutella'yı oluşturan basit bileşenlerle gurur duyuyor.

 2. Örneğin, şirket sertifikalı sürdürülebilir hurma yağı ve kakao da dahil olmak üzere daha sürdürülebilir içerikler kullanmak için çaba sarf etti.

 3. Nutella, şu içerikleri içerir:

 4. Nutella fındık yayması olarak tanıtılırken, ilk önce şeker etikette yazılıdır. Bunun nedeni, şekerin, ağırlığının% 57'sini içeren birincil bileşeni olmasıdır.

 5. İki yemek kaşığı (37 gram) Nutella içeriyor (1):

 6. Nutella az miktarda kalsiyum ve demir ihtiva etse de, şeker, kalori ve yağ bakımından çok besleyici ve yüksek değildir.

Nutella Sağlıklı mı?

 1. Nutella, lezzetli ve çocuklara uygun bir kahvaltı yapmak için genellikle hızlı ve basit bir yol olarak ilan edilir.

 2. Reklamlar, fındık ve yağsız süt gibi "basit" ve "kaliteli" malzemelerini vurguluyor, ancak şekerin ve yağın çoğunu oluşturan bileşenlerden asla bahsetmiyoruz.

 3. Nutella'nın tadının iyi olduğu sorusu olmasa da sağlıklı bir madde olarak görülmemelidir.

 4. Şeker, Fındığın tatlı tadını veren Nutella'nın ana bileşenidir.

 5. 2 yemek kaşığı (37 gram) porsiyon 21 gram şeker veya yaklaşık 5 çay kaşığı içerir.

 6. Şaşırtıcı bir şekilde bir Nutella porsiyonu, aynı porsiyon boyutunda 17 gram şeker (2) içeren Betty Crocker Sütlü Çikolata Zengin Kremalı Buzlanma içerir.

 7. Eklenen şekerli yiyecekleri sınırlamak sağlığınız için kritik öneme sahip.

 8. Aslında, Amerikan Kalp Derneği, kadınların ve çocukların günde en fazla 6 çay kaşığı (25 gram) ilave şeker tüketmemesini, erkeklerin alımlarını 9 çay kaşığı (38 gram) ile sınırlandırmasını tavsiye ediyor (3).

 9. Bu kuralı kullanarak, bir kadın veya çocuk, sadece 2 çorba kaşığı (37 gram) Nutella içtikten sonra bütün gün boyunca şeker limitine yakın olacaktı.

 10. Çok fazla ilave şeker tüketimi, obezite, diyabet, kalp hastalığı, karaciğer hastalığı, bilişsel düşüş ve hatta özofagus kanseri de dahil olmak üzere bazı kanser türleri dahil olmak üzere çeşitli kronik hastalıklara ve koşullara bağlanmıştır. (4, 5).

 11. Artı, eklenen şeker, çocukluk çağı obezitesindeki artışın arkasındaki itici faktörlerden biri olabilir (6).

 12. Bu nedenlerden dolayı, Nutella gibi yüksek miktarda şeker içeren yiyecekler minimumda tutulmalıdır.

 13. Tavsiye edilen porsiyon büyüklüğü küçük olsa da, 2 yemek kaşığı (37 gram) Nutella hala 200 kaloride toplanır.

 14. Nutella tatlı ve kremsi olduğundan, bazı insanların porsiyon büyüklüğüne yapışması zor olabilir, bu da Nutella'dan aşırı kalori tüketmeyi kolaylaştırır.

 15. Her gün bir veya iki porsiyon yemek, özellikle bir çocuk için zamanla kilo alımına neden olabilir.

 16. Nutella'yı bu kadar kalori yoğun yapan, içerdiği yüksek yağ miktarıdır. Şekerden sonra, hurma yağı Nutella'daki en bol bulunan içeriktir.

 17. Yağlar birçok yönden sağlığa faydalı olsa da, çok fazla yağ tüketmek kilo alımına neden olabilir.

 18. Aşırı kilolu veya obez olmak, kalp hastalığı, diyabet ve bazı kanserler de dahil olmak üzere birçok kronik hastalık riskini arttırmaktadır (7). [! 2390 => 1140 = 4!

 19. Sentetik bir vanilya aroması türü olan vanilin içermesine rağmen, içeriklerinin geri kalanı doğaldır.

 20. Nutella'da bulunan sınırlı içeriklerin, onu daha işlenmiş tatlılardan daha iyi bir seçenek haline getirdiği söylenebilir.

 21. Örneğin, Nutella çoğu buzlanma ve donmadan çok daha az bileşen içeriyor.

 22. Tamamı sağlık konusunda bilinçli tüketiciler için endişe kaynağı olan yüksek fruktozlu mısır şurubu, hidrojene yağlar veya yapay gıda boyaları içermez.

 23. Bu, çok sayıda suni veya yüksek oranda işlenmiş içerikle yapılmış ürünlerden uzak durmaya çalışan müşterilere Nutella'yı daha çekici hale getirebilir.

Fındık Ezmesi İçin Bir Ürün Olarak Kullanmayın

 1. Nutella fındık ezmesi ile ilişkilidir, çünkü genellikle fındık ezmesi olarak adlandırılır.

 2. Nutella az miktarda fındık ezmesi içermesine rağmen, fındık yağı yerine kullanılmamalıdır.

 3. Yerfıstığı ezmesi, badem ezmesi ve kaju ezmesi de dahil olmak üzere fındık ezmesi de kalori ve yağ bakımından yüksektir. Bununla birlikte, doğal somun ezmesi Nutella'dan çok daha fazla besinsel fayda sunar.

 4. Bazı fındık ezmesi yağ ve şeker eklerken, doğal fındık ezmesi yalnızca fındık ve bazen de tuz içerir.

 5. Örneğin, 2 yemek kaşığı (32 gram) doğal badem ezmesi porsiyonu (8):

 6. Gördüğünüz gibi, doğal badem yağı vücudun çalışması ve gelişmesi için ihtiyaç duyduğu birçok önemli besinleri sağlar.

 7. Dahası, doğal fındık ezmeleri çoğu porsiyon başına 1 gramdan az şeker içerir, bu da bir porsiyon Nutella'da bulunan 5 çay kaşığı şekerden (21 gram) büyük bir farktır.

 8. Nutella ile karşılaştırıldığında, doğal fındık ezmesi çok daha sağlıklı bir seçimdir.

Nutella mı yemelisiniz?

 1. Yüksek şekerli yiyecekler gibi, Nutella bir tedavi olarak görülmelidir. Sorun şu ki, insanlar genellikle onu bir tatlıdan çok yayılmış bir kahvaltı olarak kullanırlar.

 2. Her gün Nutella tüketmek, diyetinize eklenen şeker miktarını artıracak ve çoğu insan zaten önerilenden çok daha fazla şeker tüketiyor.

 3. Örneğin, ortalama bir Amerikan yetişkin günde 19.5 çay kaşığı (82 gram) şeker tüketirken, çocuklar günde 19 çay kaşığı (78 gram) (9, 10) tüketiyorlar.

 4. Mümkün olduğunca az şekerli yiyecekler yiyerek ve diyetinizde şekerli içeceklerin miktarını azaltarak diyetinizdeki şeker miktarını sınırlandırmalısınız.

 5. Nutella bir kahvaltı yemeği olarak pazarlansa da, onu kullanmanın en akıllı yolu bir tatlı yayılması olarak ölçülü.

 6. Eğer Nutella hayranıysanız, zaman zaman küçük bir miktarın tadını çıkarmak sorun değil.

 7. Bununla birlikte, hangi reklamların önerebileceği önemli değil, diyetinize veya çocuğunuzun kızarmış ekmek veya sandviçine sağlıklı bir katkı sağladığını düşünmeyin. [! 2390 => 1130 = 7!

 1. Nutella'nın lezzetli çikolata ve fındık kombinasyonu dayanılamayacak kadar iyi olabilir.

 2. Ancak, Nutella'nın yüksek miktarda şeker, yağ ve kalori içerdiğini bilmek önemlidir.

 3. Günlük kahvaltınıza Nutella'yı eklemek cazip gelse de, bu çikolatanın bir tatlı yaydığını düşünmek en iyisidir. Diğer yüksek şekerli ürünlerdeki gibi, alımınızı ılımlı yaptığınızdan emin olun.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407