Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Norveç'teki Yaşam Kadar Açıldığı Kadar Mutlu?

Emeklilikte Çalışmak İsteyenler

 1. Özgürlük ve hoşgörü, herkese eşit şekilde uygulanmayan Norveç değerleridir.

 2. Nathan John Albury, Oslo Üniversitesi

 3. Dünyadaki ilerlemeler için, yarı-sosyalist İskandinav ülkelerini romantikleştirmek için neredeyse bir eğlence oldu. Norveç, Finlandiya ve İsveç gibi ülkeler - birçoğuna - sadece refah ve iyilik örnekleri değil, aynı zamanda sosyal ilerleme ve hoşgörü bastırmalarıdır.

 4. Özellikle Norveç, dünyayı sürekli olarak yaşam ve mutluluk kalitesiyle yönlendiriyor ve ülke, Avrupa'daki eleştirmenlerin aksine Suriye mülteci krizine şefkatle karşılık veriyor. Ancak Norveç'te yaşam gerçekten çok mu büyük?

 5. Çok emin değilim.

 6. Üç yıl boyunca Oslo’da çalışan bir Avustralyalı olarak, özgürlük, hoşgörü ve mutluluk orada gerçekten önemli değerler olsa da, eğer siz Norveçliyseniz, onlardan zevk alacağınızı düşündüm.

Bir şey değil mi?

 1. Anders Breivik’in 2011’de Avrupa’nın “Müslüman sömürgelerini” reddetmek adına yaptığı seri çekimden sonra Norveç’in yabancı düşmanlığına meydan okumaya kararlı olduğu ortaya çıktı.

 2. 2011 Norveç saldırılarından sonra Oslo'da çiçekler ve mumlar.

 3. Henrik Lied / NRK / flickr

 4. 2015 yılında, Avrupa mülteci krizinin yüksekliği sırasında, 5.2 milyon nüfusa sahip olan ülke, 31.000 iltica davası olan ulusal bir sicil olarak değerlendirildi. Ve çoğu Avrupa ülkesinin aksine, Norveç bir kararı beklerken tüm sığınma alanlarına tam sosyal destek ve koruma sağlar.

 5. Yine de, Norveç'in en sağdaki İlerleme Partisi - Breivik'in gençliğine ait olduğu ve 29 mecliste sandalyesi bulunan - mecliste 29 sandalyesi olan göçmenlik ve haklarını geri almak için mücadele etti.

 6. Entegrasyon Bakanı Sylvi Listhaug, 2015'ten bu yana özellikle Müslümanlar için göç konusunda agresif kısıtlamalar getirdi. Sonuç olarak, ülke, yeni kısıtlamalara göre, 16 ile 18 yaş arasındaki küçükler de dahil olmak üzere 2016 yılında rekor sayıda göçmen sınır dışı etti.

Bir dışlama öyküsü

 1. Bu korku kuşatması, Norveç tarihinin karanlık bir türüne giriyor. 1977'ye yakın bir tarihte, Norveç hükümeti Romani azınlık nüfusunun üyelerini zorla kısırlaştırdı.

 2. Bu tür politikalar, aynı zamanda Norveç'in üzerinde çalıştığım yerli nüfusa yönelik muamelesini de yansıtıyor. Gerçekten de, sömürge sonrası toplumlarda Norveç tarihinin yerel Sami aleyhine vahşetlerle karşılandığı unutuluyor gibi görünüyor.

 3. 20. yüzyılın ikinci yarısına kadar, Norveç hükümeti Sami’yi zorla ele geçirdi ve Norveç’in orta ve kuzeyindeki toprakları ele geçirdi ve Sami kültürünü yok etmeye çalıştı. Avukatlık olarak bilinen bir Norveçleşme politikası, Sami çocuklarının Norveççe yatılı okullarına gönderildiği ve ana dillerini konuştuğu için dövüldüğü anlamına geliyordu.

 4. Sami, Norveççe konuşamıyorsa mülk satın alma hakkından da mahrum edildi. Bugün Sami halkı hala Norveç politikası tarafından bastırılıyor ve etnik Norveçlerden on kat fazla ayrımcılığa maruz kalıyorlar.

 5. Birçok Sami, ülke genelinde yaşıyor ve Sami’de eğitim alma ve dillerini kamuya açık şekilde kullanma hakları tanınmış olsa da, bu haklar sadece küçük belediyelerde kullanılıyor. Sami bölgesi olarak belirlenmiş kırsal kuzey.

 6. Genel olarak konuşursak, Norveç toplumuna ve ekonomisine katılmak için, Sami olmak ve konuşmayı bırakmak zorundasın.

 7. Norveç’teki popüler ve hatta akademik yazılar Orta Doğu’daki göçmenleri "kebap Norveççe" olarak nitelendirirken, Sami’ye yönelik haberlere yapılan 2016 çevrimiçi yorumlarımın da benzer şekilde yaygın bir önyargı olduğunu gördüm.

 8. Analiz, Norveçlilerin Sami'nin Norveç etnik kökeninin saflığını ve yaşam biçimini tehdit ettiğini iddia ettiğini gösteriyor. Bazıları Sami'nin Norveç vatandaşı olarak görülemeyeceğini, yerli statüyü hak etmediğini ve tarihi baskılarını icat ettiğini söylüyor.

 9. Sami parlamentosu içindeki Hilde Skancke Pedersen tarafından 'Spor' adlı sanat eseri. 'Samediggi'

 10. Denis Caviglia / Samediggi Sametinget / flickr, CC BY

 11. Başka bir ayrımcılık sergisinde, uzak kuzeydeki büyük şehir olan Tromso, kendisini bir Sami bölgesi olarak nitelendirdiği zaman, karşıt seslerin nefretle doluydu. Hatta rakipler memnuniyetsizliği ifade etmek için iki dilli işaretlere kurşun bile attılar.

Asimilasyon ulusu

 1. Norveç'te akıntı yaşayan bu ırkçı, Norveç’teki Norveç tarzı bir istisnasızlıktan kaynaklanıyor olabilir, bu nedenle Norveçlilere sosyal politikada dünya liderleri oldukları söylenir ve gerçekten inanırlar.

 2. Ancak Norveç’te hayatta kalmak için Norveç olmayan bir kültürden olanların Norveç dünya görüşünü benimsemeleri bekleniyor. Göçmenlere verilen zorunlu dil kursları gerçekten bu mesajı eve getiriyor. Müfredatı Norveç'i kutluyor ancak alkol tüketiminden sosyal değerlere ve Norveç tarihine kadar neredeyse her şey hakkında neredeyse hegemonik görüşler sunuyor.

 3. Oslo Vigeland Park'ta bir heykel. Norveç'te yaşam, bazıları için harikadır ama herkes için değildir.

 4. PROC.K. Koay / flickr, CC BY-SA

 5. Sami ve Romanlar dil kursu müfredatından neredeyse tamamen yoksun.

 6. Norveç’te her şeyin kötüye gittiğini söylemek yanlış olur. Ben de Norveç'in uygun fiyatlı sağlık bakımı ve cömert izin hakları için müteşekkirim. Ve Eylül 2017'de yapılacak olan yaklaşmakta olan parlamento seçimleri, göçmenlik de dahil olmak üzere daha geniş bir değişim için bir fırsat sunuyor.

 7. Fakat Norveç ütopyasında hepsi pembe değil. Bir dahaki sefere birisi bu "mükemmel" İskandinav toplumunun erdemlerini ortaya koyuyor, onlara Norveç rüyasının herkes için uygun olmadığını hatırlatıyor.

 8. Nathan John Albury, Araştırma Görevlisi, Oslo Üniversitesi

 9. Bu makale aslen The Conversation'da yayınlandı. Orijinal makaleyi okuyun.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407