Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Nohutun yararları nelerdir?

Nohutun yararları nelerdir?

 1. En yaygın nohut türü yuvarlak ve bej görünmekle birlikte, diğer çeşitler siyah, yeşil ve kırmızı olabilir.

 2. Fasulye, bezelye ve mercimek gibi baklagiller gibi diğer nohutlar da lif ve protein bakımından zengindir ve birkaç anahtar vitamin ve mineral içerir.

 3. Bu makalede, nohutun beslenmesini sağlayacak ve potansiyel sağlık yararlarını açıklayacağız.

 4. Nohutla ilgili bazı önemli noktalar. Daha fazla detay ve destekleyici bilgi ana makalede yer almaktadır.

Faydaları

 1. Her türlü meyve ve sebzenin tüketilmesi uzun zamandır yaşam tarzıyla ilgili sağlık koşullarının azaltılmış riski ile ilişkilendirilmiştir. Birçok çalışma, nohut gibi bitkisel gıda tüketiminin artmasının obezite, genel ölüm, diyabet, kalp hastalığı riskini azalttığını, sağlıklı bir cilt oluşumunu, sağlıklı saçları, artan enerjiyi ve genel olarak daha düşük ağırlığı sağladığını göstermiştir.

 2. Nohut, irritabl bağırsak sendromunun semptomlarını kolaylaştırmasa da, durumdan etkilenen kişilere yardımcı olabilir.

 3. Kayıtlı bir diyetisyen olan Patsy Catsos ve "IBS - Sonunda Ücretsiz!" irritabl barsak sendromu (IBS) olan bireylerde artan lif tüketiminin zor olabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, nohut bazı IBS hastaları tarafından iyi tolere edilen bir lif kaynağı sunmaktadır.

 4. Ne yazık ki, düşük-FODMAP diyeti uygulayan IBS'li kişilerin nohutları sınırlandırması gerekir.

 5. Nohut, pek çok olası sağlık yararı ile ilişkilendirilmiştir.

 6. 1) Diyabet

 7. Nohut, özellikle lif bakımından yüksek. Çalışmalar, yüksek lifli diyetleri tüketen tip 1 diyabetli kişilerin daha düşük kan glukoz seviyelerine sahip olduğunu göstermiştir. [! 2042 => 1140 = 2!

 8. Amerikalılar için Beslenme Kuralları, kadınlar için günde en az 21 - 25 gram (g) ve erkekler için günde 30 - 38 g arasında lif önermektedir.

 9. 2) Kemik sağlığı

 10. Nohuttaki demir, fosfat, kalsiyum, magnezyum, manganez, çinko ve K vitaminlerinin tümü kemik yapısının ve gücünün gelişmesine ve korunmasına katkıda bulunur.

 11. Kemik yapısında fosfat ve kalsiyumun her ikisi de önemli olmasına rağmen, uygun kemik mineralizasyonu için iki mineralin dikkatli bir şekilde dengelenmesi gerekir - çok az kalsiyum alımı ile çok fazla fosfor tüketimi kemik kaybına neden olabilir .

 12. Kemik matriks oluşumu mineral manganezini gerektirir ve demir ve çinko, kollajen üretimi ve olgunlaşmasında önemli rol oynar.

 13. İyi kemik sağlığı için yeterli K vitamini tüketimi önemlidir, çünkü kalsiyum emilimini arttırır ve idrarla kalsiyum atılımını azaltabilir, bu da kemiği oluşturmak ve onarmak için yeterli kalsiyum bulunduğundan emin olabilir. Düşük K vitamini alımı, kemik kırılması için daha yüksek risk ile ilişkilidir.

 14. 3) Kan basıncı

 15. Düşük bir sodyum (düşük tuzlu) alımın sürdürülmesi, düşük bir kan basıncını korumak için esastır, ancak potasyum alımının arttırılması, vazodilasyon etkilerinden dolayı aynı derecede önemli olabilir. Ulusal Sağlık ve Beslenme Muayene Anketi'ne göre, ABD yetişkinlerinin yüzde 2'sinden azı günlük 4.700 miligram tavsiyesine uyuyor.

 16. 4) Kalp sağlığı

 17. Yüksek lif, potasyum, C vitamini ve B-6 vitamini içeriği kalp sağlığını destekler. Nohut, kandaki toplam kolesterol miktarını düşürmeye yardımcı olan ve böylece kalp hastalığı riskini azaltan önemli miktarda lif içerir.

 18. Bir çalışmada, günde 4.069 miligram potasyum tüketenlerin iskemik kalp hastalığından ölüm riskini% 49 daha az potasyum tüketenlere (günde yaklaşık 1.000 mg) kıyasla daha düşüktü.

 19. Mineral selenyum meyve ve sebzelerin çoğunda bulunmamasına rağmen, nohutlarda bulunur. Karaciğer enzimlerinin düzgün çalışmasına ve vücutta kansere neden olan bazı bileşiklerin detoksifikasyonuna yardımcı olur. Ek olarak, selenyum iltihaplanmayı önler ve tümör büyüme oranlarını azaltır.

 20. Nohut ayrıca DNA sentezinde ve onarımında rol oynayan folat içerir ve böylece DNA'da mutasyonlardan kanser hücrelerinin oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Nohutta bulunan fitokimyasallar olan saponinler, kanser hücrelerinin vücutta çoğalarak yayılmasını engellemektedir.

 21. Nohut ve diğer baklagillerden, tam tahıllardan, meyvelerden ve sebzelerden elde edilen yüksek lif alımları kolorektal kanser riskini azaltır.

 22. C vitamini güçlü bir antioksidan görevi görür ve hücrelerin serbest radikal hasarına karşı korunmasına yardımcı olur.

 23. 6) Kolesterol

 24. Araştırmalar, diyet içindeki nohutların kanda düşük yoğunluklu lipoprotein veya kötü kolesterol miktarını azalttığını gösteriyor.

 25. 7) Enflamasyon

 26. Nohuttaki kolin uyku, kas hareketi, öğrenme ve hafızaya yardımcı olur. Kolin ayrıca hücresel membranların yapısını korumaya yardımcı olur, sinir uyarılarının iletilmesine yardımcı olur, yağ emilimine yardımcı olur ve kronik enflamasyonu azaltır.

 27. 8) Sindirim ve düzenlilik

 28. Nohut, yüksek lif içeriğinden dolayı, kabızlığın önlenmesine ve sağlıklı bir sindirim sistemi için düzenliliğin geliştirilmesine yardımcı olur.

 29. 9) Kilo yönetimi ve tokluk

 30. Diyet lifleri sindirim sisteminde "şişirme maddesi" olarak işlev görür. Bu bileşikler tokluk (dolgunluk hissi) artırır ve iştahı azaltır, bu da insanların daha uzun süre daha dolgun hissetmelerini sağlar ve böylece genel kalori alımını azaltır.

 31. 10) İrritabl barsak sendromu

 32. Her türlü meyve ve sebzenin tüketilmesi uzun zamandır yaşam tarzıyla ilgili sağlık koşullarının azaltılmış riski ile ilişkilendirilmiştir. Birçok çalışma, nohut gibi bitkisel gıda tüketiminin artmasının obezite, genel ölüm, diyabet, kalp hastalığı riskini azalttığını, sağlıklı bir cilt oluşumunu, sağlıklı saçları, artan enerjiyi ve genel olarak daha düşük ağırlığı sağladığını göstermiştir.

 33. Nohut, irritabl bağırsak sendromunun semptomlarını kolaylaştırmasa da, durumdan etkilenen kişilere yardımcı olabilir.

 34. Kayıtlı bir diyetisyen olan Patsy Catsos ve "IBS - Sonunda Ücretsiz!" irritabl barsak sendromu (IBS) olan bireylerde artan lif tüketiminin zor olabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, nohut bazı IBS hastaları tarafından iyi tolere edilen bir lif kaynağı sunmaktadır.

 35. Ne yazık ki, düşük-FODMAP diyeti uygulayan IBS'li kişilerin nohutları sınırlandırması gerekir.

 36. Nohut, pek çok olası sağlık yararı ile ilişkilendirilmiştir.

 37. 1) Diyabet

 38. Nohut, özellikle lif bakımından yüksek. Çalışmalar, yüksek lifli diyetleri tüketen tip 1 diyabetli kişilerin daha düşük kan glukoz seviyelerine sahip olduğunu göstermiştir. [! 2042 => 1140 = 2!

 39. Amerikalılar için Beslenme Kuralları, kadınlar için günde en az 21 - 25 gram (g) ve erkekler için günde 30 - 38 g arasında lif önermektedir.

 40. 2) Kemik sağlığı

 41. Nohuttaki demir, fosfat, kalsiyum, magnezyum, manganez, çinko ve K vitaminlerinin tümü kemik yapısının ve gücünün gelişmesine ve korunmasına katkıda bulunur.

 42. Kemik yapısında fosfat ve kalsiyumun her ikisi de önemli olmasına rağmen, uygun kemik mineralizasyonu için iki mineralin dikkatli bir şekilde dengelenmesi gerekir - çok az kalsiyum alımı ile çok fazla fosfor tüketimi kemik kaybına neden olabilir .

 43. Kemik matriks oluşumu mineral manganezini gerektirir ve demir ve çinko, kollajen üretimi ve olgunlaşmasında önemli rol oynar.

 44. İyi kemik sağlığı için yeterli K vitamini tüketimi önemlidir, çünkü kalsiyum emilimini arttırır ve idrarla kalsiyum atılımını azaltabilir, bu da kemiği oluşturmak ve onarmak için yeterli kalsiyum bulunduğundan emin olabilir. Düşük K vitamini alımı, kemik kırılması için daha yüksek risk ile ilişkilidir.

 45. 3) Kan basıncı

 46. Düşük bir sodyum (düşük tuzlu) alımın sürdürülmesi, düşük bir kan basıncını korumak için esastır, ancak potasyum alımının arttırılması, vazodilasyon etkilerinden dolayı aynı derecede önemli olabilir. Ulusal Sağlık ve Beslenme Muayene Anketi'ne göre, ABD yetişkinlerinin yüzde 2'sinden azı günlük 4.700 miligram tavsiyesine uyuyor.

 47. 4) Kalp sağlığı

 48. Yüksek lif, potasyum, C vitamini ve B-6 vitamini içeriği kalp sağlığını destekler. Nohut, kandaki toplam kolesterol miktarını düşürmeye yardımcı olan ve böylece kalp hastalığı riskini azaltan önemli miktarda lif içerir.

 49. Bir çalışmada, günde 4.069 miligram potasyum tüketenlerin iskemik kalp hastalığından ölüm riskini% 49 daha az potasyum tüketenlere (günde yaklaşık 1.000 mg) kıyasla daha düşüktü.

 50. Mineral selenyum meyve ve sebzelerin çoğunda bulunmamasına rağmen, nohutlarda bulunur. Karaciğer enzimlerinin düzgün çalışmasına ve vücutta kansere neden olan bazı bileşiklerin detoksifikasyonuna yardımcı olur. Ek olarak, selenyum iltihaplanmayı önler ve tümör büyüme oranlarını azaltır.

 51. Nohut ayrıca DNA sentezinde ve onarımında rol oynayan folat içerir ve böylece DNA'da mutasyonlardan kanser hücrelerinin oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Nohutta bulunan fitokimyasallar olan saponinler, kanser hücrelerinin vücutta çoğalarak yayılmasını engellemektedir.

 52. Nohut ve diğer baklagillerden, tam tahıllardan, meyvelerden ve sebzelerden elde edilen yüksek lif alımları kolorektal kanser riskini azaltır.

 53. C vitamini güçlü bir antioksidan görevi görür ve hücrelerin serbest radikal hasarına karşı korunmasına yardımcı olur.

 54. 6) Kolesterol

 55. Araştırmalar, diyet içindeki nohutların kanda düşük yoğunluklu lipoprotein veya kötü kolesterol miktarını azalttığını gösteriyor.

 56. 7) Enflamasyon

 57. Nohuttaki kolin uyku, kas hareketi, öğrenme ve hafızaya yardımcı olur. Kolin ayrıca hücresel membranların yapısını korumaya yardımcı olur, sinir uyarılarının iletilmesine yardımcı olur, yağ emilimine yardımcı olur ve kronik enflamasyonu azaltır.

 58. 8) Sindirim ve düzenlilik

 59. Nohut, yüksek lif içeriğinden dolayı, kabızlığın önlenmesine ve sağlıklı bir sindirim sistemi için düzenliliğin geliştirilmesine yardımcı olur.

 60. 9) Kilo yönetimi ve tokluk

 61. Diyet lifleri sindirim sisteminde "şişirme maddesi" olarak işlev görür. Bu bileşikler tokluk (dolgunluk hissi) artırır ve iştahı azaltır, bu da insanların daha uzun süre daha dolgun hissetmelerini sağlar ve böylece genel kalori alımını azaltır.

 62. 10) İrritabl barsak sendromu

 63. Her türlü meyve ve sebzenin tüketilmesi uzun zamandır yaşam tarzıyla ilgili sağlık koşullarının azaltılmış riski ile ilişkilendirilmiştir. Birçok çalışma, nohut gibi bitkisel gıda tüketiminin artmasının obezite, genel ölüm, diyabet, kalp hastalığı riskini azalttığını, sağlıklı bir cilt oluşumunu, sağlıklı saçları, artan enerjiyi ve genel olarak daha düşük ağırlığı sağladığını göstermiştir.

 64. Nohut, irritabl bağırsak sendromunun semptomlarını kolaylaştırmasa da, durumdan etkilenen kişilere yardımcı olabilir.

 65. Kayıtlı bir diyetisyen olan Patsy Catsos ve "IBS - Sonunda Ücretsiz!" irritabl barsak sendromu (IBS) olan bireylerde artan lif tüketiminin zor olabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, nohut bazı IBS hastaları tarafından iyi tolere edilen bir lif kaynağı sunmaktadır.

 66. Ne yazık ki, düşük-FODMAP diyeti uygulayan IBS'li kişilerin nohutları sınırlandırması gerekir.

 67. Nohut, pek çok olası sağlık yararı ile ilişkilendirilmiştir.

 68. 1) Diyabet

 69. Nohut, özellikle lif bakımından yüksek. Çalışmalar, yüksek lifli diyetleri tüketen tip 1 diyabetli kişilerin daha düşük kan glukoz seviyelerine sahip olduğunu göstermiştir. [! 2042 => 1140 = 2!

 70. Amerikalılar için Beslenme Kuralları, kadınlar için günde en az 21 - 25 gram (g) ve erkekler için günde 30 - 38 g arasında lif önermektedir.

 71. 2) Kemik sağlığı

 72. Nohuttaki demir, fosfat, kalsiyum, magnezyum, manganez, çinko ve K vitaminlerinin tümü kemik yapısının ve gücünün gelişmesine ve korunmasına katkıda bulunur.

 73. Kemik yapısında fosfat ve kalsiyumun her ikisi de önemli olmasına rağmen, uygun kemik mineralizasyonu için iki mineralin dikkatli bir şekilde dengelenmesi gerekir - çok az kalsiyum alımı ile çok fazla fosfor tüketimi kemik kaybına neden olabilir .

 74. Kemik matriks oluşumu mineral manganezini gerektirir ve demir ve çinko, kollajen üretimi ve olgunlaşmasında önemli rol oynar.

 75. İyi kemik sağlığı için yeterli K vitamini tüketimi önemlidir, çünkü kalsiyum emilimini arttırır ve idrarla kalsiyum atılımını azaltabilir, bu da kemiği oluşturmak ve onarmak için yeterli kalsiyum bulunduğundan emin olabilir. Düşük K vitamini alımı, kemik kırılması için daha yüksek risk ile ilişkilidir.

 76. 3) Kan basıncı

 77. Düşük bir sodyum (düşük tuzlu) alımın sürdürülmesi, düşük bir kan basıncını korumak için esastır, ancak potasyum alımının arttırılması, vazodilasyon etkilerinden dolayı aynı derecede önemli olabilir. Ulusal Sağlık ve Beslenme Muayene Anketi'ne göre, ABD yetişkinlerinin yüzde 2'sinden azı günlük 4.700 miligram tavsiyesine uyuyor.

 78. 4) Kalp sağlığı

 79. Yüksek lif, potasyum, C vitamini ve B-6 vitamini içeriği kalp sağlığını destekler. Nohut, kandaki toplam kolesterol miktarını düşürmeye yardımcı olan ve böylece kalp hastalığı riskini azaltan önemli miktarda lif içerir.

 80. Bir çalışmada, günde 4.069 miligram potasyum tüketenlerin iskemik kalp hastalığından ölüm riskini% 49 daha az potasyum tüketenlere (günde yaklaşık 1.000 mg) kıyasla daha düşüktü.

 81. Mineral selenyum meyve ve sebzelerin çoğunda bulunmamasına rağmen, nohutlarda bulunur. Karaciğer enzimlerinin düzgün çalışmasına ve vücutta kansere neden olan bazı bileşiklerin detoksifikasyonuna yardımcı olur. Ek olarak, selenyum iltihaplanmayı önler ve tümör büyüme oranlarını azaltır.

 82. Nohut ayrıca DNA sentezinde ve onarımında rol oynayan folat içerir ve böylece DNA'da mutasyonlardan kanser hücrelerinin oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Nohutta bulunan fitokimyasallar olan saponinler, kanser hücrelerinin vücutta çoğalarak yayılmasını engellemektedir.

 83. Nohut ve diğer baklagillerden, tam tahıllardan, meyvelerden ve sebzelerden elde edilen yüksek lif alımları kolorektal kanser riskini azaltır.

 84. C vitamini güçlü bir antioksidan görevi görür ve hücrelerin serbest radikal hasarına karşı korunmasına yardımcı olur.

 85. 6) Kolesterol

 86. Araştırmalar, diyet içindeki nohutların kanda düşük yoğunluklu lipoprotein veya kötü kolesterol miktarını azalttığını gösteriyor.

 87. 7) Enflamasyon

 88. Nohuttaki kolin uyku, kas hareketi, öğrenme ve hafızaya yardımcı olur. Kolin ayrıca hücresel membranların yapısını korumaya yardımcı olur, sinir uyarılarının iletilmesine yardımcı olur, yağ emilimine yardımcı olur ve kronik enflamasyonu azaltır.

 89. 8) Sindirim ve düzenlilik

 90. Nohut, yüksek lif içeriğinden dolayı, kabızlığın önlenmesine ve sağlıklı bir sindirim sistemi için düzenliliğin geliştirilmesine yardımcı olur.

 91. 9) Kilo yönetimi ve tokluk

 92. Diyet lifleri sindirim sisteminde "şişirme maddesi" olarak işlev görür. Bu bileşikler tokluk (dolgunluk hissi) artırır ve iştahı azaltır, bu da insanların daha uzun süre daha dolgun hissetmelerini sağlar ve böylece genel kalori alımını azaltır.

 93. 10) İrritabl barsak sendromu

Beslenme

 1. Bir fincan pişmiş nohut içerir:

 2. Not: Çiğ nohut ya da toksinler ve besin önleyici maddelerden dolayı başka bakliyat yemeleri önerilmez. Bu bileşenler filizlenme ve pişirme ile azalır.

 3. Ayrıca nohut K vitamini, folat, fosfor, çinko, bakır, manganez, kolin ve selenyum içerir.

 4. Mükemmel bir vegan ve glütensiz protein ve lif kaynağı olmasının yanı sıra, nohutlar ayrıca olağanüstü seviyede demir, B-6 vitamini ve magnezyum içerir.

 5. Bir fincan pişmiş nohut içerir:

 6. Not: Çiğ nohut ya da toksinler ve besin önleyici maddelerden dolayı başka bakliyat yemeleri önerilmez. Bu bileşenler filizlenme ve pişirme ile azalır.

 7. Ayrıca nohut K vitamini, folat, fosfor, çinko, bakır, manganez, kolin ve selenyum içerir.

 8. Mükemmel bir vegan ve glütensiz protein ve lif kaynağı olmasının yanı sıra, nohutlar ayrıca olağanüstü seviyede demir, B-6 vitamini ve magnezyum içerir.

 9. Bir fincan pişmiş nohut içerir:

 10. Not: Çiğ nohut ya da toksinler ve besin önleyici maddelerden dolayı başka bakliyat yemeleri önerilmez. Bu bileşenler filizlenme ve pişirme ile azalır.

 11. Ayrıca nohut K vitamini, folat, fosfor, çinko, bakır, manganez, kolin ve selenyum içerir.

 12. Mükemmel bir vegan ve glütensiz protein ve lif kaynağı olmasının yanı sıra, nohutlar ayrıca olağanüstü seviyede demir, B-6 vitamini ve magnezyum içerir.

Diyet ve tarifler

 1. Nohutlar bütün yıl boyunca bulunur ve genellikle marketlerde, kurutulmuş ve paketlenmiş veya konserve halde bulunur. Kolayca herhangi bir yemeğe dahil edilmelerini sağlayan fındık tadında ve tereyağlı bir yapıya sahiptirler.

 2. Kuru nohut hazırlarken:

 3. Onları sırala: Pakette birikmiş olabilecek küçük kayalar veya diğer kalıntıları seçmek önemlidir.

 4. Bunları yıkayın ve ıslatın: Optimum lezzet ve doku elde etmek için nohutları pişirmeden önce 8 ila 10 saat suda bekletin. Parmaklar arasında kolayca ayrılabildiklerinde ıslatma işleminin bitmiş olduğunu söylemek mümkündür. Kuru baklagillerin ıslatılması, onları pişirmek için gereken süreyi azaltır ve aynı zamanda çiğ baklagillerde bulunan zararlı maddelerin yanı sıra gastrointestinal rahatsızlığa neden olan bazı oligosakaritlerin giderilmesine yardımcı olur.

 5. Aşçı: Suya batırıldıktan sonra, nohutlar yumuşayana kadar birkaç saat kaynatılarak pişirilir.

 6. Nohutların bir diyete dahil edilmesine ilişkin hızlı ipuçları:

 7. Veya nohut kullanarak bu sağlıklı ve lezzetli tariflerden bazılarını deneyin:

 8. Nohutlar bütün yıl boyunca bulunur ve genellikle marketlerde, kurutulmuş ve paketlenmiş veya konserve halde bulunur. Kolayca herhangi bir yemeğe dahil edilmelerini sağlayan fındık tadında ve tereyağlı bir yapıya sahiptirler.

 9. Kuru nohut hazırlarken:

 10. Onları sırala: Pakette birikmiş olabilecek küçük kayalar veya diğer kalıntıları seçmek önemlidir.

 11. Bunları yıkayın ve ıslatın: Optimum lezzet ve doku elde etmek için nohutları pişirmeden önce 8 ila 10 saat suda bekletin. Parmaklar arasında kolayca ayrılabildiklerinde ıslatma işleminin bitmiş olduğunu söylemek mümkündür. Kuru baklagillerin ıslatılması, onları pişirmek için gereken süreyi azaltır ve aynı zamanda çiğ baklagillerde bulunan zararlı maddelerin yanı sıra gastrointestinal rahatsızlığa neden olan bazı oligosakaritlerin giderilmesine yardımcı olur.

 12. Aşçı: Suya batırıldıktan sonra, nohutlar yumuşayana kadar birkaç saat kaynatılarak pişirilir.

 13. Nohutların bir diyete dahil edilmesine ilişkin hızlı ipuçları:

 14. Veya nohut kullanarak bu sağlıklı ve lezzetli tariflerden bazılarını deneyin:

 15. Nohutlar bütün yıl boyunca bulunur ve genellikle marketlerde, kurutulmuş ve paketlenmiş veya konserve halde bulunur. Kolayca herhangi bir yemeğe dahil edilmelerini sağlayan fındık tadında ve tereyağlı bir yapıya sahiptirler.

 16. Kuru nohut hazırlarken:

 17. Onları sırala: Pakette birikmiş olabilecek küçük kayalar veya diğer kalıntıları seçmek önemlidir.

 18. Bunları yıkayın ve ıslatın: Optimum lezzet ve doku elde etmek için nohutları pişirmeden önce 8 ila 10 saat suda bekletin. Parmaklar arasında kolayca ayrılabildiklerinde ıslatma işleminin bitmiş olduğunu söylemek mümkündür. Kuru baklagillerin ıslatılması, onları pişirmek için gereken süreyi azaltır ve aynı zamanda çiğ baklagillerde bulunan zararlı maddelerin yanı sıra gastrointestinal rahatsızlığa neden olan bazı oligosakaritlerin giderilmesine yardımcı olur.

 19. Aşçı: Suya batırıldıktan sonra, nohutlar yumuşayana kadar birkaç saat kaynatılarak pişirilir.

 20. Nohutların bir diyete dahil edilmesine ilişkin hızlı ipuçları:

 21. Veya nohut kullanarak bu sağlıklı ve lezzetli tariflerden bazılarını deneyin:

Riskler

 1. Baklagiller, galaktanlar olarak bilinen oligosakaritler veya alfa-galaktosidaz enziminden yoksun olduğu için vücudun sindiremediği kompleks şekerler içerir. Bu enzimi bu şekerleri parçalamak için gereklidir. Sonuç olarak, nohut gibi bakliyat tüketiminin bazı kişilerin bağırsak gazına ve rahatsızlığına neden olduğu bilinmektedir.

 2. Bakliyat yerken semptomlar yaşayan herkes bunları diyetlerine yavaşça sokmalıdır. Diğer bir seçenek ise kuru baklagillerin ıslatılmasında kullanılan suyu tahliye etmektir. Bu, iki oligosakariti, rafinoz ve sarkozu uzaklaştırır ve bazı sindirim sorunlarını ortadan kaldırır.

 3. Baklagiller, galaktanlar olarak bilinen oligosakaritler veya alfa-galaktosidaz enziminden yoksun olduğu için vücudun sindiremediği kompleks şekerler içerir. Bu enzimi bu şekerleri parçalamak için gereklidir. Sonuç olarak, nohut gibi bakliyat tüketiminin bazı kişilerin bağırsak gazına ve rahatsızlığına neden olduğu bilinmektedir.

 4. Bakliyat yerken semptomlar yaşayan herkes bunları diyetlerine yavaşça sokmalıdır. Diğer bir seçenek ise kuru baklagillerin ıslatılmasında kullanılan suyu tahliye etmektir. Bu, iki oligosakariti, rafinoz ve sarkozu uzaklaştırır ve bazı sindirim sorunlarını ortadan kaldırır.

 5. Baklagiller, galaktanlar olarak bilinen oligosakaritler veya alfa-galaktosidaz enziminden yoksun olduğu için vücudun sindiremediği kompleks şekerler içerir. Bu enzimi bu şekerleri parçalamak için gereklidir. Sonuç olarak, nohut gibi bakliyat tüketiminin bazı kişilerin bağırsak gazına ve rahatsızlığına neden olduğu bilinmektedir.

 6. Bakliyat yerken semptomlar yaşayan herkes bunları diyetlerine yavaşça sokmalıdır. Diğer bir seçenek ise kuru baklagillerin ıslatılmasında kullanılan suyu tahliye etmektir. Bu, iki oligosakariti, rafinoz ve sarkozu uzaklaştırır ve bazı sindirim sorunlarını ortadan kaldırır.

Nohut ve potasyum

 1. Kalp hastalığı için en çok reçete edilen bir ilaç türü olan beta blokerler, kanda potasyum seviyelerinin yükselmesine neden olabilir. Nohut gibi yüksek potasyum içeren yiyecekler beta blokerler alınırken ölçülü olarak tüketilmelidir. [! 2042 => 1140 = 6!

 2. Hastalığın önlenmesinde ve sağlığın sağlanmasında en önemli olan toplam diyet veya genel beslenme şeklidir. Sağlığın anahtarı olarak bireysel yiyeceklere konsantre olmaktan çok çeşitli bir diyet yemek daha iyidir.

 3. Nohut almak istiyorsanız, binlerce müşteri yorumuyla çevrimiçi ortamda mükemmel bir seçim yapabilirsiniz.

 4. Kurutulmuş nohut satın alın Konserve nohut alır

 5. En son Adam Felman tarafından Pzt 4 Aralık 2017 tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberleri almak için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 6. Kemik sağlığı: Kalsiyumun ötesine bakma. (2017, 11 Ocak). Http://www.consultant360.com/n411/content/bone-health-looking-beyond-calcium

 7. Cogswell, M.E., Zhang, Z., Carriquiry, A.L., Gunn, J.P., Kuklina, E.V., Saydah, S.H., ... Moshfegh, A.J. (2012, Eylül). ABD yetişkinleri arasında sodyum ve potasyum alımı: NHANES 2003-2008. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi, 96 (3), 647-657. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3417219/

 8. Amerikalılar için 2015-2020 diyet kuralları. (2015). Https://health.gov/dietaryguidelines/2015/resources/2015-2020_Dietary_Guidelines.pdf

 9. İşlevsel lifler. (2013, Aralık). Http://www.todaysdietitian.com/newarchives/120913p32.shtml

 10. Yiyecek kompozisyonu veritabanları. (N.d.). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/4779?fg= man = lfacet = format = count = max = 25 ofset = sort = qlookup = nohut

 11. Pittaway, J.K., Ahula, K.D., Cehun, M., Chronopoulos, A., Robertson, I.K., Nestel, P.J, Top, M.J. (2006). En az 5 hafta boyunca nohutla yapılan diyet takviyesi yetişkin kadınlarda ve erkeklerde serum toplamında ve düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterollerinde küçük ancak önemli düşüşler ile sonuçlanır. Beslenme ve Metabolizma Yıllıkları, 50 (6), 512-518. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17191025

 12. Yang, S., Liu, T., Kuklina, E., Flanders, WD, Hong, Y., Gillespie, C., ... Hu, FB (2011, 11 Temmuz ). ABD erişkinleri arasında sodyum ve potasyum alımı ve mortalite: Üçüncü Ulusal Sağlık ve Beslenme Muayene Anketi'nden elde edilen veriler. Dahiliye Arşivi, 171 (13), 1183-1191. Http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21747015

 13. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 14. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407