Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Nohut Konservelerinin Dezavantajları

Ne düşünüyorsun?

 1. Amerikan Diyabet Derneği'nin nohut gibi fasulyeleri süper gıda olarak listelemesi şaşırtıcı değil - önemli miktarda protein, lif, vitamin ve mineral sağlıyorlar. Konserve nohut, kurutulmuş nohut kullanımına hızlı ve kolay bir alternatiftir, ancak besleyici değildir ve bazı istenmeyen kimyasal maruziyetlere neden olabilir.

Makrobesin İçeriği

 1. Yemeğinizi yalnızca kalorilere veya karbonhidratlara göre seçiyorsanız, konserve nohutlar kurutulmuşdan daha iyidir. Aksi takdirde, tekrar gözden geçirmek isteyebilirsiniz. 100 gram haşlanmış kurutulmuş nohut ya da 2/3 fincandan az miktarda porsiyonda 164 kalori, 2.6 gram yağ, 8.9 gram protein ve 7.6 gram lif dahil 27.4 gram karbonhidrat veya DV'nin% 30'u bulunur. . Aynı miktarda konserve nohutta az miktarda kalori, 139 ve daha az karbonhidrat var, 22.5 gram, ancak bu nohutlarda sırasıyla 2.8 ve 6.4 gramda daha fazla yağ, 2.8 gram ve daha az protein ve lif var.

Mikro besinlerde daha düşük

 1. Konserve nohut, kurutulmuş, ancak daha az miktarlarda pişirilmiş nohut ile aynı temel vitamin ve mineralleri içerir. Örneğin, pişmiş kurutulmuş nohut porsiyonu folat için DV'nin yüzde 43'üne sahiptir, ancak konserve nohut porsiyonu DV'nin sadece yüzde 12'sini sağlar. Ek olarak, demir, manganez, fosfor, çinko, bakır ve magnezyum için konserve nohuttaki DV oranı kurutulmuş undan yapılan nohuttan 5-10 puan daha düşüktür. Folat, hücre bölünmesi için gereklidir ve kırmızı kan hücreleri oluşturmak için demir ve bakır gerekir. Magnezyum ve fosfor, DNA oluşturmak için gereklidir ve manganez ve çinko, yara iyileşmesine yardımcı olur.

Sodyumda Yüksek

 1. Konserve nohutun ana dezavantajlarından biri yüksek sodyum içeriğidir. Aşırı miktarda sodyum tüketmek, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı riskinizi artırır ve işlenmiş ve konserve yiyecekler, tipik Amerikan diyetindeki başlıca sodyum kaynakları arasındadır. Kurutulmuş pişmiş nohut, 100 gram porsiyon başına sadece 7 miligram sodyum olmasına rağmen, aynı miktarda konserve nohut 246 miligram veya DV'nin% 10'una sahiptir. [! 10679 => 1130 = 5!

Potansiyel Kirleticiler

 1. "BPA içermeyen" etiketli kutularda konserve nohut almazsanız, bu fasulyeleri her yediğinizde bisfenol A veya BPA'ya maruz kalacaksınız. Düzenli kutular, bu kimyasal maddeyi içeren ve östrojene müdahale eden ve prostatı, beyni ve maruz kalan kişilerin davranışını, özellikle de bebekleri ve çocukları da etkileyebilecek bir madde ile kaplanmıştır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407