Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Neden Gıdalarda Maltodekstrin Kullanılıyor?

Uyarı

 1. Maltodekstrin, ABD Gıda ve İlaç İdaresinin "Genel Olarak Güvenli Olarak Kabul Edildi" listesi için onayladığı bir gıda katkı maddesidir. Katkı maddesi, mısır şurubu ve şekerlerin ilave edilme şekline benzer şekilde bir koyulaştırma maddesi olarak bir dizi gıda ile karıştırılır. Maltodekstrin, bununla birlikte, tatlı bir tada sahip değildir. Eşsiz kimyasal yapısı, gıdalara katılması için idealdir. Gluteli yiyeceklerden kaçınması gereken çölyak hastalığı olanların, bazı maltodekstrin türleriyle yapılan yiyeceklerin alımını kısıtlaması gerekir.

Toplu Yarat

 1. Maltodekstrin, sıvı ya da jelatin benzeri bir yapıya sahip yiyeceklerde yığın oluşturmak için gıdada kullanılır. Salata sosları veya hazır puding gibi yiyeceklere eklendiğinde, maltodekstrin viskozitelerini azaltmaya yardımcı olarak kalınlaştırır. Bu amaç için maltodekstrin içerebilen diğer yiyecekler arasında konserve meyveler, tatlılar, protein shakes, hazır puding ve soslar bulunur. Bu ürünleri kalınlaştırmak için maltodekstrin kullanılıyorsa, yiyeceğinizin beslenme etiketinde listelenmelidir. Maltodekstrin gerçek gıdalardan elde edildiğinden kalori içerir - eklenen her gram için yaklaşık 4 kalori.

Şekerleri Kristalize Et

 1. Maltodekstrin yapay tatlandırıcılarda kullanılır. Bunun nedeni, daha sonra paketlere konan kristal benzeri şekerlerin oluşturulmasına yardımcı olan bir bağlayıcı madde görevi görmesidir. Her ne kadar maltodekstrin tatlı tadı olmasa da, kimyasal özelliklerinin şekere benzer olduğu anlamına gelen bir sakarittir.

Yemek Kurutma

 1. Maltodekstrin, sıvı veya yağlı maddeleri tozlara dönüştürmek için gıdalarda da kullanılır. Maltodekstrin, gıda üzerinde kuruma etkisine sahip olabilir; bu nedenle, sıvı eklenmesiyle kalınlaştırılmış bir karışıma dönüştürülebilen kuru, kristal benzeri bir madde haline getirmek için anında puding gibi maddelere eklenir.

Nasıl Yapıldı

 1. Maltodekstrin bir karbonhidrattır ve nişastalardan yapılır. Pirinç, patates veya mısır nişastasından yapılabilir. Maltodekstrin yapmak için, üreticiler bu yiyecekleri pişirir. Pişirme işleminde salınan enzimler, maltodekstrin'i daha da parçalayarak nihayetinde gıdalara eklenebilecek beyaz bir toz bırakır. Maltodekstrin genellikle glütensiz bir gıda olarak kabul edilirken, buğday veya arpadan elde edilebilir. Eğer glutensiz bir diyet yerseniz, yiyeceklerin “buğday maltodekstrin” içermediğinden emin olmak için yiyecek etiketlerini kontrol edin - bu yiyeceklerin glüteni olduğunu gösterir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407