Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Neden Domuzdan Kaçınmalısınız?

 1. Domuz eti dünya çapında en yaygın olarak yenen et olup dünya çapında et üretiminin yaklaşık yüzde 38'ini oluşturur. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Asya, Avrupa, Sahra Altı Afrika, Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Okyanusya'da popülerdir. (1) Mukaddes Kitaba tamamen aşina iseniz, muhtemelen Tanrı'nın insanlarına domuz eti ve kabuklu deniz ürünleri yememesini talimat verdiğini muhtemelen hatırlarsınız. Birçok insan bunu öğrenince şaşırır, ancak Eski Ahit'te Tanrı domuzun kirli olmayan bir hayvan olduğu konusunda bizi uyardı. Niye ya? Çünkü domuz bir çöpçüdür ve insan tüketimi için değildir. (Leviticus 11'i kontrol edin.)

 2. Ne düşündüğünüz önemli değil, domuzlar kirli hayvanlardır. Çiftliğin çöp ve atık yok edicileri olarak kabul edilirler, genellikle bulabilecekleri her şeyi yerler. Bu, yalnızca böcekleri, böcekleri ve etrafta topladıkları artıkları değil aynı zamanda kendi dışkısını ve kendi yavruları da dahil olmak üzere hasta hayvanların ölü leşlerini içerir. En az bir çiftçi domuzlarını beslemek için dışarı çıktı ve bir daha geri dönmedi. 2012'de o sabah tam anlamıyla domuzun kahvaltısı haline geldi. (2)

 3. Sadece bir domuzun diyetinin nasıl bir şey olduğunu bilmek, domuz etinin neden bu kadar kirli olabileceğini ya da en azından bu kadar iştah açıcı olmadığını açıklayabilir. Ve '' brüt olmak '' bir şeyi yememek için geçerli bir sebep olabilir veya olmayabilirken, kendi kararınıza varmadan önce domuz eti hakkında biraz daha fazla bilgi edinmek hayati önem taşır. Bu popüler ancak ciddi olarak sorgulanabilir protein kaynağı hakkında konuşalım.

Domuz eti ile ilgili sorunlar ve neden domuz etinden sakınmalısınız?

 1. Bu kurt paraziti domuzlarda çok yaygın olarak bulunur. En sık midede kistlerde yaşayan solucan, mide asitleri yoluyla açıldığında, larvaları domuzun vücuduna salınır. Bu yeni solucanlar evlerini domuz kaslarında yapar. Sonraki durak? Bu enfekte etleri tüketen bilinmeyen insan vücudu.

 2. Bu kurtçukların domuzlara yaptıklarına benzer şekilde, insanlara da yapabilirler. Parazit içeren az pişmiş veya çiğ domuz eti yerseniz, aynı zamanda bir kistle kaplı trichinella larvalarını yutursunuz. Sindirim sıvılarınız kisti çözer, ancak bu sadece paraziti iç yüzeyinize salıverir. Larvalar daha sonra, bağırsaklarınıza nüfuz eder, yetişkin solucanlarına ve eşine olgunlaşırlar. Trikinozun bu aşamasındaysanız, karın ağrısı, ishal, yorgunluk, bulantı ve kusma yaşayabilirsiniz.

 3. Ne yazık ki, orada bitmiyor. Enfekte domuz eti yedikten yaklaşık bir hafta sonra, vücudunuzdaki yetişkin dişi solucanlar kan dolaşımınıza giren ve sonunda kas veya diğer dokulara dökülen larvalar üretir. Bu doku istilası meydana geldiğinde, trikinozun semptomları şunları içerir:

 4. Ve hiç kimse özellikle solucanlar tüketmek istemiyor olsa da, trikinoz, kaçınmak için hemen hemen her şeyi yapmanız gereken ciddi bir hastalıktır. Karın semptomları enfeksiyondan bir ila iki gün sonra ortaya çıkabilir, ek semptomlar genellikle enfeksiyondan iki ila sekiz hafta sonra başlar. Mayo Clinic'e göre, semptomların şiddeti tipik olarak enfekte ette tüketilen larva sayısına bağlıdır.

 5. CDC, herhangi bir solucanı öldürmek için pişirmeden önce domuz etinin dondurulmasının yanı sıra domuz etinin dondurulmasını tavsiye eder. Seni tanımıyorum ama yemek için ilk önce solucanlarını öldürmek zorunda olduğum bir şey yemekten hoşlanmıyorum.

 6. Trichinellosis'in Mozart’ın 35 yaşındaki ani ölümünün asıl nedeni olduğu teorikleştirildi. Amerikalı bir araştırmacı bunu, Mozart’ın ölümünden önceki, sırasında ve sonrasında geçen günleri kaydeden tüm belgeleri inceledikten sonra teori yaptı. Archives of Internal Medicine adlı Haziran 2001 tarihli sayısında yayınlanan bu araştırma, Mozart'ın yukarıda belirtilen semptomların çoğundan muzdarip olduğunu ve kendisinin ölümünden sadece 44 gün önce dergisinde domuz eti tüketimini kaydettiğini buldu. (8)

 7. Domuzlar yanlarında birçok virüs ve parazit taşıyor. İster çiftlikler aracılığıyla onlarla doğrudan temas halinde olsun, ister etlerini yiyerek olsun, kendimizi bu acı verici, genellikle zayıflatıcı hastalıklardan birine alma riski altında tutuyoruz (bahsetmeksizin vücudumuzu toksik aşırı yüke sokmak).

 8. Bu parazitler ve virüslerin her biri, yıllar boyu sürebilecek ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

 9. Eğer bütün bu kaygılar yetmiyorsa veya domuz etini gerçekten iyi pişirerek onlardan kaçınacağını düşünüyorsan, tüketim için ortaya çıkan domuzun genel koşullarını da bilmelisin. Bugün, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki domuzların yüzde 97'si fabrika çiftlerinde yetiştiriliyor. Bu, bu domuzların asla sağlıklı bir temiz hava ve geniş açık meralar yaşamamayacağı anlamına gelir.

 10. Domuz eti yiyecekseniz, tüm zamanını kalabalıkta geçiren bir domuz etini yemenizin (muhtemelen yüzde 3 olması muhtemel) bilmeniz gerekir. temiz hava veya egzersiz yapmayan depolar, üreticiler domuzları daha hızlı ve şişman hale getirdikçe domuzun nefes almasını sağlamak için düzenli olarak zararlı ilaçların beslenmesini sağlar. Bu ilaçlar çoğu zaman domuzların kendi aşırı ve doğal olmayan ağırlık artışları altında sakatlanmalarına neden olur. (11) Bu sese, sağlığı teşvik eden bir et parçası veren koşullar gibi mi geliyor? Tabii ki hayır, bu yüzden domuz eti ve diğer fabrikada üretilen etlerden kaçınmalısınız.

 11. Fabrika çiftlik domuzlarının yüzde 70'inin kesimhaneye gittiklerinde zatürree olduğu tahmin ediliyor. Çirkin fabrika çiftliği koşulları ve aşırı kalabalık, domuzların ciddi hastalıklara karşı aşırı bir olasılığa sahip olmasını sağlar. Koşullar o kadar kötü ki, bu domuzları zaman zaman zar zor canlı tutmak için tek yol antibiyotikleri kötüye kullanmak ve aşırı kullanmak. Bunun insanlarda ne yaptığı hakkında çok konuştum. İnsanlara benzer şekilde, domuzlar daha yaygın olarak antibiyotiklere dirençli hastalıklar geliştirmektedir. Domuz eti tadı hoşunuza gidebilir, ancak bir "süper bakteri" olan bir domuzdan domuz ürünü tüketmek ister misiniz?

 12. Bakteri yüklü domuz hikayesi devam ediyor. ABD domuz pirzolası ve öğütülmüş domuz örneklerinden elde edilen 2013 Tüketici Raporları analizi, yersinia enterocolitica adı verilen bir bakteri varlığının yaygın olduğunu (yüzde 69) buldu. Bu bakteri yılda yaklaşık 100.000 Amerikalı, özellikle de çocuklara bulaşır ve insanlarda ateş, ishal ve karın ağrısına neden olabilir. (12)

 13. Dünya Sağlık Örgütüne göre, jambon, pastırma ve sosis gibi işlenmiş etler kansere neden oluyor. Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı, işlenmiş eti kanserojen, kansere neden olan bir şey olarak sınıflandırıyor. Araştırmacılar her gün 50 gram işlenmiş et tüketmenin kolorektal kanser riskini yüzde 18 oranında artırdığını tespit etti. (4)

 14. İşlenmiş et, jambon, pastırma, sosis, sosisli sandviç ve bazı şarküteri etleri gibi gıda maddeleri olarak kabul edilir. Orada bir tema farketmek? Bunlar daha çok domuz etinden elde edilen gıda ürünleridir. 50 gram işlenmiş et ne kadar? Dört şerit domuz pastırması. Belki de düzenli olarak sadece iki parça domuz pastırması yediğini düşünüyorsun. Bu araştırmaya göre, bu muhtemelen kanser olasılığının yüzde 9'luk bir artışa eşittir.

 15. Maalesef, örneğin domuz eti ve işlenmiş et, örneğin keto diyetini takiben millet ve Atkins diyeti tarafından tüketilir. Bunun yerine sığır, kuzu, bizon veya tavuk gibi daha sağlıklı et kullanmalılar.

 16. Domuz gribi domuzdan insana sıçrayan başka bir virüstür. Grip veya grip virüsleri doğrudan domuzlardan insanlara, insanlardan domuzlara ve insanlardan insanlara doğrudan bulaşabilir. (5) İnsanların fiziksel olarak virüslü domuzlara yakın olması durumunda domuzlardan gelen grip virüsleriyle insan enfeksiyonu daha olasıdır.

 17. İnsanlarda domuz gribi virüsü enfeksiyonlarına şimdi “insanlarda değişken virüs enfeksiyonları” deniyor. Yetkililerin neden "domuz" kelimesini çıkardıklarını merak ediyorum. İnsanları domuz yemekten uzakta mı korkutuyordu? Muhtemelen.

 18. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, H1N1 ve H3N2 "Amerika Birleşik Devletleri'ndeki domuz popülasyonları arasında endemik ve endüstrinin rutin olarak ilgilendiği bir şey" olan domuz gribi virüsleridir. Salgınlar yıl boyunca ortaya çıkabilir. H1N1 domuz popülasyonlarında en az 1930'dan beri gözlemlenirken, H3N2 1998'de Amerika Birleşik Devletleri'nde başladı. (6)

 19. CDC’ye göre, domuz gribinin insanlara uygun şekilde işlenerek hazırlanan domuz eti ile bulaşabileceği görülmedi. Uygun şekilde hazırlanmış, tüm virüsleri ve diğer gıda kaynaklı patojenleri öldürmesi beklenen, 160 derece F iç sıcaklığa kadar domuz eti pişirmek anlamına gelir. Peki ya grip olmuş bir domuzdan domuz eti tüketirseniz ve o sıcaklık kılavuzuna pişirilmemişse - o zaman ne olacak? Kesinlikle zar atmak ve bulmak istemem.

 20. Domuzların vücutlarında ve etlerinde çeşitli parazitler taşıdığını biliyor muydunuz? Bu parazitlerin bazılarını yemek yaparken bile öldürmek zordur. Bu nedenle az pişmiş domuz eti yemek konusunda çok fazla uyarının olmasının nedeni budur. Domuz eti yemenin en büyük endişelerinden biri trikinoz veya trikinozoldür. Bu, insanların trichinella solucanının larvalarını içeren az pişmiş veya pişmemiş domuz eti yemekten elde ettikleri bir enfeksiyondur. (7) Bazı ülkelerde ve kültürlerde, domuz eti çiğ tüketirler.

 21. Domuzlar başlıca taşıyıcılardır:

Yemeyen Domuz Eti ve Kültürleri Tarihi

 1. Domuz, dünyadaki en eski canlı hayvan formlarından biridir. 5000 B.C kadar erken evcilleştirildiği söylenir. ABD'de domuz eti tüketiminin başlangıcına gelince, Hernando de Soto, "Amerikan domuz endüstrisinin babası" olarak adlandırılıyor. 1539'da, De Soto Florida'da 13 domuzla çekti ve domuz eti tüketimi Amerika'dan sonra yayıldı ve arttı. Domuzlar ilk olarak ticari olarak “Porkopolis” olarak adlandırılan Cincinnati'de katledildi. (13)

 2. Ortodoks Yahudi Kosher diyet yasaları ve İslam Helal diyet yasaları domuz tüketimini yasaklıyor. Domuz eti de engelleyen birçok din ve kültür var.

 3. Domuz tüketimini yasaklayan Hristiyan dini mezhepleri şunları içerir:

 4. Bu gruplar için domuz etinden kaçınmak Leviticus 11, Deuteronomy 14, Isaiah 65 ve Isaiah 66'ya dayanmaktadır.

Yemek için daha iyi etler

 1. "Diğer beyaz et" yerine, protein yönünden zengin ve sağlığı teşvik ettiği bilinen bazı etlere bakalım. Sadece lezzetli değil, aynı zamanda çok besleyici olan yüksek kaliteli proteinlerden bahsediyorum.

 2. Çimen beslenen inekler, A, B, C ve E vitaminleri, beta-karoten seviyesinden daha yüksek seviyelere sahiptir ve eşlik eden inek beslemelerine göre hastalıksız oldukları bulunmuştur. Otla beslenen sığırlardan elde edilen etler de kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi minerallerde daha yüksektir. Otla beslenen sığır eti de yüksek seviyede kanserle mücadele CLA'sına ve omega-3'ler gibi diğer iyi yağlara sahiptir.

 3. Bazıları bizon eti çim beslenen sığır etinden bile daha sağlıklı görüyor. Sığır etinden daha az kalorili ve yağsız mükemmel bir yağsız protein kaynağıdır. Doymuş yağda sığır etinden daha düşük olmasına rağmen, bizon eti zengin bir tada sahiptir.

 4. Kuzu, genellikle bir yaşında veya daha genç olan genç koyun etidir. Hayvanın böylesine genç bir yaşta kesilmesi nedeniyle, mermer yağ içeriği, kalp sağlığına katkıda bulunan ve obezitenin önlenmesine yardımcı olan daha eski et türlerinden oldukça düşüktür. Protein bakımından zengin, B12 vitamini ve mineraller, tartışmasız gezegendeki en sağlıklı kırmızı et. Mümkün olduğunda yerel, organik, otla beslenen çeşitler aldığınızdan emin olun. Tahılla beslenen hayvanlar, genetiği değiştirilmiş mısır yemi, sayısız katkı maddesi ile yüklenir ve sadece riske değmez.

 5. Tıpkı ette olduğu gibi, her ne pahasına olursa olsun yetiştirilen balıklardan kaçınmak istersiniz. Çiftlik balıkları yüksek konsantrasyonlarda antibiyotik, böcek ilacı ve daha düşük seviyede sağlıklı besin içermektedir. Öte yandan, avlanan balıklar antibiyotik veya böcek ilacı içermez ve hayati besinlerde daha yüksektir. Mükemmel bir seçim, kalp sağlığına ve anti-enflamatuar omega-3 yağ asitlerinin yanı sıra selenyum, niasin, B12 vitamini, fosfor, magnezyum ve B6 vitamini bakımından oldukça yüksek olan yabani yakalanmış som balığıdır.

 6. Yemek yemeyi seçtiğin sana kalmış. Kendim, kirli domuz etinden (ve kabuklu deniz hayvanlarından) uzak durmayı tercih ederim. Burada tartışılan nedenler, domuz yeme ve sağlığınız söz konusu olduğunda buzdağının sadece görünen kısmı.

 7. Eğer "daha kaliteli" bir domuz ürününü tercih edebileceğinizi düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Domuz eti söz konusu olduğunda "hormon eklenmemiş" iddiasına kanmayın, doğru olsa bile, ABD'de herhangi bir domuz üretimi için hormonlara izin verilmez. Domuzun kendisi, fabrika çiftliği koşulları ve "hormonsuz" un kurtulmayacağı ya da yok edemeyeceği ana sorunlardan bazıları olan ilaçların ortak kullanımıdır.

 8. Kendi araştırmanızı yapın, Kutsal Kitap'ın yıllar önce bizi neyin uyardığı konusunda dikkatlice düşünün ve sonra kendinizi ve sevdiklerinizi beslemek için ne seçtiğiniz konusunda kendi eğitimli kararınızı verin.

 9. Sesinden sızan bağırsakların yalnızca sindirim sistemini etkilediğini düşünebilirsiniz, ama gerçekte daha fazla etkileyebilir. Çünkü Leaky Gut çok yaygın ve böyle bir bilmecedir. Sızdıran bağırsaklarla ilgili ücretsiz bir web semineri veriyorum. Web semineri hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407