Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Nane: Sağlık yararları ve daha fazlası

Nane: Sağlık yararları ve daha fazlası

 1. Nane vitamin, antioksidan ve hayati besinleri içerir. Aroması nane şekline çok benzer. Nane şekline göre daha az mentol içerir, ancak limonen, dihidrokarbon ve sineol bakımından zengindir. Nane daha tatlı bir tadı vardır.

 2. Nane ailesinin diğer bitkileri gibi, nane, kare şeklinde bir gövdeye sahiptir. Yaprakları yaklaşık 5 santimetre ila 9 santimetre uzunluğunda ve 1.5 santimetre ila 3 santimetre genişliğindedir. Yaprakların uçları mızrak gibi, dolayısıyla ismini gösterir.

Nane sağlığının sağlık yararları

 1. Taze nane, çeşitli tariflerde kullanılabilir. Birçok sağlık yararı, taze tüketilen veya esansiyel bir yağ olarak kullanılan olsun, nane ile ilişkilendirilmiştir.

 2. Bazı insanlar bulantı, hazımsızlık, gaz, baş ağrısı, diş ağrısı, kramp ve boğaz semptomlarını hafifletmek için nane kullanır.

 3. Sinir veya kas ağrısından dolayı şişliğin azaltılmasına yardımcı olmak için cilde topikal olarak da uygulanır.

 4. Food Chemistry dergisinde yayınlanan bir rapor, şunu gösteriyor: nane özü "iyi toplam fenolik ve flavonoid içeriği" ve "mükemmel antioksidan aktiviteye sahiptir."

 5. Nane esansiyel yağı, 2011 Uluslararası Çevre ve Ziraat Mühendisliği Konferansında sunulan bir çalışmaya göre antifungal özelliklere sahip.

 6. Nane, mide kaslarını gevşeterek, bulantı semptomlarını azaltarak ve diğer sindirim problemlerini azaltarak sindirim problemlerinin semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

 7. Fitoterapi Araştırmasında yayınlanan araştırmalar, 5 gün boyunca günde iki bardak nane çayı içmenin, hirsutizmi olan kadınlarda androjen seviyesini azaltabileceğini göstermektedir. Polikistik over sendromlu 41 kadından oluşan 30 günlük ikinci bir çalışma da benzer sonuçlar verdi.

 8. Kadınlarda hirsutizm saçın yüzünde, memelerinde ve midesinde uzamasına neden oluyor. Çok fazla sıkıntıya yol açabilir. Saç, “erkek” androjen hormonlarının aşırı yüksek olması nedeniyle yetişir.

 9. Nane ve biberiye ekstraktlarının hafızayı iyileştirdiği yakın zamanda bulundu. Saint Louis Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Prof. Susan Farr, nane ve biberiyeden elde edilen antioksidanların zengin bir özüt haline getirilmesi durumunda, öğrenme ve hafızanın geliştirilmesine yardımcı olabileceklerini ileri sürdü. Bu yaşa bağlı bilişsel düşüşe yardımcı olabilir.

 10. Nane tedavisinde etkili olabilecek diğer sağlık koşulları şunlardır:

 11. Bazı araştırmalar günde dört fincan nane çayının erkek libidolarını olumsuz yönde etkilediğini öne sürdü, ancak kemirgen bir çalışma bunun doğru olmadığını gösterdi.

Nane'nin beslenme profili

 1. 100 gram taze nane besin değeri:

Nane esansiyel yağı

 1. Nane esansiyel yağları antifungal ve antioksidan özelliklere sahiptir. Doğal gıdaların korunmasında ve böcek ilacı olarak kullanılabilirler.

 2. Taze nane aksine, nane esansiyel yağı yenilebilir değildir. Kullanmadan önce, bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmelidir. Cilt veya gözlerle temas ederse tahriş edebilir.

Taze nane önerileri için

 1. Taze nane yaprakları, diğer nane türlerine göre çok daha düşük düzeyde mentol içerir, bu da onu daha az keskin ve sağlık içeceklerine ve yemek pişirmeye daha uygun hale getirir.

 2. Bazı sunum önerileri:

 3. Daha maceracı bir fikir için, taze nane dondurması ya da kızarmış pilavlı baharatlı salata salatası deneyin.

 4. Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), "genel olarak kullanım amaçları için güvenli olarak tanınan" olarak nitelendirdi. [! 2040 => 1140 = 5!

 5. Tim Newman tarafından en son 11 Ocak 2018 tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberler için Tamamlayıcı Tıp / Alternatif Tıp kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun Tamamlayıcı Tıp / Alternatif Tıp hakkında.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 6. İngiliz Yayın Şirketi (BBC). (N.d.). Kızarmış pilav ile kızarmış biftek baharatlı salata. Http://www.bbc.co.uk/food/recipes/spicedsaladofbraised_84246

 7. FDA. (2016, 1 Nisan). Başlık 21: Yiyecek ve ilaçlar. Https://www.accessdata.fda.gov/scripts/cdrh/cfdocs/cfCFR/CFRSearch.cfm?fr=582.10

 8. Grant, P. (2010, Şubat). Nane bitkisi çayının, polikistik over sendromunda önemli bir anti-androjen etkisi vardır. Rasgele Kontrollü Bir Deneme. Fitoterapi Araştırmaları 24 (2), 186-8. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19585478

 9. Nane sağlığının sağlık yararları. (N.d.). Https://www.organicfacts.net/health-benefits/herbs-and-spices/spearmint.html

 10. Kanatt, S.R., Chander, R., Sharma, A. (2007). Radyasyonla işlem görmüş kuzu etlerinde nanenin antioksidan potansiyeli (Mentha spicata L.) [!özet

 11. Malzeme güvenlik bilgi formu nane MSDS. (2005, 9 Ekim). Http://www.sciencelab.com/msds.php?msdsId=9925066

 12. McKay, D.L. Blumberg, J.B. (2006, August). Nane çayı (Mentha piperita L.) 'nın biyolojik etkinliği ve potansiyel sağlık yararları üzerine bir derleme. Fitoterapi Araştırması, 20 (8), 619-33. Http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16767798

 13. Nosrati, S., Alireza, S., Hosseini, E., Sarpeleh, A., SoflaeiShahrbabak, M., SoflaeiShahrbabak, Y. (2011). Nane (Mentha Spicata L.) esansiyel yağının Fusarium oxysporum f'deki antifungal aktivitesi f. sp. Yazd, İran'da seracılık ve kök çürüklüğünün nedensel ajanı olan radicis-cucumerinum. 2011 Uluslararası Çevre ve Tarım Mühendisliği Konferansı'nda sunuldu. IPCBEE cilt.15 (2011). Http://www.ipcbee.com/vol15/10-U00041.pdf

 14. Nozhat, F., Alaee, S., Behzadi, K., Chegini, N.A. (2014, Kasım). Nane (Mentha spicata) 'nın yetişkin erkek sıçanlarda üreme sistemi, doğurganlık ve yavru sayısı üzerindeki olası toksik etkilerinin değerlendirilmesi. Avicenna Fitomedik Dergisi. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4224956/

 15. Stewart, M. (2008, Mayıs). Taze nane dondurması. Http://www.marthastewart.com/330145/fresh-spearmint-ice-cream

 16. St. Louis Üniversitesi. (2013, 14 Kasım). Bazı otlar Alzheimer hastalığına zarar verebilir mi? [!basın bülteni

 17. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 18. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407