Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Muzlu Ekmek Beslenmesi

Farkında Olun: Ispanakta Oksalatlar

 1. Muz ekmeği genellikle un, şeker, muz, baharat, kabartma tozu ve tereyağı, margarin veya yağdan yapılır. Kepekli unla yapmadığınız veya ceviz eklemediğiniz sürece, muz ekmeği kalori sağlar ancak çok az temel besin maddesi sağlar. Bu nedenle, muz ekmeğini küçük bir garnitür veya tatlı olarak yemek en iyisidir ve kahvaltı veya sağlıklı atıştırmalıkların yerine kullanmayınız. Aksi belirtilmedikçe, listelenen değerler cevizsiz muz ekmeği içindir.

Kaloriler ve Protein

 1. Cevizsiz bir dilim veya yaklaşık 60 g muz ekmeği, temel olarak yağ ve karbonhidratlardan gelen 196 kalori içerir. Muz ekmeği, 196 kalorinin sadece 10'unu sağlayan yalnızca 2.6 g protein içerir. Günde protein için diyet referansı alımı veya DRI olarak da adlandırılan önerilen miktar, kadınlar için 46 g ve erkekler için 56 g'dır. Bir dilim muz ekmeği bu miktarın yüzde 10'undan azını sağlıyor. Ancak, kahvaltıda iki çırpılmış yumurta ile bir dilim muz ekmeği yemek, DRI'nın yüzde 25'ini sağlayacak olan 15 g'a yakın protein içeren bir yemek yapacaktır.

Karbonhidratlar

 1. Muz ekmeğindeki 120'den fazla kalorinin büyük kısmı karbonhidratlardan geliyor. Üç çeşit karbonhidrat vardır: şeker, nişasta ve lif. Muz ekmeğindeki karbonhidratların çoğu şeker ve nişastadır, çünkü bir dilim sadece .7 g lif içerir. Bu meyve, sebze, fasulye ve kepekli tahıllar gibi gıdalarda bulunan lif için DRI'nın yüzde 5'inden daha azdır. Beyaz un yerine tam buğday unu ile muz ekmeği yapmak, ceviz ilavesi gibi lif içeriğini de arttırır.

Yağ

 1. Muz ekmeğindeki kalorilerin geri kalanı her dilimdeki 6.3 g yağdan geliyor. Ekmeğinizi margarinle yaparsanız, 1.3 g bu yağ doymuş yağdır ve yüksek kolesterol alabileceğinden sınırlı miktarda tüketmeniz gerekir. Bununla birlikte, margarin ayrıca yüksek kolesterol, kalp hastalığı ve şeker hastalığına yol açabilecek trans yağlar da içerir. Margarin yerine kalbe sağlıklı bir yağ kullanılması, doymuş yağ içeriğini 1 g'ın altına düşürür ve ayrıca kolesterol içeriğini 26 mg'dan 0 mg'a düşürür.

Sodyum

 1. Diğer lezzetleri arttırmak için çoğu unlu mamüle tuz eklendiğinden, genellikle orta miktarda sodyum içerir ve muz ekmeği istisna değildir. Amerikan Kalp Birliği, kalp hastalığı riskinizi azaltmak için günde 1500 mg'dan daha az sodyum tüketmenizi önerir. Bir dilim muz ekmeği, bu miktarın yüzde 12'si olan 181 mg içerir.

Vitaminler ve Mineraller

 1. Muz ekmeğinde vitamin ve mineral içeriği yüksek olan gerçek muzlar bulunsa da, bu besinlerin birçoğunu büyük oranda sağlamaz. Bir dilim selenyum hariç tüm vitamin ve mineraller için DRI'nın% 10'undan azını sağlar. Bir dilim muz ekmeği, bir antioksidan görevi gören, tiroidi destekleyen ve bağışıklık sistemini güçlendiren selenyum için DRI'nın yüzde 13'ünü sağlıyor. Bir bardak muz ekmeğine bir bardak ceviz eklenmesi, özellikle bakır, mangan ve B-6 olmak üzere birçok vitamin ve mineral miktarını artıracaktır. Cevizli bir dilim ekmek, bakır ve manganez için DRI'nın yüzde 20'sinden ve B-6 için DRI'nın yüzde 13'ünden fazlasını sağlayacaktır.

 2. Muz ekmeğinde vitamin ve mineral içeriği yüksek olan gerçek muzlar bulunsa da, bu besinlerin birçoğunu büyük oranda sağlamaz. Bir dilim selenyum hariç tüm vitamin ve mineraller için DRI'nın yüzde 10'undan azını sağlar. Bir dilim muz ekmeği, bir antioksidan görevi gören, tiroidi destekleyen ve bağışıklık sistemini güçlendiren selenyum için DRI'nın yüzde 13'ünü sağlıyor. Bir bardak muz ekmeğine bir bardak ceviz eklenmesi, özellikle bakır, mangan ve B-6 olmak üzere birçok vitamin ve mineral miktarını artıracaktır. Cevizli bir dilim ekmek, bakır ve manganez için DRI'nın yüzde 20'sinden ve B-6 için DRI'nın yüzde 13'ünden fazlasını sağlayacaktır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407