Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Muz vs Plantains: Ne # x27; s Farkı?

Alt Çizgi

 1. Muzlar, birçok ev meyve sepetinde bir temeldir. Planetler olsa da, iyi bilinmemektedir.

 2. Bir muzun muzla karıştırılması kolaydır çünkü birbirlerine çok benziyorlar.

 3. Bununla birlikte, bir tarifte muz yerine bir muz kullanacak olursanız, onların farklı zevkleri karşısında şaşırabilirsiniz.

 4. Bu makale, en yaygın mutfak kullanımlarından bazıları da dahil olmak üzere, muzlar ile muzlar arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları gözden geçirecektir.

Muz ve Plantain Nedir?

 1. Muzlar ve muzlar birbirine benzer, ancak lezzet ve kullanımda bazı önemli farklar vardır.

 2. "Muz", Musa cinsindeki çeşitli büyük, otsu bitkiler tarafından üretilen yenilebilir meyveler için kullanılan bir terimdir. Botanik konuşursak, muzlar bir tür meyvedir (1).

 3. Muzlar aslen Güneydoğu Asya'dan olmasına rağmen, Kuzey Amerika ve Avrupa mutfağında yaygın olarak kullanılıyor. Muzlar tipik olarak uzun, ince bir şekle sahiptir ve kalın bir ciltle kaplanır.

 4. Birçok farklı türde muz mevcut. Ancak, Batı kültürlerinde, "muz" terimi genellikle tatlı, sarı çeşidi ifade eder.

 5. Dış cilt yeşil, sert ve olgunlaşmamışken soyulması zor.

 6. Olgunlaştıkça, cilt parlak sarıya, ardından koyu kahverengi renge dönüşür. Ayrıca soyulması giderek daha kolay hale gelir.

 7. Muzlar çiğ yenebilir veya pişirilebilir ve meyvelerin yenilebilir eti olgunlaştıkça daha tatlı, koyu ve yumuşak olur.

 8. "Plantain" terimi, çoğu kişinin aşina olduğu tatlı, sarı muzdan çok farklı bir lezzet profiline ve mutfak uygulamasına sahip bir muz türünü ifade eder.

 9. Muz gibi muzlar da aslen Güneydoğu Asya’dan. Ancak, şimdi Hindistan, Mısır, Endonezya ve Amerika'nın tropik bölgeleri de dahil olmak üzere tüm dünyada yetiştiriliyor.

 10. Plantains genellikle daha kalın bir cilde sahip olan muzlardan daha büyük ve serttir. Yeşil, sarı veya çok koyu kahverengi olabilirler.

 11. Gezegenler nişastalı, sert ve çok tatlı değil. Çiğ yemek yemekten zevk almadıkları için pişirmeye ihtiyaç duyuyorlar.

Çok Ortakları Var

 1. Botanik sınıflandırmalarının yanı sıra, muzlarla muzlar arasındaki en belirgin benzerliklerden biri de görünüşleri.

 2. Fakat ortaklıkları burada bitmiyor. Aslında, bazı beslenme ve sağlığı teşvik edici özellikleri de paylaşıyorlar.

 3. Hem uçaklar hem de muzlar potasyum, magnezyum, C vitamini, lif ve antioksidan bileşikler (2, 3, 4) dahil olmak üzere birçok önemli besin kaynağıdır. [! 1930 => 1140 = 3!

 4. Her ikisi de sağlıklı bir kompleks karbonhidrat kaynağı sağlıyor. Muzlar yaklaşık 23 gram içerirken, muzlar 100 gram porsiyon başına yaklaşık 31 gram karbonhidrat içerir. Ancak, bu miktar meyvenin olgunluğuna bağlı olarak değişebilir (2, 3).

 5. Başlıca fark, muzdaki karbonhidratların çoğunun şekerlerden gelmesiyken, muzlardaki karbonhidratların çoğunun nişastadan gelmesidir.

 6. Benzer miktarda kalori içerirler - 100 gram porsiyon başına yaklaşık 89-120 kalori. Bunlardan hiçbiri önemli bir yağ veya protein kaynağı sağlamaz (2, 3).

 7. Muz ve plantainler benzer bir besin bileşimine sahip olduklarından, aynı sağlık yararlarından bazılarını sağlayabilirler.

 8. Bazı araştırmalar, muz ve muzlardaki biyoaktif bileşiklerin, anti-enflamatuar ve antioksidan etkilere sahip olabileceğini göstermektedir (4).

 9. Her iki meyve de yüksek miktarda potasyum içeriyor, bu da birçok insanın yetmediği bir mineral. Yeterli potasyum alımı, kan basıncını düşürmeye ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir (5, 6, 7).

 10. Her iki meyve de lif içerikleri nedeniyle sindirim sağlığını desteklemede rol oynayabilir (8).

Mutfak Kullanımları Çok Farklı

 1. Muz ve plantainler arasındaki temel fark, mutfakta nasıl kullanıldıklarıdır, ancak bazı kültürlerde bu ikisi arasında net bir dilsel ayrım yoktur.

 2. Tatlı çeşitler "tatlı muz" olarak sınıflandırılırken, bir plantain'e "pişirme muzu" denir. [! 1930 => 1140 = 4!

 3. Kendileri çiğ olarak, bir meyve salatasının bir parçası olarak veya bir tatlı veya püresi tepesi olarak yenirler. Çikolataya batırılmış veya tost üzerine fındık ezmesi ile bile yayılabilirler.

 4. Latin, Karayipler ve Afrika mutfağında uçaklar daha yaygın. Ham olduklarında nişastalı ve sert, muzdan daha kalın bir cilde sahipler.

 5. Planetler mutfak uygulamaları açısından meyvelerden çok bir sebzeye benzer. Muzdan daha az şekere sahip oldukları için, tuzlu bir garnitür veya antre parçası olarak daha sık kullanılırlar.

 6. Muz gibi, yeşile başlarlar ve olgunlaştıkça koyu kahverengi-siyah bir renge ilerlerler. Ne kadar karanlıklarsa o kadar tatlılar. Gezegenler olgunlaşma sürecinin herhangi bir aşamasında yenebilir, ancak onları soymak için bir bıçağa ihtiyacınız olacaktır.

 7. Yeşil ve sarı plantainler genellikle Latin Amerika ve Karayip mutfağında popüler bir yemek olan tostone denilen bir kızartıcı olarak dilimlenir, kızartılır ve yenir. Kızartma işleminden önce çok ince dilimlenmiş ise, daha çok cips gibi yenilebilir.

 8. Bu bölgelerden bir başka ortak yemek de maduros. Maduros çok olgun, karanlık plantainlerin dış karamelize olana kadar yağda kızartıldığı veya kızartıldığı gezegenlerin daha tatlısıdır.

Hangisi Daha Sağlıklı?

 1. Ne muz, ne de muz, diğer besleyici maddelerden üstün değil, çünkü her ikisi de çok sağlıklı, besin yönünden zengin besinler.

 2. Bununla birlikte, pişirme yöntemleri bu meyvelerin besin içeriğini etkileyerek daha az ya da çok sağlıklı olmasını sağlayabilir. Bunun meyvenin kendisiyle daha az ilgisi var ve buna eklediğinizle daha çok ilgisi var.

 3. Kan şekeri yönetimi konusunda endişeleriniz varsa, yine de her iki yiyeceğin bölümlerini izlemek isteyeceksiniz çünkü kan şekerini artırabilecek karbonhidratlar içeriyorlar.

Alt Çizgi

 1. Muzlar ve plantainler görsel benzerlikleri nedeniyle kolayca karıştı, ancak tattıktan sonra birbirinden ayırt etmenin kolay olduğunu göreceksiniz.

 2. Beslenme içeriği ve potansiyel sağlık yararları aynı, ancak mutfaktaki uygulamaları aynı değil.

 3. Gezegenler nişastalı ve muzdan daha az şeker içeriyor. Lezzetli yemekler için daha uygundurlar, oysa muzlar tatlılarda veya kendi başlarına kolaylıkla kullanılabilir.

 4. Her iki meyve de besleyici, bütün yiyecekler ve sağlıklı bir diyetin parçası olarak dahil edilebilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407