Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Mürver: Yararları ve Tehlikeleri

Alt satırda

 1. Mürver, dünyada en yaygın kullanılan şifalı bitkilerden biridir.

 2. Geleneksel olarak, Yerli Amerikalılar enfeksiyonları tedavi ederken, eski Mısırlılar da tenlerini iyileştirmek ve yanıkları iyileştirmek için kullandı. Hala Avrupa’nın birçok yerinde halk hekimliğinde toplanıyor ve kullanılıyor.

 3. Bugün mürver en sık soğuk algınlığı ve grip semptomlarını tedavi etmek için takviye olarak kullanılıyor.

 4. Bununla birlikte, bitkinin çiğ meyveleri, kabuğu ve yapraklarının da zehirli olduğu ve mide sorunlarına neden olduğu bilinmektedir.

 5. Bu makale mürverlere, sağlık haklarını destekleyen kanıtları ve yemek yemeyle ilgili tehlikeleri daha yakından inceliyor.

Mürver Nedir?

 1. Mürver, Adoxaceae familyasına ait çiçekli bir bitki olan Sambucus ağacının birkaç farklı çeşidini ifade eder.

 2. En yaygın tür Avrupalı ​​mürver veya kara mürver olarak da bilinen Sambucus nigra'dır. Bu ağaç, Avrupa'ya özgüdür, ancak dünyanın diğer birçok yerinde de yaygın olarak yetiştirilmektedir (1, 2).

 3. S. nigra, 30 metre (9 metre) boyunda büyür ve yaşlı çiçekler olarak bilinen küçük beyaz veya krem ​​renkli çiçeklerin kümelerine sahiptir. Meyveleri küçük siyah veya mavi-siyah demetlerde bulunur (1). [! 782 => 1140 = 2!

 4. Halk hekimliğinde kurutulmuş meyveler veya meyve suyu grip, enfeksiyon, siyatik, baş ağrısı, diş ağrısı, kalp ağrısı ve sinir ağrısının yanı sıra müshil ve idrar söktürücü tedavisinde kullanılır (2) .

 5. Ayrıca, meyveler pişirilebilir ve meyve suyu, reçeller, turşular, turtalar ve mürver şarabı yapmak için kullanılabilir. Çiçekler, genellikle tatlı bir şurup yapmak için şekerle kaynatılır veya çayın içine verilir. Ayrıca salatalarda taze yenebilirler (1).

Mürverin Sağlığa Faydaları

 1. Bununla birlikte, yüksek kolesterolü olan farelerde yapılan bir başka araştırma, siyah mürver içeren bir diyetin karaciğer ve aorttaki kolesterol miktarını azalttığını fakat kanı azalttığını tespit etti (24). [! 782 => 1140 = 3!

 2. Ayrıca, mürverler kandaki ürik asit seviyelerini azaltabilir. Yüksek ürik asit, kan basıncının artması ve kalp sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri ile bağlantılıdır (4, 27). [! 782 => 1140 = 3!

 3. Bir çalışma, mürver çiçeklerinin, kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilecek a-glukosidaz enzimini inhibe ettiğini buldu. Ayrıca, mürver cinsine verilen diyabetik sıçanlar üzerine yapılan araştırmalar kan şekeri kontrolünde düzelme olduğunu göstermiştir (4, 15, 28).

 4. Bu umut verici sonuçlara rağmen, kalp krizlerinde veya kalp hastalığının diğer semptomlarında doğrudan bir azalma gösterilmemiştir ve insanlarda daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

 5. Mürverin bildirilmiş birçok yararı var, ancak bunların çoğu sınırlı bilimsel kanıtlara sahip:

 6. Bu sonuçlar ilginç olsa da, etkilerin gerçekten önemli olup olmadığını belirlemek için insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

 7. Ayrıca, bu ticari ürünlerde antosiyaninler gibi biyoaktif bileşenlerin sayısını ölçmek için standart bir yöntem olmadığını unutmayın.

 8. Bir çalışma antosiyaninleri ölçmek için kullanılan yönteme bağlı olarak, bir takviyenin 762 mg / L içerdiğini, ancak gerçekten sadece 4 mg / L içerdiğini iddia etti. Bu nedenle, şu anda mevcut olan ürünlerin etkilerini belirlemek zor olabilir (17).

 9. Mürverlerin bildirilmiş birçok faydası var. Sadece besleyici değiller, aynı zamanda soğuk algınlığı ve grip semptomlarıyla savaşabilir, kalp sağlığını destekleyebilir ve diğer yararların yanı sıra iltihap ve enfeksiyonlarla savaşabilirler.

 10. Mürver, antioksidanlarla dolu düşük kalorili bir yiyecek.

 11. 100 gram taze çilek, 73 kalori, 18.4 gram karbonhidrat ve her biri 1 gramdan az yağ ve protein içeriyor (3).

 12. Ayrıca, birçok besleyici faydaları var. Mürverler:

 13. Mürverlerin tam besinsel bileşimi bitkinin çeşidine, meyvelerin olgunluğuna ve çevresel ve iklim koşullarına bağlıdır. Bu nedenle porsiyonlar beslenmelerinde değişiklik gösterebilir (4, 7).

 14. Siyah mürver özlerinin ve çiçek infüzyonlarının, grip şiddetini ve uzunluğunu azalttığı gösterilmiştir (8).

 15. Mürverlerin soğuk algınlığı tedavisi için ticari preparatları sıvılar, kapsüller, pastiller ve sakızlar dahil olmak üzere çeşitli şekillerde gelir.

 16. Gripli 60 kişiden oluşan bir çalışma, günde dört kez 15 ml mürver şurubu alanların iki ila dört günde semptom iyileşmesi gösterdiğini, kontrol grubunun ise iyileşmesi yedi ila sekiz gün sürdüğünü buldu. (9).

 17. 64 kişiden oluşan başka bir çalışma, iki gün boyunca 175 mg mürver özü pastillerinin alınmasının ateş, baş ağrısı, kas ağrıları ve burun tıkanıklığı dahil olmak üzere grip semptomlarında yalnızca 24 saat sonra önemli iyileşme sağladığını buldu (10).

 18. Ayrıca, günde üç kez 300 mg mürver özü içeren kapsüller alan 312 hava yolcusu ile yapılan bir araştırma, hastalananların daha kısa bir hastalık süresi ve daha az ciddi semptomlar yaşadığını tespit etti (11).

 19. Bu sonuçları doğrulamak ve mürverin gripten korunmada bir rol olup olmayacağını belirlemek için daha geniş çaplı çalışmalara ihtiyaç vardır (8).

 20. Araştırmanın çoğunluğunun sadece ticari ürünler üzerinde yapıldığına ve ev yapımı ilaçların güvenliği veya etkinliği hakkında çok az bilgi olduğuna dikkat edin (8). [! 782 => 1140 = 3!

 21. Antioksidanlar, bazı reaktif molekülleri kaldırabilen bazı vitaminler, fenolik asitler ve flavonoidler dahil gıdaların doğal bileşenleridir. Araştırmalar, antioksidanlarda yüksek diyetlerin kronik hastalıkları önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir (5, 12, 15). [! 782 => 1140 = 3!

 22. Mürver, laboratuarda ümit verici sonuçlar göstermiş olsa da, insanlarda ve hayvanlarda araştırmalar hala sınırlı. Genel olarak, diyette tüketilmesinin antioksidan durumu üzerinde sadece küçük bir etkisi vardır (17). [! 782 => 1140 = 3!

 23. Bu nedenle, şuruplar, meyve suları, çaylar ve reçeller gibi ürünler, laboratuvar çalışmalarında görülen bazı sonuçlara kıyasla faydaları azaltabilir (16). [! 782 => 1140 = 3!

 24. Çalışmalar, mürver suyunun kandaki yağ seviyesini azaltabileceğini ve kolesterolü azaltabileceğini göstermiştir. Ek olarak, antosiyaninler gibi flavonoidlerde yüksek bir diyetin kalp hastalığı riskini azalttığı bulunmuştur (17, 22).

Sağlık Riskleri ve Yan Etkileri

 1. Mürver, bazı umut verici potansiyel faydalara sahip olsa da, tüketimiyle ilgili bazı tehlikeler de var.

 2. Kabuğu, olgunlaşmamış meyveleri ve tohumları, lektinler olarak bilinen ve çok fazla yenildiği takdirde mide sorunlarına yol açabilecek az miktarda madde içerir (2).

 3. Ayrıca mürver bitkisi, bazı durumlarda siyanür salgılayan siyanojenik glikozitler adı verilen maddeler içerir. Bu kayısı çekirdeği ve bademlerde de bulunan bir toksindir (1, 34). [! 782 => 1140 = 4!

 4. Bununla birlikte, ticari müstahzarlar ve pişmiş meyveler siyanür içermez, bu yüzden bunları yemekten ölüm bildirilmemiştir. Mürverin pişmemiş meyveleri, yapraklarını, kabuğunu veya köklerini yeme belirtileri arasında mide bulantısı, kusma ve ishal vardır (2). [! 782 => 1140 = 4!

 5. Mürver, 18 yaşın altındaki çocuklar ve ergenler veya hamile veya emziren kadınlar için önerilmez. Bu gruplarda herhangi bir olumsuz olay bildirilmemekle birlikte, güvenli olduğunu doğrulamak için yeterli veri yoktur (2).

Alt Çizgi

 1. Mürver, ümit vaat eden sağlık yararları ile ilişkilendirilmiş olmasına rağmen, araştırmanın çoğu yalnızca laboratuar ortamında yapıldı ve insanlarda yoğun bir şekilde test edilmedi.

 2. Bu nedenle, mürver, herhangi bir sağlık yardımı için önerilemez.

 3. Makul kanıt, grip semptomlarının uzunluğunu ve şiddetini azaltmak için kullanımını desteklemektedir. Ayrıca kalp sağlığını destekleyebilir, antioksidan durumunu iyileştirebilir ve çeşitli anti-kanser, anti-diyabet ve anti-enflamatuar etkilere sahip olabilir.

 4. Dahası, mürver, sağlıklı bir diyete ve iyi bir C vitamini, lif ve antioksidan kaynağı olan lezzetli bir ektir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407